Merkelová je součást problému? Profesor tuší konec kancléřky

NÁZOR – Je běžné radovat se, pokud váš politický soupeř utrpí porážku, konstatuje politolog Matthew Qvortrup. Profesor z Coventry University v komentáři pro server CNN dodává, že toto ovšem nyní neplatí pro německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Ke klidu daleko

Katastrofální volební výsledek Křesťansko-sociální unie (CSU) v jihoněmeckém Bavorsku a dvou tvrdých kritiků kancléřky – bavorského premiéra Markuse Södera a spolkového ministra vnitra Horsta Seehofera – podle politologa klid Merkelové rozhodně nepřinese. Naopak, výsledek může zpečetit její osud, soudí profesor.

Strana Merkelové, Křesťansko-demokratická unie (CDU), v bavorských volbách nekandidovala, jelikož již od 50. let tamní konzervativní prapor nese pouze CSU, připomíná Qvortrup. Dodává, že dosud byla velmi úspěšná a od roku 1954 vládne největší německé zemi sama, vyjma krátkého období let 2008-2009, kdy se musela spojit s malou středo-levicovou Svobodnou demokratickou stranou.

CSU bude vládnout v Bavorsku i nadále, ale utrpěla dramatický odliv voličů, tudíž bude nucena uzavřít koalici s jedním ze svých soupeřů, uvádí odborník. Poukazuje, že v nedělních volbách získala strana jen 37,2% hlasů, což je propad o 10,5%.

Naopak, výrazně posílili Zelení, kteří získali téměř 18%, a dobře si vedli také Svobodní voliči na třetím místě, stejně jako čtvrtá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) s více než 10% hlasů, nastiňuje profesor. Připomíná, že AfD těsně předběhla i sociální demokracii (SPD), která je na spolkové úrovni koaličním partnerem Merkelové.

„Poslední rok zastávala CSU tvrdý postoj vůči imigraci. Bývalý bavorský premiér Horst Seehofer – nyní spolkový ministr vnitra v Berlíně – otevřeně napadal Merkelovou,“ píše akademik. Konstatuje, že tato taktika neuspěla, přesto se však současný bavorský premiér Söder pokusil přičíst slabý volební výsledek právě imigrační politice Merkelové.

Söderovo tvrzení by sice mohlo vysvětlit zisky AfD, ale rozhodně ho nelze aplikovat na dramatický vzestup Zelených, kteří podporují rozhodnutí kancléřky z roku 2015 otevřít hranice uprchlíkům, poukazuje politolog. Domnívá se, že ničivý výsledek pro CSU naopak naznačuje, že konzervativní voliči stranu potrestali za její příklon ke krajní pravici.

Zisky Zelených ukazují, že mnoho bavorských voličů preferuje umírněnou politiku, zdůrazňuje Qvortrup. Dodává, že Zelení již dávno nejsou stranou generace hippies a jejich politik Winfried Kretschmann úspěšně vede koalici s CDU v sousedním Bádensku-Württembersku.

Alternativy existují

„Dobrý výsledek centristů v Bavorsku by za normálních okolností byl vítanou zprávou pro Merkelovou. Dlouho usilovala o partnerství se Zelenými, ale ti se jí zatím vyhýbali,“ pokračuje profesor. Odkazuje přitom na závěry předního německého historika Michaele Stürmera, podle něhož již kancléřka „není, jaká bývala“.

To je podle Qvortrupa velmi mírné konstatování, jelikož Merkelová svou sílu ztrácí téměř před očima a volební preference její CDU v posledních měsících klesají. Kancléřka se tak stala součástí problému, domnívá se politolog. Vysvětluje, že dříve byla její pozice silná, jelikož její potenciální vyzyvatelé se rekrutovali z krajní pravice, která příliš neoslovuje umírněné.

Věci se však změnily a nyní existují důvěryhodné politické alternativy vůči Merkelové, které dokážou oslovit středové voliče, uvádí expert. Zmiňuje například Daniela Günthera, premiéra spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko, který momentálně vede koalici Zelených a Svobodných demokratů.

Pokud CDU prohraje volby, které se mají za dva týdny konat v Hesensku, Merkelová se může na prosincové stranické konferenci rozhodnout odstoupit ve prospěch Günthera, předvídá odborník. Zmiňuje přitom známé rčení, že kariéra všech politiků končí fiaskem.

„V případě Merkelové (kariéra) pravděpodobně skončí nářkem. Není načase říct Wiedersehen, Angelo?“ uzavírá otázkou politolog.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Daniel Günther (německý politik) Horst Seehofer Konzervativní unie CDU/CSU

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy