Facka pro liberály. Proč je nacionalismus tak atraktivní? Překvapivá odpověď

NÁZOR – Volby v Bavorsku přinesly drtivou porážku Křesťansko-sociální unii (CSU), která v této německé spolkové zemi vládne od 50. let, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník v něm konstatuje, že pokud se spojí náboženská a nacionalistická nostalgie, progresivní síly potřebují silnou protitezi.

Hluboký lidský instinkt

CSU propadla z téměř poloviny všech hlasů na zhruba třetinu, zatímco její tradiční rival, sociální demokracie (SPD), si vedl ještě hůře a skončil až na pátém místě, poukazuje renomovaný server. Doplňuje, že velké zisky zaznamenali Zelení, kteří dostali téměř dvojnásobek hlasů co SPD, přičemž čtvrté místo obsadila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

Hlasy CSU odebraly pravice i střed, vysvětluje editorial. Zdůrazňuje, že v Bavorsku více voličů přešlo do středu než k populistům, zatímco v Evropě to vypadá, že populisté naopak zažívají vzestup.

„Slovo populistický je užitečná nálepka, ale zcela nevysvětluje sílu těchto hnutí,“ pokračuje The Guardian. Deklaruje, že se nelze zaměřit pouze na jejich nejzřetelnější rys - nepřátelství vůči cizincům -, ale je třeba vzít v potaz také pocit sounáležitosti společenství, který vytvářejí za pomoci kombinace náboženství a nacionalismu.

Jde přitom o hluboký lidský instinkt, jehož spontánní projevy lze pozorovat i u hrajících si dětí, uvádí prestižní deník. Dodává, že to nečiní nacionalismus či náboženství primitivními, jelikož ve své současné formě jsou oba uvedené fenomény produktem moderní společnosti.

Náboženství ani nacionalismus nicméně nejsou ve svém jádru liberální ani tržně orientované a společně odmítají ideály svobody a soběstačnosti, které zaplavily dnešní svět, podotýká britský server. Vysvětluje, že podle náboženství a nacionalismu se hodnota jedince odvíjí od jeho příslušnosti k většímu celku, tudíž jedinec není bytostně autonomní postavou, která musí jednat tak svobodně, jak jen to je možné.

V tomto smyslu jsou náboženství a nacionalismus hluboce protiliberální, deklaruje The Guardian. Pokládá tedy otázku, co z nich činí tak atraktivní vize.

„Nejjasnější odpověď zní, že jsou alespoň z poloviny pravdivé,“ připouští liberální deník. Konstatuje, že ve světě, kde samota představuje takový problém, že britská vláda zřídila při ministerstvu zdravotnictví oddíl pro řešení samoty, a kde jsou kola globální ekonomiky zcela hluchá k utrpení jakéhokoliv jedince, který se do nich chytí, je přirozené chápat společenství a sounáležitost jako jediné trvalé hodnoty.

Dvě roviny společenství

Populisté zdůrazňují význam společenství ve dvou rovinách, které jejich vizi činí tak atraktivní, domnívá se prestižní server. Za první označuje předpoklad, že jedinec se nemůže jednoduše rozhodnout odejít, ale nemůže být ani odvrhnut, a proto je populistické pojetí společenství cosi, čemu se lze pouze plně podrobit, podobně jako v případě tradiční rodiny.

„Domov je místem, kde vám ve chvíli, kdy je třeba tam jít, musí poskytnout přístřeší,“ cituje The Guardian báseň Roberta Frosta. Označuje ji za vyjádření ceny lidské bytosti jako takové, nikoliv její redukci na ekonomický přínos. Druhá rovina podle britského deníku spočívá v tom, že sounáležitost není zásluhová a i Frost ve své básni ostatně domov označuje za „cosi, co si nějak není třeba zasloužit“.

Mohlo by se tedy zdát, že podstatou populistických stran je odpírání práv ostatním, k čemuž ostatně skutečně dochází, poukazuje editorial. Varuje však, že populistům možná nic jiného ani nezbývá, protože sounáležitost, kterou nabízejí, si není třeba zasloužit, a tak je udělována na jiných, nezásluhových základech, například původu, barvě pleti či náboženské příslušnosti, které se v současném populismu proplétají.

AfD, vládnoucí strany v Polsku a Maďarsku, stejně jako protipapežská katolická Liga severu v Itálii využívají křesťanství jako nástroj k vyčlenění osob jiného vyznání a jiné než bílé barvy pleti, které souhrnně označují za „muslimy“, tvrdí The Guardian. Dodává, že toto nemá nic společného s teologií, jelikož přední náboženské osobnosti jsou často těmi nehlasitějšími obhájci práv uprchlíků v Evropě.

Křesťanství bylo v minulosti nástrojem k vytváření společenství, a proto jej lze použít stejně snadno k tvrzení, že cizinci sem historicky nepatří, jako k apelům, že jsou vítáni, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že podobně v Británii členství v anglikánské církvi silně souvisí s nepřátelstvím vůči EU, zatímco v USA bílí evangelíci téměř jednotně podporují prezidenta Donalda Trumpa.

„Jak může progresivní levice s tímto bojovat, nebo využít dané touhy k šlechetnějším účelům?“ pokládá otázku liberální server. Naznačuje, že také evropský sociální stát byl kdysi dostupný všem, bez ohledu na jejich zásluhy. Zelení zase mají vedle strašení apokalypsou také příběh o lepší, změnitelné budoucnosti, podotýká The Guardian. Dodává, že hlavní proud levice pak musí svou novou tezi teprve najít.

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Komunismus

KOMENTÁŘ: Soumrak po sto letech. Jsme skutečně připraveni na konec komunistů v parlamentu?

„Letos už nebudou!“ Pod tímto lakonickým heslem iniciativy několika umělců a spolku Dekomunizace se skrývá jeden ze silně rezonujících otazníků blížících se sněmovních voleb. Českým komunistům hrozí, že vůbec poprvé za sto let jejich stranické existence je voliči nevyšlou do parlamentních lavic. Jejich případný konec ve vysoké politice může být dalekosáhlý, ale nejen z důvodů, které jsou ve veřejném prostoru tradičně stavěny do popředí.

Více souvisejících

populismus CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) křesťanství nacionalismus Náboženství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy