Facka pro liberály. Proč je nacionalismus tak atraktivní? Překvapivá odpověď

NÁZOR – Volby v Bavorsku přinesly drtivou porážku Křesťansko-sociální unii (CSU), která v této německé spolkové zemi vládne od 50. let, připomíná editorial serveru The Guardian. Prestižní britský deník v něm konstatuje, že pokud se spojí náboženská a nacionalistická nostalgie, progresivní síly potřebují silnou protitezi.

Hluboký lidský instinkt

CSU propadla z téměř poloviny všech hlasů na zhruba třetinu, zatímco její tradiční rival, sociální demokracie (SPD), si vedl ještě hůře a skončil až na pátém místě, poukazuje renomovaný server. Doplňuje, že velké zisky zaznamenali Zelení, kteří dostali téměř dvojnásobek hlasů co SPD, přičemž čtvrté místo obsadila protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

Hlasy CSU odebraly pravice i střed, vysvětluje editorial. Zdůrazňuje, že v Bavorsku více voličů přešlo do středu než k populistům, zatímco v Evropě to vypadá, že populisté naopak zažívají vzestup.

„Slovo populistický je užitečná nálepka, ale zcela nevysvětluje sílu těchto hnutí,“ pokračuje The Guardian. Deklaruje, že se nelze zaměřit pouze na jejich nejzřetelnější rys - nepřátelství vůči cizincům -, ale je třeba vzít v potaz také pocit sounáležitosti společenství, který vytvářejí za pomoci kombinace náboženství a nacionalismu.

Jde přitom o hluboký lidský instinkt, jehož spontánní projevy lze pozorovat i u hrajících si dětí, uvádí prestižní deník. Dodává, že to nečiní nacionalismus či náboženství primitivními, jelikož ve své současné formě jsou oba uvedené fenomény produktem moderní společnosti.

Náboženství ani nacionalismus nicméně nejsou ve svém jádru liberální ani tržně orientované a společně odmítají ideály svobody a soběstačnosti, které zaplavily dnešní svět, podotýká britský server. Vysvětluje, že podle náboženství a nacionalismu se hodnota jedince odvíjí od jeho příslušnosti k většímu celku, tudíž jedinec není bytostně autonomní postavou, která musí jednat tak svobodně, jak jen to je možné.

V tomto smyslu jsou náboženství a nacionalismus hluboce protiliberální, deklaruje The Guardian. Pokládá tedy otázku, co z nich činí tak atraktivní vize.

„Nejjasnější odpověď zní, že jsou alespoň z poloviny pravdivé,“ připouští liberální deník. Konstatuje, že ve světě, kde samota představuje takový problém, že britská vláda zřídila při ministerstvu zdravotnictví oddíl pro řešení samoty, a kde jsou kola globální ekonomiky zcela hluchá k utrpení jakéhokoliv jedince, který se do nich chytí, je přirozené chápat společenství a sounáležitost jako jediné trvalé hodnoty.

Dvě roviny společenství

Populisté zdůrazňují význam společenství ve dvou rovinách, které jejich vizi činí tak atraktivní, domnívá se prestižní server. Za první označuje předpoklad, že jedinec se nemůže jednoduše rozhodnout odejít, ale nemůže být ani odvrhnut, a proto je populistické pojetí společenství cosi, čemu se lze pouze plně podrobit, podobně jako v případě tradiční rodiny.

„Domov je místem, kde vám ve chvíli, kdy je třeba tam jít, musí poskytnout přístřeší,“ cituje The Guardian báseň Roberta Frosta. Označuje ji za vyjádření ceny lidské bytosti jako takové, nikoliv její redukci na ekonomický přínos. Druhá rovina podle britského deníku spočívá v tom, že sounáležitost není zásluhová a i Frost ve své básni ostatně domov označuje za „cosi, co si nějak není třeba zasloužit“.

Mohlo by se tedy zdát, že podstatou populistických stran je odpírání práv ostatním, k čemuž ostatně skutečně dochází, poukazuje editorial. Varuje však, že populistům možná nic jiného ani nezbývá, protože sounáležitost, kterou nabízejí, si není třeba zasloužit, a tak je udělována na jiných, nezásluhových základech, například původu, barvě pleti či náboženské příslušnosti, které se v současném populismu proplétají.

AfD, vládnoucí strany v Polsku a Maďarsku, stejně jako protipapežská katolická Liga severu v Itálii využívají křesťanství jako nástroj k vyčlenění osob jiného vyznání a jiné než bílé barvy pleti, které souhrnně označují za „muslimy“, tvrdí The Guardian. Dodává, že toto nemá nic společného s teologií, jelikož přední náboženské osobnosti jsou často těmi nehlasitějšími obhájci práv uprchlíků v Evropě.

Křesťanství bylo v minulosti nástrojem k vytváření společenství, a proto jej lze použít stejně snadno k tvrzení, že cizinci sem historicky nepatří, jako k apelům, že jsou vítáni, poukazuje renomovaný deník. Připomíná, že podobně v Británii členství v anglikánské církvi silně souvisí s nepřátelstvím vůči EU, zatímco v USA bílí evangelíci téměř jednotně podporují prezidenta Donalda Trumpa.

„Jak může progresivní levice s tímto bojovat, nebo využít dané touhy k šlechetnějším účelům?“ pokládá otázku liberální server. Naznačuje, že také evropský sociální stát byl kdysi dostupný všem, bez ohledu na jejich zásluhy. Zelení zase mají vedle strašení apokalypsou také příběh o lepší, změnitelné budoucnosti, podotýká The Guardian. Dodává, že hlavní proud levice pak musí svou novou tezi teprve najít.

Související

Kapitol Spojených států amerických

KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Komunismus

KOMENTÁŘ: Soumrak po sto letech. Jsme skutečně připraveni na konec komunistů v parlamentu?

„Letos už nebudou!“ Pod tímto lakonickým heslem iniciativy několika umělců a spolku Dekomunizace se skrývá jeden ze silně rezonujících otazníků blížících se sněmovních voleb. Českým komunistům hrozí, že vůbec poprvé za sto let jejich stranické existence je voliči nevyšlou do parlamentních lavic. Jejich případný konec ve vysoké politice může být dalekosáhlý, ale nejen z důvodů, které jsou ve veřejném prostoru tradičně stavěny do popředí.

Více souvisejících

populismus CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) křesťanství nacionalismus Náboženství

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Povodně

Afghánistán zasáhly masivní povodně. Mrtvých jsou stovky

Už více než 300 obětí na životech si vyžádaly záplavy v afghánských provinciích. Oznámil to v sobotu Světový potravinový program (WFP) spádující pod OSN. Úřady v zemi vyhlásily nouzový stav a do oblastí vyslaly týmy záchranářů, informuje AFP.

před 3 hodinami

před 9 hodinami

včera

Hráči České republiky slaví po skórování v zápase předkola skupiny A mezi Norskem a Českou republikou na Mistrovství světa v ledním hokeji IIHF 2024 v Praze (Česká republika, 11. května 2024).

Češi slaví druhou výhru. K obratu proti tvrdým Norům zavelel jubilant Červenka, jenž vyrovnal Jágra

Druhý těžký zápas ve dvou dnech museli čeští hokejisté sehrát na úvod domácího světového šampionátu. Zatímco páteční duel s Finskem gól ze hry navzdory skvělému hokeji nenabídl a rozhodnout tak musely až samostatné nájezdy, kdy ten rozhodující proměnil kapitán Roman Červenka, v sobotním duelu s Norskem padlo hned devět branek. Tento zápas ale pro Čechy nezačal nejlépe a to i přes to, že Červenka ve svém 200. zápase za národní tým otevřel skóre. Norové totiž ještě v první třetině otočili na 3:1 a Češi se dlouho následně snažili o vyrovnání. To se podařilo v bojovné druhé třetině a až ve třetí třetině se jim podařilo otočit stav zpátky na svou stranu. Zásluhou Stránského, Hájka a Paláta tak nakonec došli k výhře 6:3. 

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko

V Evropské unii loni stoupla očekávaná délka života nad úroveň před pandemií covidu-19, jak uvádí evropský statistický úřad Eurostat. Země v jižní části Evropy, jako Španělsko, Itálie a Malta, zaznamenaly nejvyšší naději na dožití, zatímco nejnižší údaje byly zaznamenány v Rumunsku, Bulharsku a Lotyšsku. Slovensko je ve srovnání s Českem na horší úrovni, uvedl server Brussels Times.

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina posílí své vojáky v Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly zahájily ofenzivu

Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Ukrajina posílí své vojáky k obraně Charkovské oblasti, kde ruské invazní síly začaly nově útočit. Zelenskyj v pravidelném večerním hlášení uvedl, že Kyjev poskytuje vojákům veškerou potřebnou podporu k obraně svých pozic. Dále poděkoval za nově ohlášenou americkou pomoc ve výši 400 milionů dolarů a zdůraznil, že Kyjev se snaží zajistit co nejrychlejší dodání materiálu na frontu.

včera

včera

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

včera

včera

včera

včera

Palestina

Rafah opouští kvůli invazi statisíce lidí

Přibližně 150.000 lidí už od pondělí uprchlo z města Rafah na jihu Pásma Gazy, kterému hrozí rozsáhlá izraelská vojenská ofenzíva, uvedla v sobotu Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA). O výrazně vyšším počtu, a sice 300.000 evakuovaných, informuje izraelská armáda, píše agentura DPA s tím, že tato tvrzení nelze nezávisle ověřit.

včera

včera

MS v hokeji

Británie si připsala nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS, Kazaši přehráli Francii

V sobotu svým druhým hracím dnem pokračuje světový šampionát v ledním hokeji konající se v Praze a Ostravě. Sobotní program odstartoval již dvacet minut po pravém poledni, kdy se jednak v Praze utkali Britové s favorizovanou Kanadou, v Ostravě se pro změnu hrál důležitý duel s ohledem na záchranu v elitní divizi MS mezi Francií a Kazachstánem. Přestože Kanaďané si z duelu s Brity odvážejí výhru 4:2, nadřeli se na ni a že to nebyl jednoduchý duel pro „javorové listy“, tak o tom svědčí i ta skutečnost, že se pro Británii jedná o nejtěsnější prohru s Kanadou v historii MS. Druhý polední zápas hraný v Ostravě ovládli nakonec Kazaši díky svým uměním v prostoru za brankou soupeře a Francouze tak přehráli 3:1. 

včera

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael zřejmě využil americké zbraně k porušování mezinárodního práva

Bílý dům zaslal americkému Kongresu zprávu, ve které se uvádí, že je pravděpodobné, že Izrael použil americké zbraně při úderech v Pásmu Gazy, které odporují mezinárodnímu právu. Podle informací agentur AP a Reuters ale americká administrativa nemá dostatečné důkazy ani konkrétní případy, které by to potvrdily, kvůli nedostatku informací ze strany Izraele.

včera

Osa zla chce změnit současný světový řád. Evropa podceňuje ruské vlivové operace, varuje poslanec Exner

Jaké výzvy stojí před Evropskou unií? Bude třeba reformovat Green Deal? Jak se Evropě daří bojovat s dezinformacemi a migrací? Nejen na tyto otázky se EuroZPrávy.cz zeptaly Martina Exnera, poslance za STAN a místopředsedy Bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy