Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.
Vpád do jednoho ze dvou hlavních sídel americké demokracie vyslal silné poselství o jejím stavu: menší, ale nepřehlédnutelná část americké společnosti se neztotožňuje se současným zřízením v zemi, odmítá zavedené, dosud víceméně nezpochybnitelné tradice, procedury a instituce, a to do takové míry, že je ochotná přistoupit k násilí.
Teprve vývoj v dalších letech rozhodne, jak budou loňské události ve Washingtonu zaznamenány v budoucích učebnicích dějepisu. Byly izolovaným varováním, které sice šokovalo Spojené státy a s nimi prakticky celý svět, ale celkové směřování země výrazněji neovlivnily? Nebo šlo o symbolický začátek hlubších změn provázených společenskou a politickou nestabilitou?
Úzká optika současných dnů naznačuje spíše první možnost. V Bílém domě sedí legitimní prezident, který zvítězil ve volbách dle platných pravidel. Klíčové politické bitvy se vedou na půdě Kongresu prostřednictvím slov, nikoliv v ulicích pomocí rozzuřených fanatických davů. Část agresorů byla za své jednání z 6. ledna 2021 odsouzena ve standardních soudních procesech.
Aktuální letmý pohled na institucionální fungování demokracie ve Spojených státech by neznalému pozorovateli zřejmě neprozradil, že střídání v prezidentském křesle v loňském roce neproběhlo zcela standardně. Leckdo by mohl být sveden myšlenkou, že vpád do Kongresu nebyl ničím jiným než výstřední a teatrální tečkou za funkčním obdobím jednoho výstředního a teatrálního prezidenta.
Při podrobnějším pohledu zjistíme, že jde o zavádějící perspektivu. Americké demokratické instituce sice prokázaly svou stabilitu a odolnost, obsah politické debaty je však procesy, které k vpádu do Kongresu vedly, silně poznamenán. Nedošlo k zasypání příkopů v americké společnosti. Náročné výzvy a problémy, které v důsledku pandemie, boje s klimatickou změnou a demografickými proměnami Spojené státy čekají, mají naopak potenciál je prohloubit.
Na události ve Washingtonu nahlížejme s ročním odstupem v tomto světle. Výše zmíněné složité problémy nemají jednoduchá východiska, mnohdy budou řešení kontroverzní a bolestivá. Zajisté přinesou vítěze i poražené. Populistická hnutí, jejichž je Donald Trump nejbytostnějším zhmotněním, budou poraženým i nadále namlouvat, že složitost doby je konstruktem od běžných lidí odtržených elit, proti kterým je nutné bojovat. Jednoduché vysvětlení komplikovaných jevů budou nepochybně nabízet i divoké konspirační teorie, jakou je například QAnon, jejíž příznivci tvořili jádro davu, který do Kongresu vtrhl.
Stručně řečeno, dění v americké metropoli před rokem světu poodhalilo nebezpečný potenciál politického populismu 21. století v kombinaci s konspiračními teoriemi, které vyvolávají pocit existenčního ohrožení, čímž podněcují radikální protireakci. V rámci západního světa se momentálně jedná o největší hrozbu pro liberální demokracii.
Česká republika není výjimkou. Veřejné debatě nyní dominuje zjednodušené tvrzení, že loňské parlamentní volby vyvedly zemi „ze scestí“, a pokud rovnou nezachránily polistopadovou demokracii, přinejmenším symbolicky odstranily jejího proklamativně největšího nepřítele, komunistickou stranu. Pod naleštěným povrchem se ovšem nachází méně euforický obraz.
Znepokojivý je především pohled do opozičních poslaneckých lavic, které obsadili výhradně členové dvou populistických hnutí. V jednom případě jde o hnutí oligarchy, který se sám stylizoval do českého Trumpa. V druhém případě se jedná o národovecké populisty opírající se o elektorát, jehož myšlenkový svět není až tak vzdálen útočníkům z Capitol Hill.
Výzvy a problémy, kterým bude Česká republika v nadcházejících letech čelit, se pochopitelně v mnohém odlišují od výzev a problémů, které stojí před Spojenými státy. Rozdílná ale nebude jejich složitost, palčivost a bolestivost. Vláda premiéra Petra Fialy v tomto směru není v lepší pozici než vláda prezidenta Joe Bidena (s ohledem na celkovou sílu Spojených států a České republiky spíše naopak).
Nadcházející krizové období a nepopulární vládní kroky budou živnou půdou pro opozici, která byla v českém prostření redukována na populisty, a to v mnohem větší míře než za oceánem. I proto ve světle loňského dění ve Washingtonu nepodceňujme jejich sílu a nepodlehněme líbivým iluzím.
Autor je historik
Související

Trump má být obžalován, napomáhal vzpouře. Podle Kongresu se dopustil čtyř zločinů

Trump se snaží zablokovat obsílku požadující jeho výpověď k útoku na Kapitol
vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) , USA (Spojené státy americké) , populismus , demokracie , Konspirační teorie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna
před 1 hodinou

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto
před 1 hodinou

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko
před 2 hodinami

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let
Aktualizováno před 2 hodinami

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči
před 3 hodinami

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu
před 4 hodinami

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa
před 4 hodinami

Českým záchranářům v Turecku dorazila technika, mohou začít prohledávat sutiny
před 5 hodinami

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě
před 5 hodinami

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly
před 6 hodinami

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací
před 6 hodinami

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa
před 7 hodinami

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě
před 7 hodinami

Policie vyšetřuje úmrtí dvou seniorů v domku v Litvínově
před 7 hodinami

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním
před 7 hodinami

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude
před 8 hodinami

Moskva pohrozila americkým diplomatům vyhošťováním za šíření informací o invazi na Ukrajinu
před 8 hodinami

Pekárny prochází dramatickým otřesem. Desítky jich jsou nuceny zavřít
před 8 hodinami

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné
před 8 hodinami
Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec
EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.
Zdroj: Jakub Jurek