KOMENTÁŘ: Vpád do Kongresu demonstroval hrozbu populismu a konspiračních teorií

Uplynul rok od vpádu příznivců ve volbách poraženého amerického prezidenta Donalda Trumpa do budovy Kongresu. Je příliš brzy na to, abychom dokázali říct, nakolik bude datum 6. ledna 2021, kdy se dav pokusil zvrátit výsledek prezidentského klání, pro dějiny Spojených států z dlouhodobé perspektivy významné. Již nyní je ale zřejmé, že násilnosti na Capitol Hill ukázaly, jakou hrozbu pro demokracii představuje současný politický populismus v kombinaci s konspiračními teoriemi.

Vpád do jednoho ze dvou hlavních sídel americké demokracie vyslal silné poselství o jejím stavu: menší, ale nepřehlédnutelná část americké společnosti se neztotožňuje se současným zřízením v zemi, odmítá zavedené, dosud víceméně nezpochybnitelné tradice, procedury a instituce, a to do takové míry, že je ochotná přistoupit k násilí.

Teprve vývoj v dalších letech rozhodne, jak budou loňské události ve Washingtonu zaznamenány v budoucích učebnicích dějepisu. Byly izolovaným varováním, které sice šokovalo Spojené státy a s nimi prakticky celý svět, ale celkové směřování země výrazněji neovlivnily? Nebo šlo o symbolický začátek hlubších změn provázených společenskou a politickou nestabilitou?

Úzká optika současných dnů naznačuje spíše první možnost. V Bílém domě sedí legitimní prezident, který zvítězil ve volbách dle platných pravidel. Klíčové politické bitvy se vedou na půdě Kongresu prostřednictvím slov, nikoliv v ulicích pomocí rozzuřených fanatických davů. Část agresorů byla za své jednání z 6. ledna 2021 odsouzena ve standardních soudních procesech.

Aktuální letmý pohled na institucionální fungování demokracie ve Spojených státech by neznalému pozorovateli zřejmě neprozradil, že střídání v prezidentském křesle v loňském roce neproběhlo zcela standardně. Leckdo by mohl být sveden myšlenkou, že vpád do Kongresu nebyl ničím jiným než výstřední a teatrální tečkou za funkčním obdobím jednoho výstředního a teatrálního prezidenta.

Při podrobnějším pohledu zjistíme, že jde o zavádějící perspektivu. Americké demokratické instituce sice prokázaly svou stabilitu a odolnost, obsah politické debaty je však procesy, které k vpádu do Kongresu vedly, silně poznamenán. Nedošlo k zasypání příkopů v americké společnosti. Náročné výzvy a problémy, které v důsledku pandemie, boje s klimatickou změnou a demografickými proměnami Spojené státy čekají, mají naopak potenciál je prohloubit.

Na události ve Washingtonu nahlížejme s ročním odstupem v tomto světle. Výše zmíněné složité problémy nemají jednoduchá východiska, mnohdy budou řešení kontroverzní a bolestivá. Zajisté přinesou vítěze i poražené. Populistická hnutí, jejichž je Donald Trump nejbytostnějším zhmotněním, budou poraženým i nadále namlouvat, že složitost doby je konstruktem od běžných lidí odtržených elit, proti kterým je nutné bojovat. Jednoduché vysvětlení komplikovaných jevů budou nepochybně nabízet i divoké konspirační teorie, jakou je například QAnon, jejíž příznivci tvořili jádro davu, který do Kongresu vtrhl.

Stručně řečeno, dění v americké metropoli před rokem světu poodhalilo nebezpečný potenciál politického populismu 21. století v kombinaci s konspiračními teoriemi, které vyvolávají pocit existenčního ohrožení, čímž podněcují radikální protireakci. V rámci západního světa se momentálně jedná o největší hrozbu pro liberální demokracii.

Česká republika není výjimkou. Veřejné debatě nyní dominuje zjednodušené tvrzení, že loňské parlamentní volby vyvedly zemi „ze scestí“, a pokud rovnou nezachránily polistopadovou demokracii, přinejmenším symbolicky odstranily jejího proklamativně největšího nepřítele, komunistickou stranu. Pod naleštěným povrchem se ovšem nachází méně euforický obraz.

Znepokojivý je především pohled do opozičních poslaneckých lavic, které obsadili výhradně členové dvou populistických hnutí. V jednom případě jde o hnutí oligarchy, který se sám stylizoval do českého Trumpa. V druhém případě se jedná o národovecké populisty opírající se o elektorát, jehož myšlenkový svět není až tak vzdálen útočníkům z Capitol Hill.

Výzvy a problémy, kterým bude Česká republika v nadcházejících letech čelit, se pochopitelně v mnohém odlišují od výzev a problémů, které stojí před Spojenými státy. Rozdílná ale nebude jejich složitost, palčivost a bolestivost. Vláda premiéra Petra Fialy v tomto směru není v lepší pozici než vláda prezidenta Joe Bidena (s ohledem na celkovou sílu Spojených států a České republiky spíše naopak).

Nadcházející krizové období a nepopulární vládní kroky budou živnou půdou pro opozici, která byla v českém prostření redukována na populisty, a to v mnohem větší míře než za oceánem. I proto ve světle loňského dění ve Washingtonu nepodceňujme jejich sílu a nepodlehněme líbivým iluzím.

Autor je historik

Související

Více souvisejících

vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) USA (Spojené státy americké) populismus demokracie Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Kapela Vesna

Česko bude na Eurovizi letos reprezentovat dívčí kapela Vesna

V národním kole Eurovize zvítězila na základě hlasování diváků dívčí kapela Vesna a bude reprezentovat Českou republiku v květnu na soutěži ve Velké Británii. Vítěze národního kola dnes pořadatelé představili v Praze. V národní soutěži byli ještě Markéta Irglová, držitelka Oscara za nejlepší filmovou píseň Falling Slowly z filmu Once, písničkář Rodan, česká zpěvačka s arménskými kořeny Pam Rabbit a Michaela Charvátová vystupující pod uměleckým jménem Maella.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Německo jako první země v Evropě pustilo do provozu dálkově řízené auto

Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v Evropě vozidlo bez řidiče uvnitř. Firma nabízí tzv. teledriving, což znamená, že vůz je dálkově ovládán lidmi z řídících stanic vzdálených několik kilometrů. Je to mezikrok k plné autonomii, uvedla agentura Bloomberg.

před 1 hodinou

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

USA schválily prodej raketometů HIMARS pro Polsko

Polsko ze Spojených států získá raketomety HIMARS, taktické balistické střely ATACMS a rakety pro systémy HIMARS. Jejich prodej Varšavě, která je spojenecem USA v Severoatlantické alianci, schválilo americké ministerstvo zahraničí. Hodnota obchodu je podle něho až 10 miliard dolarů (221,8 miliardy korun).

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Šojdr si za podvody v realitách a praní špinavých peněz odsedí šest let

Za podvody v realitách a praní špinavých peněz uložil dnes zlínský krajský soud Janu Šojdrovi společný souhrnný trest šesti let vězení. Čtyřiatřicetiletému muži, který uvedl, že se cítí částečně vinen, hrozilo až osm let, v minulosti byl několikrát soudně trestaný. V kauze souhlasil s právní kvalifikací, rozporoval však výši způsobené škody, která podle soudu dosáhla téměř 9,3 milionu korun. V závěrečné řeči svého počínání Šojdr litoval.

Aktualizováno před 2 hodinami

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má 7200 obětí. Průzkum zahájili i čeští hasiči

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura Reuters večer informovala o 5434 mrtvých v Turecku, zatímco v Sýrii zahynulo podle posledních informací úřadů a místních záchranářů 1832 lidí. Situaci v Turecku ztěžuje špatné počasí, kvůli kterému je velmi těžké dostat do některých regionů pomoc, uvedl již dříve turecký viceprezident Fuat Oktay. Do nejhůře zasažených oblastí byl povolen vjezd jen záchranným vozidlům či automobilům, které vezou pomoc.

před 3 hodinami

Leopard

Německá vláda povolila dodávku 178 tanků pro Ukrajinu

Německá vláda dnes povolila dodávku 178 tanků Leopard 1 pro Ukrajinu ze skladů zbrojovek. Nizozemská ministryně Kajsa Ollongrenová zároveň na twitteru oznámila, že Nizozemsko, Dánsko a Německo Ukrajině společně dodají nejméně 100 leopardů 1, včetně náhradních dílů, munice a výcviku posádek.

před 4 hodinami

Na předměstí Rigy hoří americká továrna na drony

V Rize hoří americká továrna na drony, dodává je do celého světa

Na předměstí lotyšského hlavního města dnes vypukl požár v továrně americké firmy Edge Autonomy na výrobu bezpilotních letounů, které jsou dodávány do desítek zemí světa jak pro vojenské, tak civilní a akademické účely. Úřady kvůli hustému dýmu vyzvaly obyvatele Márupe, aby zavřeli okna a dveře a vypnuli ventilaci. Ujišťují, že obyvatelé Rigy nejsou v ohrožení, uvedl server Delfi.lv.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě

Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě. Dnes to řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Philippe Leclerc. V tureckých provinciích, které zemětřesení postihlo, žije až 1,7 milionu syrských uprchlíků. V Sýrii jsou mimo své původní domovy kvůli občanské válce miliony lidí a v zemi žije i zhruba půl milionu palestinských uprchlíků. UNHCR ale nezná přesný počet běženců, kterých se zkáza způsobená otřesy dotkla, píše agentura AFP.

před 5 hodinami

Odbory v korejské firmě Nexen Tire vstoupily do stávky

Stávka v Nexen Tire na Lounsku po týdnu končí, odbory a firma se dohodly

Stávka v jihokorejské továrně na pneumatiky Nexen Tire u Žatce na Lounsku po týdnu končí. Odbory se dnes s vedením firmy dohodly na zvýšení mezd všem zaměstnancům o osm procent od 1. března. Součástí dohody je i kompenzace pro každého zaměstnance za loňský rok ve výši 20.000 korun. ČTK to dnes po pětihodinovém jednání řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. ČTK požádala o vyjádření vedení firmy.

před 6 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj vyzval k ukončení šíření fám a lživých informací

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v projevu k parlamentu vyzval k ukončení šíření "fám a lživých informací", které by mohly podkopat jednotu země ve válce proti Rusku. Cílem prezidentova vystoupení bylo zřejmě ukončit veřejné spekulace o tom, zda bude odvolán ministr obrany Oleksij Reznikov, a zdůraznit, že taková rozhodnutí smí přijímat a oznamovat pouze šéf státu, usoudila agentura Reuters.

před 6 hodinami

V Sýrii našli v troskách čerstvě narozenou holčičku

Zemětřesení přežila čerstvě narozená holčička, zbytek rodiny zemřel. Do zemí míří pomoc z celého světa

V troskách budovy v syrském městě Džindiras, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, záchranáři objevili novorozenou holčičku. Na svět přišla přímo pod troskami a se svou mrtvou matkou byla stále spojena pupeční šňůrou. Čerstvě narozené miminko je jediným přeživším členem rodiny, jejíž ostatní členové zahynuli při zřícení čtyřpatrového domu, uvedla dnes agentura AFP.

před 7 hodinami

Paříž, ilustrační foto

Ve Francii začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě

Ve Francii dnes začala třetí vlna stávek na protest proti důchodové reformě, kterou na počátku ledna představila vláda a kterou podporuje prezident Emmanuel Macron. Podle agentury Reuters byl přerušen provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Z nákladního auta na Zlínsku odlétly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odletěly kusy ledu, zranily řidiče kamionu za ním

Z nákladního auta odlétly v pondělí dopoledne u Napajedel na Zlínsku kusy ledu, které jeho řidič před jízdou z vozidla neodstranil. Dopadly na přední sklo kamionu, jenž jel za ním. Jeho řidič utrpěl zranění, se kterým skončil v nemocnici. V tiskové zprávě to dnes uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Po řidiči, který nehodu způsobil, pátrá policie.

před 7 hodinami

Lékárna, ilustrační fotografie

Návrh na očkování v lékárnách a u zubařů je minulostí. Sněmovna ho řešit nebude

Poslanci se už nebudou zabývat vládním návrhem, který měl umožnit očkování proti covidu-19 také v lékárnách a v zubních ordinacích. Kabinet předlohu ze Sněmovny stáhl, oznámila dnes předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Novela měla být původně účinná jen do konce loňského roku. Mezi poslanci ani odborníky na rozšíření možnosti očkování nepanovala shoda.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bezdomovci

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné

Pražské noclehárny, které lidem bez domova nabízející přespání, jsou plné, další lůžka nemají k dispozici. Centrum sociálních služeb Praha (CSSP), které je hlavním koordinátorem zimních služeb v hlavním městě, proto posiluje kapacity takzvaných teplých židlí, kde bezdomovci mohou přečkat noc v sedě. ČTK to řekl vedoucí oddělení analýz a koncepcí CSSP Filip Pospíšil. Pro zajištění dalších kapacit podle něj centrum sociálních služeb nemá dostatečné zdroje.

před 8 hodinami

Litevský ministr Anušauskas exkluzivně pro EZ: Na hranici s Ruskem je situace napjatá, do Kaliningradu přes nás nic nesmí. Česko je partner a spojenec

EXKLUZIVNĚ - Litevský ministr obrany Arvydas Anušauskas v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ocenil kooperaci české armády v prostoru pobaltských států. Popsal také bezpečnostní situaci na hranicích a kontrolu logistiky mezi hlavní části Ruska a Kaliningradskou oblastí, které dělí litevské území. „Nemám pochyb o tom, že Česká republika dostojí svých závazků stejným způsobem, jakým by to udělala Litva v případě ohrožení České republiky,“ ubezpečuje litevský ministr v rozhovoru.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy