Takzvaná Křišťálová noc byla podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera předzvěstí civilizačního zlomu a pádu Německa do barbarství, který přišel nedlouho po ní. Steinmeier to v den 80. výročí protižidovského teroru řekl v projevu před Spolkovým sněmem. Velmi podobně hovořila na ústřední připomínce Křišťálové noci v jedné z berlínských synagog i kancléřka Angela Merkelová.
"Přesně před 80 lety v noci z 9. na 10. listopadu 1938 hořely v Německu synagogy, rabovaly se a ničily židovské obchody, stovky mužů a žen byly zabity nacisty, spáchaly sebevraždu nebo zemřely po týrání v koncentračních táborech," připomněl německý prezident.
"Tyto pogromy, tehdy pro všechny viditelné, byly předzvěstí pronásledování a likvidace evropských Židů, které přišly potom. Představují s ničím nesrovnatelný civilizační zlom, pád Německa do barbarství," řekl také.
"Pogromy z listopadu 1938 byly důležitým krokem k civilizačnímu zlomu šoa. Následkem bylo šest milionů zavražděných Židů," uvedla dnes ve stejném duchu Merkelová, podle níž je třeba si tyto události připomínat nejen při jejich výročí.
S nacistickým režimem podle Steinmeiera souvisí nejtěžší a nejbolestivější otázka německé historie - jak je možné, že národ, který 9. listopadu 1918 vykročil vstříc demokracii a proslavil se ve vědě nebo kultuře, se o pár let později dopustil takových zvěrstev. "Jak se to mohlo stát, že stejný národ během několika málo let v demokratických volbách dopomohl nepřátelům demokracie k většině, své evropské sousedy uvrhl do války a záhuby, díval se jiným směrem, pokud dokonce nejásal, když doma v jeho vlastní ulicí byli ze svých domovů vytrháváni židovští sousedé, homosexuálové a psychicky nemocní?" ptal se Steinmeier.
Německo si je podle něj dobře vědomo své historické zodpovědnosti a i dnes se podle toho musí chovat. "Musíme jednat kdekoli, kde je zraňována důstojnost někoho jiného, musíme se postavit jazyku nenávisti, nesmíme dopustit, aby o sobě někteří znovu tvrdili, že pouze oni mluví za skutečný lid a jiné vylučovali," prohlásil německý prezident ve zřejmé narážce na protestní a protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD), jejíž poslanci v reakci na tato slova na rozdíl od zbytku Spolkového sněmu netleskali.
#OnThisDay, we mark 80 yrs since #Kristallnacht, when Nazis (and their enablers) across Germany & Austria razed synagogues, smashed windows and murdered almost 100 Jews in a violent pogrom - known as ’Night of Broken Glass'.My #THREAD ? with some thoughts on #Kristallnacht80: pic.twitter.com/m94RXAGFax
— Arsen Ostrovsky (@Ostrov_A) 9. listopadu 2018
"Musíme odporovat, když se z určitých skupin dělají obětní beránci, když jsou lidé určitého náboženství nebo barvy kůže automaticky podezříváni, a nepolevíme v našem boji proti antisemitismu," zdůraznil také Steinmeier.
K boji proti antisemitismu vyzvala i Merkelová. "Stát musí důsledně zasahovat proti hanobení, vylučování, antisemitismu, rasismu a pravicovému radikalismu," uvedla. Protižidovské útoky, mezi nimiž uvedla i nedávné napadení židovské restaurace v Chemnitzu (Saské Kamenici), musí podle ní pobuřovat všechny občany.
Nacistickému teroru 9. a 10. listopadu 1938 padlo za oběť nejméně 100 Židů. Zničeno či poškozeno bylo více než 1200 synagog a židovských modliteben a zhruba 7500 obchodů na území německé říše, do níž už v té době patřily i dříve československé Sudety. Bezprostředně po teroru bylo zatčeno na 30.000 Židů, z nichž většina skončila v koncentračních táborech, kde jich zhruba tisícovka zahynula. Vrcholem nacistické perverze bylo, že Židé museli za způsobené škody zaplatit jednu miliardu marek.
Dnešní den si ale Němci nepřipomínají jen v souvislosti s Křišťálovou nocí - 9. listopad pro ně symbolizuje výrazně více, a to jak toho špatného, tak toho dobrého. V tento den byla v roce 1918 - tedy přesně před 100 lety - vyhlášena republika, v roce 1923 se Adolf Hitler pokusil o puč a v roce 1989 padla berlínská zeď.
Související
Němci znají s více než ročním předstihem termín parlamentních voleb
Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států
Frank-Walter Steinmeier , Německo , historie , holocaust , křišťálová noc , Angela Merkelová , Antisemitismus , Chemnitz
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák