Většina uprchlíků, kterým se podařilo dosáhnout evropských břehů, byla podrobená lékařské prohlídce, při níž byly zjištěny četné zdravotní problémy, které jim způsobily nejen nepříznivé podmínky při cestě přes Středozemní moře, nýbrž i špatné zacházení v místě jejich domoviny. Nyní jejich neutěšené situace zneužívá italský krajně pravicový ministr vnitra Matteo Salvini pro svou antiimigrační politickou kampaň. Informoval o tom britský deník The Guardian.
Itálie jako taková byla migrační krizí zatížená nejvíc. Nelze se proto divit, že se to pak projevilo i na výsledku březnových parlamentních voleb, z nichž pak následně vyšla vládní koalice populistů a extremistů. Ti přímo revolučně změnili dřívější politiku italských premiérů Mattea Renziho a Paola Gentilioniho a naopak začali přísun dalších běženců odmítat. Některé lodě s uprchlíky buď uvízly v italských přístavech, nebo byly odkloněny k jiným břehům.
Paradoxní na tom celém je, že se Salvini coby předseda Ligy Severu nyní staví na stranu obyvatel jihu, zejména Sicílie, která se podle něj nesmí stát sběrným táborem, ačkoliv sám dříve vedl kampaň proti obyvatelům jižní Itálie, které považoval v podstatě za napůl Afričany.
A přitom se Itálie z historických důvodů musela s přijímáním přistěhovalců vypořádat už dávno před vypuknutím utečenecké krize, zejména po pádu režimu Muammara Kaddáfího. Ostatně sousední Libye byla dříve její kolonií. Taktéž je všeobecně známo, jak se s uprchlíky z jiných afrických zemí v porevoluční Libyi zachází.
Mučení a zotročování černochů není ničím ojedinělým. Navíc v roce 2005 během parlamentního vyšetřování vyšlo najevo, že sběrné tábory vybudované na evropském území, a to na žádost tehdy ještě Kaddáfiho, který byl u moci, mají přímo otřesné hygienické podmínky. Navíc se zjistilo, že jsou do nich utečenci často přiváženi násilím. Z toho pak vyvstává otázka, co vedlo k tomu, že bezradní italští voliči dostali k moci Ligu Severu a Hnutí pěti hvězd.
Evropa se nepřipravila na nevyhnutelnéJestli existuje něco, co Evropa nejvíc podcenila, tak je to vybudování společné azylové politiky. Samy evropské mocnosti léta žily z kolonií, v nichž se po získání nezávislosti dostali k moci autoritáři. Po jejich svržení nastal v těchto zemích chaos, který měl za následek útěk masy lidí za lepším do zemí jejich bývalých kolonizátorů. To, že vypukne přímo migrační krize, která nejvíc zatíží takzvané první bezpečné země, mezi něž kromě Itálie patří také Španělsko a Řecko, se dalo předpokládat. Chybou ale bylo, že se na to Evropa nepřipravila, a nechala tyto státy se v tom takříkajíc vykoupat. To pak dostalo k moci strany, jako jsou Hnutí pěti hvězd, nebo Liga Severu.
Problém tedy není na straně migrantů a nevládních organizací, či dokonce Sorosovi, jak politické osobnosti typu Matteo Salvini tvrdí, nýbrž na neschopnosti Evropy, zejména západních mocností, připravit se na nevyhnutelné. Kdyby po událostech nejen v severní Africe, nýbrž i na Blízkém východě, kde vrcholil neúspěšný proces Arabského jara, lépe zkoordinovala budování jednotné azylové politiky, a to ještě před tím, než v Evropě vypukne chaos, nemuselo vůbec dojít k posilování populistů a extremistů. Političtí reprezentanti by se lépe shodli a veškeré summity by se obešly bez zbytečných rozepří.
To se bohužel nestalo a v Evropě se nyní dostávají k moci politici, kteří by za normálních okolností neměli šanci. V Rakousku se na vládě opět podílí krajně pravicoví Svobodní, ve Francii opět posiluje Marine Le Penová, i v ČR, kterého se migrační krize vůbec nedotkla, dosáhla SPD Tomia Okamury relativně slušného výsledku, ve Švédsku si SD taktéž polepšila, to samé v Nizozemí a o německé AfD nemluvě. Nejvýraznější osobností evropského odporu proti přijímání migrantů a proti nevládním organizacím se samozřejmě maďarský premiér Viktor Orbán. Ten své třetí volební období ihned zahájil také averzí vůči filantropovi Georgi Sorosovi. Kromě islamofobie a protimigračních nálad je v Evropě na vzestupu totiž také antisemitismus.
Související
Bez požáru tábora Moria by se dál zavíraly oči, prosby o solidaritu jsou ignorovány, míní renomovaný týdeník
EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika
migrační krize , uprchlíci , Matteo Salvini (Liga severu) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák