Strach z migrantů je iracionální? Evropa udělala jednu zásadní chybu, píše prestižní list

Většina uprchlíků, kterým se podařilo dosáhnout evropských břehů, byla podrobená lékařské prohlídce, při níž byly zjištěny četné zdravotní problémy, které jim způsobily nejen nepříznivé podmínky při cestě přes Středozemní moře, nýbrž i špatné zacházení v místě jejich domoviny. Nyní jejich neutěšené situace zneužívá italský krajně pravicový ministr vnitra Matteo Salvini pro svou antiimigrační politickou kampaň. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Itálie jako taková byla migrační krizí zatížená nejvíc. Nelze se proto divit, že se to pak projevilo i na výsledku březnových parlamentních voleb, z nichž pak následně vyšla vládní koalice populistů a extremistů. Ti přímo revolučně změnili dřívější politiku italských premiérů Mattea Renziho a Paola Gentilioniho a naopak začali přísun dalších běženců odmítat. Některé lodě s uprchlíky buď uvízly v italských přístavech, nebo byly odkloněny k jiným břehům.

Paradoxní na tom celém je, že se Salvini coby předseda Ligy Severu nyní staví na stranu obyvatel jihu, zejména Sicílie, která se podle něj nesmí stát sběrným táborem, ačkoliv sám dříve vedl kampaň proti obyvatelům jižní Itálie, které považoval v podstatě za napůl Afričany. 

A přitom se Itálie z historických důvodů musela s přijímáním přistěhovalců vypořádat už dávno před vypuknutím utečenecké krize, zejména po pádu režimu Muammara Kaddáfího. Ostatně sousední Libye byla dříve její kolonií. Taktéž je všeobecně známo, jak se s uprchlíky z jiných afrických zemí v porevoluční Libyi zachází.

Mučení a zotročování černochů není ničím ojedinělým. Navíc v roce 2005 během parlamentního vyšetřování vyšlo najevo, že sběrné tábory vybudované na evropském území, a to na žádost tehdy ještě Kaddáfiho, který byl u moci, mají přímo otřesné hygienické podmínky. Navíc se zjistilo, že jsou do nich utečenci často přiváženi násilím. Z toho pak vyvstává otázka, co vedlo k tomu, že bezradní italští voliči dostali k moci Ligu Severu a Hnutí pěti hvězd.

Evropa se nepřipravila na nevyhnutelné

Jestli existuje něco, co Evropa nejvíc podcenila, tak je to vybudování společné azylové politiky. Samy evropské mocnosti léta žily z kolonií, v nichž se po získání nezávislosti dostali k moci autoritáři. Po jejich svržení nastal v těchto zemích chaos, který měl za následek útěk masy lidí za lepším do zemí jejich bývalých kolonizátorů. To, že vypukne přímo migrační krize, která nejvíc zatíží takzvané první bezpečné země, mezi něž kromě Itálie patří také Španělsko a Řecko, se dalo předpokládat. Chybou ale bylo, že se na to Evropa nepřipravila, a nechala tyto státy se v tom takříkajíc vykoupat. To pak dostalo k moci strany, jako jsou Hnutí pěti hvězd, nebo Liga Severu. 

Problém tedy není na straně migrantů a nevládních organizací, či dokonce Sorosovi, jak politické osobnosti typu Matteo Salvini tvrdí, nýbrž na neschopnosti Evropy, zejména západních mocností, připravit se na nevyhnutelné. Kdyby po událostech nejen v severní Africe, nýbrž i na Blízkém východě, kde vrcholil neúspěšný proces Arabského jara, lépe zkoordinovala budování jednotné azylové politiky, a to ještě před tím, než v Evropě vypukne chaos, nemuselo vůbec dojít k posilování populistů a extremistů. Političtí reprezentanti by se lépe shodli a veškeré summity by se obešly bez zbytečných rozepří.

To se bohužel nestalo a v Evropě se nyní dostávají k moci politici, kteří by za normálních okolností neměli šanci. V Rakousku se na vládě opět podílí krajně pravicoví Svobodní, ve Francii opět posiluje Marine Le Penová, i v ČR, kterého se migrační krize vůbec nedotkla, dosáhla SPD Tomia Okamury relativně slušného výsledku, ve Švédsku si SD taktéž polepšila, to samé v Nizozemí a o německé AfD nemluvě. Nejvýraznější osobností evropského odporu proti přijímání migrantů a proti nevládním organizacím se samozřejmě maďarský premiér Viktor Orbán. Ten své třetí volební období ihned zahájil také averzí vůči filantropovi Georgi Sorosovi. Kromě islamofobie a protimigračních nálad je v Evropě na vzestupu totiž také antisemitismus.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

EU opět odkládá řešení migrace, potvrdila eurokomisařka. Přednost má ekonomika

Příčin migrační krize v EU je hned několik. Obecně převládá názor, že nejčastější příčinou jsou válečné konflikty, využívání sociálních dávek nebo absence ochrany hranic EU. V řešení problému s migrační krizí by měla pomoci reforma, ale eurokomisařka Ylva Johanssonová uvedla, že návrh musí být znovu odložen. Přednost má v současné době obnova ekonomiky.

Více souvisejících

migrační krize uprchlíci Matteo Salvini (Liga severu) EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 1 hodinou

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 7 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

Zdroj: Tomáš Řepa

Další zprávy