Skandál v německé televizi: Po nátlaku AfD upravila krimi seriál, politici troubí na poplach

Německá veřejnoprávní televize ARD digitálně upravila jeden z dílů svého policejního seriálu Polizeiruf 110, aby neobsahoval kritiku protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD), a nyní za tento krok sklízí kritiku sama. Někteří hovoří o masivním zásahu do umělecké svobody a nebezpečném precedentu.

Terčem kontroverzí se stal díl, který ARD odvysílala 11. listopadu. V kanceláři vyšetřovatelů v něm lze spatřit nálepky a plakáty, které mají pomoci dokreslit politické přesvědčení jedné z postav. Je na nich třeba duhová vlajka, která je symbolem homosexuálů a lesbiček, jméno levicové skupiny Feine Sahne Fischfilet a také text FCK AFD, který by se českou zkratkou dal vyjádřit jako NSRT AFD.

Právě to ale vyvolalo nevoli dotyčné strany, která si veřejnoprávní televizi stěžovala a pohrozila i formální stížností radě, jež na vysílání dohlíží. ARD reagovala tím, že nálepku FCK AFD digitálně odstranila a do svého archivu pořad zařadila bez ní a s poznámkou, že byl upraven. Svůj krok vysvětlila tím, že malá nálepka s textem proti AfD nebyla v několika krátkých záběrech úmyslně.

Krok televize, který mimo jiné kritizovala Mladá unie, tedy mládežnická organizace křesťanských demokratů (CDU), řada lidí vůbec nechápe. Mediální právník Christian Schertz jej hodnotí jako příliš uspěchanou poslušnost, pro níž neexistuje žádná zákonná povinnost. "Vnímám to jako masivní zásah do umělecké a tiskové svobody," řekl serveru Deutschlandfunk Kultur.

Pochopení pro zásah ARD nemá ani režisér a scénárista dotčeného pořadu Eoin Moore, podle něhož je od prvního dílu jasné, že postava vyšetřovatelky Katrin Königové má levicový pohled na svět, což se odráží i na výzdobě její kanceláře.

Kritika se na televizi snesla také od řadových občanů na twitteru nebo na webu seriálu. "Protestuji proti nesmyslné a zbytečné dodatečné (auto)cenzuře a naléhavě prosím všechny zodpovědné, aby tento výborný film znovu dali do původní podoby," napsal ARD například Peter Koch, podle něhož má svoboda umění přednost před citlivostí z jakékoli politické strany.

Související

Více souvisejících

Alternativa pro Německo (AfD) Německo ARD (stanice) seriály televize

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počet žadatelů o azyl v EU stoupl. Loni překročil milion

Počet žadatelů o azyl v zemích EU loni převýšil hranici jednoho milionu a vzrostl o přibližně 18 procent ve srovnání s rokem 2022. Vyplývá to z výroční zprávy Agentury Evropské unie pro azyl (EUAA) zveřejněné ve středu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy