OBRAZEM: Oheň, barikády, slzný plyn a žluté vesty. To je dnešní Paříž

Z francouzské metropole se pomalu stává bitevní pole mezi demonstranty a policií. Protesty kvůli zvyšování cen paliv gradují.

Hořící barikády a salvy granátů se slzným plynem přinesla dnes na pařížskou třídu Champs-Elysées druhá mobilizace takzvaného hnutí žlutých vest. Jeho členové často v neonově žlutých reflexních vestách už týden po celé Francii protestují zejména proti vládnímu plánu zvýšit od ledna ceny pohonných hmot. Oproti minulé sobotě však podle posledních čísel francouzského ministerstva vnitra počet účastníků protestů výrazně klesl.

Francouzská vláda v 15:00 registrovala na demonstracích po celé zemi něco přes 80.000 lidí, zatímco před týdnem ve stejnou dobu jich údajně bylo na 244.000. Shromáždění či silniční blokády se konaly na většině míst v poklidu, bouřlivý vývoj však nastal na Champs-Elysées, kde manifestace nebyla povolena. Podle televize BFMTV zde už bylo zadrženo 26 lidí a 18 jich putovalo do vazby.

Demonstranti se sem údajně přesunuli z místa vyhrazeného pro demonstraci u Eiffelovy věže. Dav před policejním kordónem postupně narůstal a s ním rostlo i napětí, až vypukly střety. "Žluté vesty" na slavné pařížské třídě celý den stavěly barikády, které následně zapalovaly. Policie rozháněla davy slzným plynem i vodními děly.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner z vyprovokování střetů obvinil "ultrapravicové buřiče", kteří zareagovali na pobídku šéfky krajně pravicového Národního sdružení. Marine Le Penová se totiž v pátek pozastavovala nad tím, proč by francouzský lid nesměl demonstrovat na Champs-Elysées. Proti výroku Castanera se ihned ohradila s tím, že k násilí nikdy nevyzývala.

Úřady zatím v souvislosti s dnešními protesty evidují 20 zraněných včetně čtyř policistů. Minulý týden přitom podle ministerstva vnitra při manifestacích utrpělo zranění 227 osob. Týden protestů ve Francii si dosud vyžádal nejméně 750 zraněných včetně 136 policistů a také dvě oběti na životech.

Hnutí žlutých vest nemá vůdce, ani se nehlásí k žádné politické straně. Jeho členové protestují proti ekonomickým reformám prezidenta Emmanuela Macrona a zejména proti plánovanému zvýšení spotřební daně na ropné produkty, které by způsobilo nárůst cen pohonných hmot. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Francouzů považuje protesty za opodstatněné, francouzská vláda však zatím ústupky nepřipouští.

Web FranceInfo dnes v rozsáhlém materiálu popsal, že hnutí žlutých vest nevyvolává napětí jen v ulicích Paříže, ale také uvnitř rodin či mezi přáteli. Téma prý Francouze rozděluje do nesmiřitelných táborů. "Když si moji kamarádi, kteří jsou pro Macrona, uvědomili, že jsem se přidal k hnutí a že se hodlám zúčastnit blokád, přijali to velice špatně," uvedl například 22letý automechanik.

Související

Emmanuel Macron

Ve Francii se opět protestuje kvůli důchodové reformě, Macron odmítá ustoupit

Novými demonstracemi a omezeními v dopravě dnes ve Francii pokračuje stávka pracovníků státní sféry vyvolaná vládním plánem důchodové reformy. Na železnici je v provozu oproti normálu 60 procent rychlovlaků TGV a méně než polovina běžných souprav, výrazně zůstává narušená hromadná doprava v Paříži. Hlavním městem odpoledne společně vyrazili na pochod železničáři a stoupenci tzv. hnutí žlutých vest, informovala francouzská média.

Více souvisejících

Demonstrace v Paříži Francie Paříž

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy