Rusko zatrhlo gayům průvody. Porušení lidských práv, rozhodl soud ve Štrasburku

Ruské úřady porušují lidská práva osob s menšinovou sexuální orientací, když jim dlouhodobě zakazují pořádat manifestace. Rozhodl o tom dnes Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Sedm aktivistů se na něj letos obrátilo, protože ruské soudy po mnoho let blokují takzvané pochody hrdosti homosexuálů, bisexuálů a transgenderových osob.

Podle ESLP nemůže být odmítavý postoj ruských úřadů k žádostem o povolení pro podobné akce zdůvodněn obavami o veřejný pořádek, ani "neodpovídá naléhavé společenské potřebě". V demokratické společnosti je tudíž zbytečný, navíc porušuje práva organizátorů manifestací ukotvená v Evropské úmluvě o lidských právech, míní štrasburský soud.

Rusko vyzval k zavedení "systémových opatření" pro nápravu této skutečnosti. Zároveň uvedl, že verdikt samotný představuje pro autory stížností "dostatečné zadostiučinění" a odmítl jejich požadavky na odškodné v rozmezí 5000 až 500.000 eur (130.000 až 13 milionů korun).

Arrêt Alekseyev et autres c. Russie - Interdiction des rassemblements LGBThttps://t.co/LphGGNL8mX#ECHR #CEDH

— ECHR Press (@ECHR_Press) 27. listopadu 2018

Agentura AP uvádí, že ruské úřady již řadu let zamítají žádosti představitelů komunity LGBT (gayů, leseb, bisexuálů a transgenderových osob) o povolení jejich pochodů. Často se při tom odvolávají na zákon z roku 2013 zakazující šíření "homosexuální propagandy" mezi nezletilými. ESLP i Rada OSN pro lidská práva v minulosti zákon kritizovaly jako diskriminační.

Někdy přitom úřady nejdříve pochody odsouhlasí, načež na poslední chvíli souhlas stáhnou. V srpnu takto dopadlo shromáždění plánované v zapadlé vesničce Jabloňovyj vzdálené 700 kilometrů východně od Moskvy, kde žije sedm lidí. Organizátoři pochodu hrdosti původně povolení získali, dva dny před akcí ale bylo zrušeno poté, co se informace dostala na veřejnost.

Související

Veronika Bílková Rozhovor

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

Více souvisejících

Soud pro lidská práva Štrasburk Homosexuálové Rusko

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

před 3 hodinami

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno před 4 hodinami

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

včera

Čarovné jablko Prohlédněte si galerii

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

včera

včera

Královská rodina v Sandringhamu: Král, královna, William a Kate navštěvují bohoslužbu na Štědrý den Prohlédněte si galerii

Britské královské rodině začaly Vánoce v kostele. Králi zazpívali hymnu

Velká Británie na Boží hod vánoční bedlivě sleduje kroky členů královské rodiny. Král Karel III. či princ William se dnes zúčastnili bohoslužby v kostele svaté Máří Magdalény v Sandringhamu v hrabství Norfolk. Na královském sídle v Sandringhamu se rodina pravidelně schází každé Vánoce. 

Aktualizováno včera

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek s téměř sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Kazašské úřady informovaly o 38 obětech neštěstí. Zbylých 31 osob na palubě přežilo. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy