Mafie 'Ndrangheta? Jako jediná má chapadla po celém světě, hrozba i pro Česko

Kalábrijská mafie 'Ndrangheta je jediná zločinecká organizace, která operuje "na všech kontinentech" a její působnost se dále rozšiřuje. Novinářům to v Římě při prezentaci své knihy řekl italský soudce Nicola Gratteri, který s mafií bojuje už několik desetiletí a od roku 1989 žije pod policejní ochranou. Informovala o tom agentura AFP.

"'Ndrangheta je jedinou mafií, která je přítomná na všech kontinentech: v západní Evropě, v Severní, Střední i Jižní Americe, Africe a nyní se rozšiřuje do východní Evropy" a do Asie, uvedl Gratteri při úterním uvedení knihy Storia segreta della 'ndrangheta (Tajné dějiny 'Ndranghety). 

Dílo napsal ve spolupráci s odborníkem na mafii Antoniem Nicasem, jenž přednáší na vysokých školách ve Spojených státech a v Kanadě.

"'Ndrangheta je všude, kde jde o správu peněz a moci. Není levicová ani pravicová," řekl dále. "Do té doby, než bude Evropa přesvědčena, že 'Ndrangheta je přítomna ve strukturách unijních zemí", boj s touto mafií nebude snadný, protože 'Ndrangheta se snaží jednat diskrétně a nepřitahovat na sebe pozornost státu," rozvedl soudce.

"'Ndrangheta dělá v Evropě dvě věci. Prodává kokain a z peněz z tohoto obchodu kupuje všechno, co se dá," konstatoval Gratteri. "Ale pozor dnes jsou to kavárny, pizzerie či hotely, ale zítra to mohou být akcie v televizích nebo v novinách, aby tak mohla manipulovat s veřejným míněním," varoval.

Spoluautor knihy promluvil o posledním vývoji mafie. "Dříve (mafie) hledala daňové ráje, kdežto nyní hledá ráje právní," tedy země, které na rozdíl od Itálie nemají speciální zákony pro boj s mafií, řekl.

Boj proti mafii vyžaduje zapojení zpravodajských služeb, které se nyní zaměřují spíše na boj proti terorismu, konstatoval Nicaso. "Terorismus vyvolává ve společnosti velké obavy, činnost mafie nikoli. A tak se zabýváme terorismem, ale přitom je třeba potírat oba jevy," dodal.

V souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka vyšlo najevo působení 'Ndranghety na Slovensku. Ve svém posledním článku psal Kuciak o možném zneužívání zemědělských dotací EU touto kalábrijskou mafií a o podezření na její vazby s vládními úředníky.

Na všech trzích bývalého východního bloku, zejména v České republice a v Polsku, operuje podle někdejšího protimafiánského prokurátora Franca Robertiho od pádu komunismu neapolská Camorra.

V oblasti střední a východní Evropy je strategií mafie usadit se v zemích na východ od Německa, napsal po vraždě Kuciaka italský spisovatel Roberto Saviano. Německá vláda má v těchto zemích silný hospodářský vliv, ovšem na vlastním území ani mimo něj nezavedlo patřičnou kontrolu finančního kapitálu ani východních výrobních řetězců, která dodávají zboží na německý trh. Justice Německa i zemí bývalého východního bloku jsou zcela krátké na to, aby mohly čelit vojenské a hospodářské síle mafií, konstatuje Saviano, který se sám před mafií musí skrývat.

Související

Veškeré volné chvíle trávili Ján Kuciak i Martina Kušnírová spolu. Oba žili jeden pro druhého. Osud jim bohužel vyměřil velice málo času. Tragickým se oběma stal 21. únor 2018, kdy je v jejich rodinném domě ve Veľké Mači zastřelil Miroslav Marček, ohavného zločinu se zúčastnil i Tomáš Szabó. Přátelé se ze smrti talentovaného investigativce i úspěšné archeoložky dodnes nevzpamatovali. Rozhovor

Při odkrývání dalších kauz je Ján stále s námi. Zdobil jej talent a nadhled, říká o Kuciakovi jeho šéf

ROZHOVOR – Chybí mu jeho humor, profesní zarputilost a čisté přátelství, které vyvěralo z jeho dobrosrdečné duše. Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, od níž 21. února uplynou tři roky, je pro šéfa investigativního týmu Aktuality.sk Marka Vagoviče stále živá. Jeho mladší kolega bravurně odkrýval mafiánské praktiky tehdejší garnitury, a tak se stal nepohodlným. „Vždy, když pracujeme na další investigativní kauze, tak si na Jána vzpomeneme. Říkám si, jak by asi postupoval a co by ještě zjistil. Stále je s námi. Měl neuvěřitelný talent, zdobil jej i nadhled,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marek Vagovič.

Více souvisejících

Kalábrijská mafie 'Ndrangheta Mafie Itálie knihy Nicola Gratteri (soudce) vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy