V Itálii začal největší soud s mafií za několik desetiletí. Má trvat déle než dva roky

V jihoitalské Kalábrii dnes začal největší proces s italskou mafií od 80. let minulého století: na 330 lidí je obžalováno z příslušnosti ke kalábrijské mafii ´Ndrangheta, z vražd, obchodu s drogami, vydírání i ze zneužití veřejné funkce. Informují o tom místní média.

V procesu, který podle BBC potrvá déle než dva roky, vystoupí na 600 obhájců a desítky svědků, včetně členů mafie, kteří se rozhodli spolupracovat s justicí.

Proces se koná v průmyslové zóně města Lamezia Terme v budově s podzemní soudní síní, která byla speciálně postavená pro tento účel. Kromě zvýšené ostrahy a dvou bezpečnostních okruhů je tam vytvořena také speciální místnost pro testování na koronavirus se 118 zaměstnanci. Procesu se účastní desítky novinářů, domácích i zahraničních.

Seznam obžalovaných byl při předběžném slyšení podle agentury AFP čten více než tři hodiny, kromě členů mafie zahrnuje i politiky, policisty a státní zaměstnance. Nejvýše postavený k mafiánském klanu souzeným v tomto procesu je boss Luigi Mancuso (66), přezdívaný Strýc, který už dříve strávil 19 let ve vězení. Další souzení mafiáni jsou známí pod přezdívkami Vlk, Fatty či Blondie.

Celkový počet obžalovaných v této kauze převýší čtyři sta, když se započte devět desítek obviněných, kteří budou souzeni ve zrychleném řízení. To má začít koncem ledna. Je mezi nimi i právník Giancarlo Pittelli, který byl v letech 2006 až 2008 senátorem za stranou Silvia Berlusconiho Forza Italia. Pitteli odmítá, že by s 'Ndranghetou spolupracoval.

Většina z obžalovaných byl zadržena v prosinci 2019 při raziích v Itálii, Německu, Švýcarsku a Bulharsku.

"Dnešní proces není jen cihlou ve zdi proti mafii, ale je důležitý i pochopení toho, jak se 'Ndrangheta vyvíjela od vydírání či lichvy k rozsáhlým vazbám na státní správu," řekl dnes novinářům před zahájením procesu jeho hlavní žalobce Nicola Gratteri (62). Ten zasvětlil boji proti mafii více než tři desetiletí a po tu dobu žil pod policejní ochranou. "Více než dvacet let jsem nebyl v restauraci ani v kině, jím v kanceláři, můj dům je v podstatě bunkr, ale mám dobrý tým bodyguardů," popsal Gratteri novinářům.

"Tento proces ukazuje, jak hluboko je 'Ndrangheta zakořeněna ve společnosti," řekl AFP profesor oxfordské univerzity Federico Varese, podle něhož ale ani tento proces konec této mafie neznamená. "Můžete je zavřít do vězení, ale pokud neodstraníte příčiny jejich existence, budou fungovat dál," připomněl Varese, že mafie v posledních dekádách provozuje i kantýny, úklid, svoz odpadu či pohřební služby.

Mafie 'Ndrangheta, která se zrodila v 19. století v jihoitalské Kalábrii, je od konce devadesátých let 20. století nejmocnějším zločinným syndikátem v Itálii. Kontroluje značnou část obchodu zejména s kokainem mezi Evropou a Jižní Amerikou.

Italy set for mafia 'maxi-trial'.355 suspected members of the 'Ndrangheta, Italy's most powerful mafia group, will face a judge this week, along with over 900 prosecution witnesses and 400 lawyershttps://t.co/kE7SmR85T1? A bunker room built for the 'Rinascita-Scott' trial pic.twitter.com/Evu0dbogwR

— AFP News Agency (@AFP) January 11, 2021

Dosud největší proces s italskou mafií začal v roce 1986 a trval do roku 1992. Obžalováno v něm bylo 475 lidí a na 340 jich bylo nakonec odsouzeno, z toho dvě desítky na doživotí. I pro tento maxiproces, který se týkal sicilské mafie Cosa Nostra, byla postavena zvláštní soudní budova. Proces, o němž vypráví i film První zrádce (2019), se konal díky soudci Giovannimu Falconemu, jemuž se v roce 1984 podařilo přesvědčit jednoho z vysoko postavených členů Cosa Nostry Tommasa Buscettu ke spolupráci s vyšetřovateli. Falcone byl v roce 1992 mafií zavražděn.

Související

Ilustrační fotografie. Analýza

Organizovaný zločin nepolevuje. Mafiáni a gangsteři využijí každé možnosti k zisku

Organizovaný zločin zůstává silným protivníkem. Italská mafie nadále působí po celém světě, balkánské a postsovětské zločinecké struktury expandují do Evropy. Jednotlivé skupiny se zaměřují na obchod s drogami, praní špinavých peněz či pašování, často využívají korupci a zneužívají migrační krize. Ruská invaze na Ukrajinu narušila spolupráci mezi ruskými a ukrajinskými zločineckými sítěmi, ale pašování a jiné aktivity nadále pokračují

Více souvisejících

Mafie Itálie Kalábrijská mafie 'Ndrangheta soudy

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

před 4 hodinami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 9 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 10 hodinami

Sinvár nařídil vůdcům na Západním břehu Jordánu, aby obnovili sebevražedné útoky v Izraeli

Lídr palestinského militantního hnutí Hamás Jahjá Sinvár nařídil ostatním vůdcům na Západním břehu Jordánu, aby obnovili sebevražedné teroristické útoky v Izraeli. Učinil tak krátce poté, co na svém postu nahradil zabitého Ismáíla Haníju. Ve svém článku to s odvoláním na nejmenované arabské zpravodajské zdroje napsal americký deník Wall Street Journal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy