Podaří se zkrotit žluté vesty? Ve Francii začaly politické konzultace, ve střehu je i Německo

Francouzská vláda dnes zahájila politické konzultace, které mají pomoci vyřešit krizi vyvolanou protesty takzvaného hnutí žlutých vest. Oznámil to úřad premiéra Édouarda Philippa. Po nich premiér ohlásí nová opatření. Phillipe má dnes vést konzultace se zástupci politických stran, v úterý přijme delegaci hnutí žlutých vest.

Tato skupina organizuje od 17. listopadu protesty vyvolané původně plánem dalšího zvýšení daně z pohonných hmot. Hnutí má velkou podporu Francouzů a protesty jsou chápány v širším smyslu jako protesty proti rostoucím životním nákladům.

Sobotní protesty v Paříži i jinde ve Francii provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Policie v sobotu zatkla desítky lidí, z nichž 139 dnes předstoupilo před soudce a 111 z nich byla prodloužena vazba.

Mluvčí společnosti Total dnes oznámil, že hnutí blokuje přístup k 11 jejím skladům pohonných hmot, takže čerpací stanice nemají co prodávat. Podle mluvčího je bez pohonných hmot 75 z 2200 pump Totalu. Součástí protestů je blokování silnic a přístupu ke skladům pohonných hmot, ale i k obchodním domům a některým letištím.

#GiletsJaune counterattack they burn cars and regroup #Paris #france pic.twitter.com/GFgo03YDrd

— ArisOiko Photo (@ArisoikoPhoto) 1. prosince 2018

Vláda chce podle dnešního prohlášení premiérova úřadu také zahájit debatu v obou parlamentních komorách - v Národním shromáždění to má být ve středu, v Senátu ve čtvrtek.

Jedna z mluvčích "žlutých vest" Jacline Mouraudová dnes řekla, že požaduje před jednáním s Philippem, aby vláda předem zmrazila plán zvýšení daně z pohonných hmot, a také záruku osobní bezpečnosti. Mouraudová požaduje policejní ochranu, protože dostala už několik pohrůžek smrtí.

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux prohlásil, že dílčí ústupky ve jménu zlepšení koupěschopnosti lidí nebudou účinné a bylo by to jenom "zametání smetí pod koberec". "Uvažovat o tom, že se dá něco na zklidnění zloby, to je výraz pohrdání těmi lidmi. Může se udělat gesto ve smyslu zvýšení koupěschopnosti, ale to nevyřeší problém dámy, která nemá šest měsíců na návštěvu lékaře, nevyřeší to problém školství," řekl Griveaux. Tak se to podle něj ve Francii dělá 30 let - "malá gesta zametající smetí pod koberec".

Ministr financí Bruno Le Maire dnes řekl, že by se mělo urychlit snižování daní. Krize kolem protestů má podle něj hluboké kořeny. "Méně veřejných výdajů a nižší daně, to je podmínka blahobytu všech Francouzů, to jsou podmínky, jak se zbavit naší dluhové zátěže," dodal podle médií ministr.

První z politiků, s nimiž premiér jednal, je pařížská starostka Anne Hidalgová. "Přišla jsme tlumočit názor Pařížanek a Pařížanů, které šokuje pohled na město v takovém stavu," řekla. Dodala, že ji premiér ujistil, že radní budou v příštím týdnu více zapojeni do přípravy bezpečnostních opatření.

Philippe kvůli situaci nejel na klimatickou konferenci do Polska. Mezi politiky, které přijme, bude i Marine Le Penová z Národního sdružení (RN), dále Nicolas Dupont-Aignan ze strany Vzhůru, Francie (DLF), Olivier Faure ze Socialistické strany (PS), Benoît Hamon ze strany Génération-s, Jean-Christophe Lagarde ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI) a další.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes řekl, že Německo není nepokoji ve Francii znepokojeno. Situace se podle něj brzy zklidní. "Potřebujeme Francii v Evropě a víme, že zaměření na takové spory ubírá energii... Francie je známá svou speciální kulturou protestů a myslím, že toho jsme nyní svědky, ale podle toho, co slyšíme, věříme, že se situace v dohledné době uklidní," řekl Maas.

Na burze se situace po sobotních nepokojích projevila poklesem akcií obchodního domu Carrefour, dálničního operátora Vinci, aerolinek Air France a hotelového řetězce Accor, které ztratily od 0.9 do dvou procent své hodnoty.

Související

Jean Castex

Vládní změny ve Francii: Novým premiérem se stal Jean Castex

Novým francouzským premiérem se dnes stal Jean Castex, který od dubna koordinoval uvolňování opatření přijatých v boji proti šíření koronaviru. Ve funkci nahradil Édouarda Philippea, jenž stál v čele kabinetu od května 2017 a ráno podal demisi. Změna na postu předsedy vlády souvisí se snahou prezidenta Emmanuela Macrona o změnu kurzu po komunálních volbách, v nichž vládní strana neuspěla.

Více souvisejících

Édouard Philippe Francie Demonstrace v Paříži demonstrace ve Francii Heiko Maas Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Donald Trump

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

včera

Facebook, autor: Kon Karampelas

Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah

Rozhodnutí společnosti Meta změnit svůj přístup k moderování obsahu a faktickému ověřování představuje významný obrat v politice jedné z největších světových technologických firem. Zakladatel Mark Zuckerberg oznámil, že Meta ukončí spolupráci s ověřovateli fake news, zmírní cenzuru a začne doporučovat více politického obsahu na svých platformách, jako jsou Facebook, Instagram a Threads. Tento krok následuje po návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a je v souladu s jeho důrazem na svobodu projevu.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo

Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Alijev: Rusko zasáhlo náš letoun. Teď prezentuje absurdní verze a tají pravdu

Vztahy mezi Ázerbájdžánem a Ruskem se nadále vyostřují po tragické havárii letounu společnosti Azerbaijan Airlines, při níž zahynulo 38 lidí. Prezident Ilham Alijev obvinil Rusko z "zamlčování pravdy" a přímé odpovědnosti za tuto nehodu. Během setkání s pozůstalými a přeživšími členy posádky Alijev tvrdil, že předběžné vyšetřování ukázalo, že letoun byl zasažen ruskými systémy protivzdušné obrany.

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Otázka, která pálí celou Kanadu: Trudeau, kdo ho ale nahradí?

Ottawa zažívá politický otřes po oznámení premiéra Justina Trudeaua, že rezignuje na post lídra Liberální strany i premiéra Kanady. Trudeau, který byl u moci tři funkční období od roku 2015, uvedl, že jeho rozhodnutí je motivováno klesající popularitou v důsledku inflace, krize dostupnosti bydlení a narůstající touhy voličů po změně. Jeho odchod otevírá cestu pro nové vedení a možná i nové směřování Liberální strany, uvedl server Politico.

včera

Jean-Marie Le Pen

Zemřel Jean-Marie Le Pen

Jean-Marie Le Pen, zakladatel francouzské krajně pravicové strany Národní fronta (dnes Národní sdružení), zemřel ve věku 96 let. Bývalý výsadkář vedl stranu od jejího založení v roce 1972 až do roku 2011, kdy vedení převzala jeho dcera Marine Le Pen. Jeho rodina uvedla, že zemřel v úterý po poledni, obklopen svými blízkými, poté, co několik týdnů pobýval v pečovatelském zařízení.

včera

včera

Jak klimatická krize mění počasí? Chaos v koloběhu vody dopadá na miliardy lidí

Klimatická krize „způsobuje chaos“ v koloběhu vody na Zemi, což má devastující dopady na celé ekosystémy a miliardy lidí. Podle nové zprávy globální oteplování výrazně zesiluje bouře, povodně a sucha, která v roce 2024 – nejteplejším roce v historii – zabila minimálně 8 700 lidí, přinutila 40 milionů opustit své domovy a způsobila ekonomické škody přesahující 550 miliard dolarů. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy