Nová studie: Je v Česku je bezpečno? Ukrajina je na tom stejně jako Pákistán, hůř už je jen v Sýrii

Když plánujete vyrazit do zahraničí, hodí se vědět, jak je vlastně daná lokalita bezpečná. Je logické, že třeba taková Sýrie nebo Afghánistán budou rizikovější, nežli Švédsko či Kanada. Podívejte se, na základě jakých faktorů se vlastně (ne)bezpečnost zemí stanovuje a zjistěte, kam je skutečně bezpečné vyrazit.

Nepříliš překvapivě je většina z evropských zemí hodnocena velmi dobře. Seznam připravila společnost Drum Cussac, která se věnuje analýze bezpečnostních rizik ve světě a poskytuje poradenské služby v tomto oboru. Při svém mapování počítá s celou škálou rizik a faktorů, které jsou pak promítnuty do celkového hodnocení země.

Pro co nejkompletnější analýzu je potřeba zahrnout nejen očividné věci, jako je kriminalita v dané zemi nebo probíhající ozbrojený konflikt. Podle společnosti výzkumníci pracovali s pěti různými kategoriemi, které obsahují celkem dvacet různých faktorů.

Kategorie bezpečnostní hrozby zahrnuje právě zmíněná rizika, jako jsou teroristické útoky, míra kriminality, protesty a další. Analytici dále hodnotí politická rizika, tedy například úroveň korupce nebo stabilitu politického systému. Zdravotní kategorie zase počítá s výskytem nebezpečných nemocí nebo kvalitou místního zdravotnictví.

Další skupina faktorů je takzvaná environmentální a zohledňuje například četnost zemětřesení, aktivní sopky v oblasti nebo riziko hurikánů. Poslední kategorie hodnotí infrastrukturní rizika, tedy například existenci elektrické sítě či bezpečnost a kvalitu komunikací.

Všechny faktory jsou pak pro každou z jednotlivých zemí ohodnoceny a následně porovnány. Nejvíce rizikových zemí se vcelku předvídatelně nachází na Blízkém východě a v Africe. Vedle ozbrojených konfliktů jsou na vině především nedostatečně rozvinutá infrastruktura a rizika spojená se špatnou kvalitou zdravotnictví.

Naopak Evropa a Severní Amerika jsou hodnoceny velice příznivě. Česká republika je hodnocena jako „minimálně nebezpečná“, tedy nejlepším možným stupněm. Stejně jsou na tom například Slovensko, Německo, skandinávské státy, Velká Británie, nebo Švýcarsko. Polsko, Rumunsko nebo Maďarsko jsou na tom o stupeň hůře, přesto však zůstávají v kategorii nízké riziko.

Jako vysoce riziková je v Evropě hodnocena pouze Ukrajina. Řadí se tak po bok států jako jsou Irák, Venezuela, Súdán nebo Pákistán. Nejvyšším, tedy extrémně rizikovým stupněm, jsou hodnoceny například Libye, Sýrie nebo Afghánistán. Vůbec nejlépe je na tom ale malý karibský ostrov Aruba, který patří Holandsku. Z větších zemí pak podle autorů studie následují Tchaj-wan, Singapur a Uruguay.

Související

Více souvisejících

cestování nebezpečná místa Země

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy