Posílení Frontexu? Potřebujeme především praktické a funkční řešení, zní u EU

Země EU se zřejmě vysloví pro pomalejší navyšování počtů příslušníků evropské pobřežní a pohraniční stráže, než s jakým počítá letošní návrh Evropské komise. Jak dnes ČTK a České televizi na okraj jednání ministrů vnitra osmadvacítky v Bruselu řekl náměstek českého ministra Jakub Kulhánek, hledají země ohledně posilování pobřežní stráže především praktická a funkční řešení.

Posílení personálu i mandátu transformované agentury Frontex má napomoci lepší ochraně vnější hranice Evropské unie. Rozšíření mandátu Česká republika podporuje, především pokud se týká posílení možností agentury podporovat a pomáhat s ochranou hranic přímo orgánům v jednotlivých členských zemích.

Zásadní je také rozšíření možností agentury podílet se na návratové politice a pracovat také ve třetích zemích, tedy mimo území Evropské unie.

Evropská komise před několika měsíci předložila návrh počítající nejen s širším mandátem, ale také s rozšířením počtů příslušníků na 10.000 už v roce 2020.

K takové možnosti je ale řada unijních zemí skeptických, věc se příliš nelíbila například ani českému premiérovi Andreji Babišovi. Za utopii to dnes označil i německý ministr vnitra Horst Seehofer.

Nynější rakouské předsednictví EU proto podle Kulhánka pracuje s kompromisním návrhem předpokládajícím rozložení do delšího časového období, kdy by na 10.000 personál vzrostl až v roce 2025 či 2027.

"Teď řešíme možnosti kompromisu a doufáme, že se nám ho podaří najít do 31. prosince," řekl při příchodu na dnešní jednání novinářům rakouský ministr vnitra Herbert Kickl.

"Pozitivní je, že jsme se posunuli k hledání praktických řešení," poznamenal dnes Kulhánek. Debata okolo Frontexu se tak podle něj nyní ubírá směrem, o který Česko usilovalo.

Boj s převaděči a pašeráky lidí podle něj vyžaduje posílení unijních agentur i efektivní výměnu informací nejen uvnitř EU, ale i se státy třeba v severní Africe. Unie musí být podle něj schopna využít pák, které má v rozvojové pomoci či vízových dohodách k tomu, aby se zeměmi tranzitu a původu migrantů domluvila funkční dohody o vracení těch, kdo v Evropě nárok na azyl nezískají.

"To je jeden ze zásadních problémů. Pokud nezlepšíme návratovou politiku, tak evropská veřejnost může začít mít pochyby o efektivním fungování EU," upozornil náměstek.

Související

Více souvisejících

Frontex EU (Evropská unie) uprchlíci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy