Španělsko-katalánská válka? Zazněl radikální návrh, Madrid zlostně reaguje

Španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska pohrozil v dopise katalánské vládě, že do tohoto autonomního regionu pošle národní policii, pokud místní policisté nebudou zajišťovat veřejný pořádek. Informují o tom dnes španělská média. Ministr tak reaguje na víkendové protesty radikálních separatistů z organizace CDR, kteří mnoho hodin blokovali část klíčové dálnice v Katalánsku u Tarragony a místní policie proti nim nezasáhla.

Španělská vláda, jejíž premiér Pedro Sánchez má ve středu vystoupit v parlamentu s představením dalších kroků v katalánské otázce, se snaží uklidnit situaci před 21. prosincem. Na ten den má španělská vláda plánované zasedání v Barceloně, kde se mají setkat ministři i s katalánskou vládou. Na tento den ale chystá radikální organizace Výbory pro obranu republiky (CDR) rozsáhlé protesty v regionu, chtějí blokovat i přechod s Francií, letiště a přístav v Barceloně a řadu silnic.

Katalánský premiér Quim Torra dřívější opakované protesty CDR nikdy neodsoudil a 1. října je dokonce pochválil za manifestace k výročí referenda o nezávislosti.

Olej do ohně přilil Torra v sobotu, když v Bruselu řekl, že Katalánsko by mohlo získat nezávislost podobně, jako to udělalo v roce 1991 Slovinsko. Jeho vyhlášení nezávislosti ale vedlo k desetidenní válce, která si vyžádala přes 60 obětí. "Slovinci měli jasno, rozhodli se pro samostatnost a tak to udělali," řekl Torra v Bruselu. "Udělejme to jako oni... a buďme připraveni na vše, abychom mohli žít svobodně," dodal Torra.

Avancem sense por cap a la constitució de la República, ara amb la força del @CatalanCouncil, que avui presentem a Brussel·les amb el lideratge del president @KRLS. Amb unitat, independència. pic.twitter.com/fne0cpO7Qj

— Quim Torra i Pla (@QuimTorraiPla) 8. prosince 2018

Radikální postoje premiéra Torry ale nesdílí všichni politici v Katalánsku, ani předseda katalánského parlamentu Roger Torrent. "Republika se nevytváří s kapucemi na hlavě a zakrytou tváří, ale otevřeně a ziskem většinové podpory," kritizoval Torrent radikální separatisty. Torrent je rovněž zastáncem samostatného Katalánska a prosazuje "skotský model". Chce dojednat s vládou v Madridu legální referendum, v němž by se Katalánci vyjádřili k nezávislosti a jehož platnost by Madrid na rozdíl od dvou předchozích hlasování uznal.

Sánchezova socialistická vláda ale podle místních médií nechystá aplikovat ústavní článek 155, na jehož základě předchozí vláda lidovců loni koncem října převzala dočasně přímou správu Katalánska. Vláda lidovce Mariana Rajoye pak vyhlásila regionální volby v Katalánsku, v nichž 21. prosince opět získali většinu v tamním parlamentu separatisté.

Premiér Sánchez by měl ve středu v parlamentu v Madridu říci, jak bude dál situaci kolem Katalánska řešit. Letos v červnu po nástupu do úřadu, do něhož se dostal i díky podpoře katalánských nacionalistů, slíbil katalánské vládě dialog a jednání o rozšíření autonomního statutu. Sánchez, jehož socialisté utrpěli ztrátu v nedávných volbách v Andalusii, potřebuje hlasy katalánských separatistů také pro svůj návrh rozpočtu. Bez jejich podpory nemá většinu v dolní komoře španělského parlamentu.

K aplikaci článku 155, který umožňuje převzít dočasně správu španělského regionu v případě, že jsou tam porušeny španělské zákony, opakovaně vyzývají opoziční lidovci, strana Ciudadanos i ultrapravicová strana Vox, která nečekaně bodovala v nedávných regionálních volbách v Andalusii.

Související

Více souvisejících

Katalánsko Španělsko Quim Torra (Katalánsko)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy