Jemenská vlády a povstalci chtějí výměnu vězňů, předložili OSN seznam

Zástupci jemenské vlády a šíitských povstalců na mírových jednáních ve Švédsku předložili seznamy zajatců. Obě strany se už před zahájením rozhovorů minulý týden dohodly na výměně vězňů. Jedná se také o přístavu Hudajdá, jímž prochází humanitární pomoc do Jemenu a který je zčásti v rukou povstalců. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

OSN, která je pořadatelem a prostředníkem rozhovorů, dnes navrhla, aby obě strany z přístavu stáhly své ozbrojené síly. Do přístavu by mohli být vysláni pozorovatelé OSN a dohled by přechodně zajistil společný výbor či nezávislý subjekt.

Rozhovory mají trvat do 13. prosince. Jemenský vládní zdroj agentuře AFP sdělil, že nečeká, že se podaří dohodnout na příměří.

Obě strany dnes předložily seznamy zajatců určených k výměně. Jde celkem o 15.000 lidí, na vládním seznamu je podle agentury AP 8200 jmen. Zatímco o výměně zajatců se obě strany už shodly, podle agentury Reuters zůstává nevyřešená otázka přístavu Hudajdá, zprovoznění mezinárodního letiště v Saná i pomoc centrální bance.

Výměnu zajatců má zajistit OSN a Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK). Zástupce této organizace v Jemenu Johannes Bruwer řekl, že o seznamech ví a že výměna potrvá několik týdnů. Podle Bruwera v minulých měsících v Jemenu výrazně přibylo lidí trpících podvýživou, a i kdyby příměří začalo platit hned, hrozbu hladomoru to neodvrátí.

Zástupci obou jednajících delegací na dnešní tiskové konferenci ve švédském městě Rimbo, kde se rozhovory konají, oznámili detaily k výměně zajatců. Měla by skončit do 20. ledna. Mezi více než 8000 jmény figurujícími na seznamu osob, o jejichž propuštění usiluje vláda, jsou podle agentury AP příbuzní někdejšího prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a také 300 dětí a 88 žen. "Húsíové dodali seznam 7487 vězňů a zajatců, my jsme dodali seznam 8576 zajatců," sdělil Askar Zuajl z vládní delegace. Podle něj ale Húsíové od roku 2015 zajali více než 18.000 lidí.

Abdal Kádir Murtaza, který je v delegaci povstalců, řekl, že na vládním seznamu jsou i cizinci z arabské koalice, která bojuje na straně vlády. Zmínil se o Súdáncích a občanech Spojených arabských emirátů. Podle Murtazy bude nejzazším termínem výměny 20. leden. Strany si poskytly čtyři týdny na prověření seznamů a MVČK pak bude mít deset dní na logistickou přípravu.

Konflikt v Jemenu trvá už čtyři roky a zatím si vyžádal zhruba 10.000 obětí na životech. Podle Světového potravinového programu potřebuje humanitární pomoc 20 milionů Jemenců, což je téměř 80 procent obyvatel.

Související

Více souvisejících

Jemen Švédsko humanitární pomoc

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Mimořádná zpráva V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo. 179 lidí je po smrti

Při přistání na jihokorejském letišti Muan zahynulo při havárii letadla 179 lidí. Letoun Boeing 737-800 provozovaný společností Jeju Air přepravoval celkem 181 cestujících a členů posádky a směřoval z Bangkoku, Thajska, do Jižní Koreje. Přesná příčina nehody zatím nebyla potvrzena. Podle hasičského sboru však k tragédii mohlo přispět srážka s ptáky a nepříznivé počasí. Vyšetřovatelé nadále pracují na objasnění všech okolností této tragické události, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

umělá inteligence (AI)

Rok jazykových modelů končí. Ten příští bude ve znamení umělé inteligence

Pokud byl rok 2024 ve znamení velkých jazykových modelů (LLMs), rok 2025 se zdá být rokem AI „agentů“. Tyto kvazi-inteligentní systémy, využívající LLMs jako základní stavební kameny, mají potenciál překonat schopnost generovat text či odpovídat na dotazy. AI agenti budou provádět složité sekvence úkolů a plnit vysoké, často vágně definované cíle podobně, jako by to udělal člověk. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Alkohol, ilustrační foto

Alkohol na Silvestra poteče proudem. Lékařka radí, kolik je toho bezpečné vypít

Oslavy konce roku se blíží, a s nimi i oslavy, večírky a další společenské akce, které často zahrnují hojné množství míchaných nápojů, piva a vína. Alkohol se sice často pojí s oslavami, ale jeho nadměrná konzumace představuje vážné zdravotní riziko. Jak ale poznat, kdy už je ho příliš? A jak se s alkoholem vypořádat, pokud ho chceme během svátků omezit? Odpovědi na tyto otázky poskytla serveru CNN Dr. Leana Wen, odbornice na zdraví a lékařka působící na Univerzitě George Washingtona.

před 8 hodinami

V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Letadlu při přistání zřejmě selhal podvozek. Katastrofu zachytily kamery

Letecká katastrofa, která otřásla Jižní Koreou, si v neděli vyžádala životy desítek lidí. Dopravní letadlo havarovalo při přistání na letišti v jihozápadní části země. Letoun sklouzl po přistávací dráze na břiše, následně narazil do zemního valu a vzplál. Tragédie, při níž zahynulo nejméně 175 osob, se stala nejhorší leteckou nehodou v Jižní Koreji od roku 1997, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu jde na operaci. Lékaři mu seberou prostatu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který letos oslavil 75. narozeniny, se chystá na další lékařský zákrok. Podle oficiálního prohlášení jeho kanceláře bude hospitalizován, aby podstoupil operaci odstranění prostaty. Tento krok následuje po diagnóze infekce močových cest způsobené benigním zvětšením prostaty.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Výměna zajatců s Ukrajinou se komplikuje. Rusku se do ní z jistého důvodu už příliš nechce

Začátkem nového roku se mezi Ukrajinou a Ruskem očekává další výměna válečných zajatců, přestože konečná dohoda stále zůstává nejistá. Podle Petra Jaceňka, zástupce ukrajinského Úřadu pro zacházení s válečnými zajatci, se jednání s Moskvou v posledních měsících výrazně zkomplikovala. Důvodem je mimo jiné i fakt, že ruské síly zaznamenaly na frontové linii značné úspěchy.

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Tajná továrna, sestřelování ze střech. Jak probíhá dronová válka na Ukrajině?

Rusko zintenzivňuje svou leteckou válku na Ukrajině a v tajné továrně urychluje výrobu dronů, aby podpořilo více než dva roky trvající ofenzívu. Na střeše v Kyjevě mezi tím malá skupina dobrovolníků hlídá město, ozbrojena pouze starými sovětskými kulomety. Informace o tom, jak dronová válka na Ukrajině probíhá, přinesl server CNN.

včera

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

včera

včera

včera

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

včera

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy