Pochod proti migraci se v Bruselu zvrtnul, policie rozháněla výtržníky vodním dělem

Po dnešní demonstraci krajně pravicových skupin proti migračnímu paktu OSN policie v Bruselu nasadila slzný plyn a vodní dělo proti výtržníkům. Nejméně 90 lidí bylo vzato do vazby. Podle agentury Belga demonstranti po manifestaci poblíž sídla Evropské komise házeli kameny a různé předměty. Policie použila k jejich rozehnání síly.

Dnešního "Pochodu proti Marrákeši", který byl namířen proti paktu OSN uzavřeném minulé pondělí v marockém městě, se podle policie zúčastnilo kolem 5500 lidí.

Násilnosti propukly podle agentury Belga v evropské čtvrti belgické metropole, když se 300 až 400 demonstrantů pokusilo vniknout do budovy Evropské komise. Státní zastupitelství už obvinilo prvních šest podezřelých z konkrétních trestných činů poškození majetku, kladení odporu a obchodu s drogami. Podle agentury AFP výtržníci způsobili škody na fasádách budov institucí EU.

Podle belgické agentury požadovali protestující upřednostňování "vlastního národa", uzavření hranic a odstoupení belgického premiéra Charlese Michela. Jeho vláda se přes spory uvnitř koalice rozhodla k migračnímu paktu OSN přistoupit.

Organizátory dnešního protestu bylo několik pravicových a krajně pravicových vlámských skupin. Místní úřady původně demonstraci zakázaly kvůli obavám z násilí, ale belgický nejvyšší soud zákaz zrušil s poukazem na právo na pokojný protest.

V reakci na jejich akci se dnes v Bruselu konala také levicová demonstrace, jíž se zúčastnila přibližně tisícovka lidí. Podle bruselského starosty Philippea Closeho se tato demonstrace, která se odehrála o několik kilometrů dál u Maximilienova parku, obešla bez incidentů.

Související

Více souvisejících

Belgie Charles Michel migrace Brusel Demonstrace

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy