Německo souhlasí s jednorázovou finanční kompenzaci lidem, především Židům, kteří byli z nacistické třetí říše a okupovaných zemí jako děti evakuováni do Británie. O opatření, které se týká i dětí evakuovaných z tehdejšího protektorátu Čechy a Morava, dnes v Berlíně informovala newyorská Konference o židovských hmotných nárocích vůči Německu (JCC). Berlín vyplatí 2500 eur (asi 65.000 korun) každému z 10.000 evakuovaných lidí, kteří dosud žijí.
Letos uplyne 80 let od začátku transportů, díky nimž se tisíce židovských dětí dostaly z nacistického Německa a jím okupovaných zemí do Velké Británie. Dnes jich podle odhadů žije asi tisícovka, polovina z nich ve Spojeném království.
Podle mluvčího JCC Grega Schneidera se Německo vyplacením kompenzace "symbolicky hlásí k jejich utrpení". Téměř všichni rodiče evakuovaných dětí zahynuli v nacistických koncentračních táborech.
Z Československa před druhou světovou válkou zachránil 669 českých a slovenských dětí převážně židovského původu sir Nicholas Winton, který zemřel v roce 2015. První děti odcestovaly 14. března 1939, poslední, osmý vlak vyrazil z Československa 2. srpna 1939. Za své činy byl Winton několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu.
Odškodnění by uvítala Milena Grenfell-Bainesová, která se jako devítiletá se svou tříapůlletou sestrou dostala do jednoho z Wintonových vlaků a přijela do Anglie. "Sestra, která žije v Americe, už o tom ví. Mám dojem, že musíme znovu žádat o české občanství. Začínám to zkoušet. I po 80 letech tady ty dokumenty všechny mám. Jestli vážně nějaká kompenzace bude, tak to bude fajn, aspoň budu mít něco pro děti," řekla dnes Grenfell-Bainesová v telefonickém rozhovoru z ČTK s tím, že zatím nezná podrobnosti o případném odškodnění.
"Bylo nás 669 a bohužel už nás tolik není, ani nemůže být. Vím, že v Praze žijí čtyři (z Wintonových dětí), v Anglii tři a je možné, že o tom ani nebudou vědět," dodala žena, která se jako jedna z mála dětí brzy po příjezdu do Británie setkala aspoň s jedním ze svých rodičů.
Britská vláda vyslovila souhlas s přijetím neurčeného počtu židovských dětí evakuovaných z Německa a jím obsazených území po brutálním nacistickém protižidovském pogromu v listopadu 1938, známém jako Křišťálová noc.
První transport z Německa dorazil do britského Harwiche 2. prosince 1938, poslední opustil třetí říši 1. září 1939, kdy nacistický wehrmacht útokem na Polsko zahájil druhou světovou válku. Z obsazených zemí odjel poslední vlak s evakuovanými 14. května 1940. Vypraven byl z Nizozemska týž den, kdy země kapitulovala před nacisty.
Program jednorázové finanční kompenzace se týká dětí vyvezených z Německa, Československa, Rakouska a Polska. Z 10.000 dětí pocházelo 7500 z židovských rodin. Poloviny se ujaly britské rodiny, zbytek žil v hostelech, školách nebo na zemědělských farmách. Některé děti byly převezeny do USA, Izraele, Kanady nebo Austrálie.
Německo od roku 1952 vyplatilo přes 80 miliard dolarů lidem, kteří se stali oběťmi nacistické perzekuce. Příští rok JCC rozdělí 350 milionů dolarů mezi 60.000 osob v 83 zemích přeživších holokaust. Dalších 550 milionů dostanou organizace zajišťující sociální služby těmto lidem.
Související
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
Německo , židé , odškodnění
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě