Jak vyčadit lid, nebo prezidenta? Najde Macron lék na nemocnou Francii?

Analýza - Prezident Emmanuel Macron měl být koncem srpna v Biarritzu, aby tam zahájil francouzské předsednictví skupiny G7. Ale nebude. Nahradí ho ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. Prezident datum přesunul na později, aby se mohl lépe věnovat „velké národní diskusi“. Prezident svolal „velkou konzultaci“ s ministry. Změní se tím dosavadní režim? Tématu se věnují konzervativní list Le Figaro, ale i liberálně-levicový večerník Le Monde.

„Velké konzultaci“ by mělo vévodit téma, které před časem vzneslo hnutí „žlutých vest“: je jím otázka referenda na základě občanských podnětů. Demokratická procedura, jíž požadují „žluté vesty“, není dosud významně v ústavě Páté republiky zanesena. Národní konzultace, které mají podobu referenda, vyhlašuje výlučně prezident. „Je to patrně nejhlubší dimenze, kterou žluté vesty požadují,“ soudí Le Figaro.

Již v létě hodlal prezident Emmanuel Macron svolat Kongres, kde chtěl dostát svému volebnímu slibu po změně ústavy s ohledem na větší proporčnost voleb. To by mimo jiné znamenalo, že i menší strany budou více zastoupení v parlamentu, než dosud. Požadavek, který nabídli Macronovi politici z aliančního Demokratického hnutí (MoDem). Kvůli nekonečným stávkám železničárů se tak dosud Kongres nesešel. Bude mít nyní větší příležitost?

Hnutí „žlutých vest“ nepožaduje nyní pouze změnu sociálních norem v boji proti příliš drahým životním nákladům, ale přeje si také „lepší politické vyjádření občanů“. Hnutí v posledních dnech odsuzovalo často „politickou třídu“, která „nikoho a nic nezastupuje“.

Monarchistická republika, slabá reprezentace, slabá referenda

Francouzská republika je normativně sice tzv. poloprezidentský systém, v němž zahraniční i obrannou politiku řídí hlava státu, o podíl na moci se ale stále snaží usilovat i Národní shromáždění, zvolené v poslední letech po volbě prezidentské. Pátá republika vznikla v roce 1958 „na míru“ tehdejšímu generálu Charlesi de Gaullovi, jenž nastoupil k moci za pomoci vojenských výhrůžek spřízněných vojáků za Alžírském války. Proti předchozí labilní Čtvrté republice, přinesl větší stabilitu. Ale i ozvuk monarchismu v osobě prezidenta. Na to narážel Macron již před volbami, když o sobě mluvil jako o Jupiterovi.

Od roku 1962 je prezident volen přímou většinovou volbou. Hlavní páky státního aparátu, tvořeného ze státních úředníků, kteří mají definitivu (tzv. veřejná služba), drží v ruce prezident. Parlament schvaluje sice vládu, ta je ale velkou měrou zvykově podřízena prezidentovi. Je to právě prezident, který i rozpouští parlament, sám se rozpustit nemůže. Přesto existují čtyři možnosti, jak využít referenda ve francouzském ústavním systému.

Dvě jsou spojené s prezidentem, dvě s iniciativami poslanců nebo senátorů. Stalo se tak na základě reforem, které navrhl prezident Nicolas Sarkozy.

Prvním je referendum legislativní, spjaté s článkem 11 ústavy, jež umožňuje prezidentovi na základě návrhu vlády nebo obou komor parlamentu předložit projekt referenda k zákonu, který se týká organizace moci, ratifikace smlouvy nebo (od roku 1995) ekonomických, sociálních nebo ekologických reforem.

Druhým je referendum konstituční, kde podle článku 89 může dojít ke změně ústavy. A je to opět prezident, který musí může rozhodnout ke svolání dvou komor v rámci tzv. Kongresu: text musí být přijat dvěmi třetinami poslanců a senátorů.

Dvě referenda, v nichž se dosud uplatňuje ve Francii „lidová vůle“ přímo se týkají otázek lokálních (článek 72-1) a otázek evropských (článek 88-5).

Ten samý rok 2008 navrhl prezident Sarkozy s návrhem na „referendum sdílené iniciativy“, jež rozšiřuje článek 11. Buď pětina poslanců (tzn. 185 poslanců nebo senátorů) podpořená desetinou elektorátu (tzn. 4, 5 miliony voličů) může rovněž navrhnout referendum. Platná je od roku 20015, nikdy jí ale nebylo dosud využito. Nejde ovšem o iniciativu přímo občanskou, ale vyloženě pod „kontrolou poslanců“.

RIC vrací do hry občany. Zárodek politického puče?

To, co se v poslední době děje kolem RIC (fr.: „référendum d’initiative citoyenne“ - referendum občanské iniciativy) vyžaduje zvýšenou pozornost. Otázka, jíž se hodlá podle svých slov vážně prezident zabývat, byla v uplynulých dnech vznášena na mnoha transparentech v ulicích měst. Mnohem více, než v předchozích týdnech, v nichž se „žluté vesty“ soustředily na „vysoké daně“ a „zvyšování ceny pohonných hmot“. Problém je u RIC v tom, že jde vyloženě proti obecně chápané „reprezentativní demokracii“, zastoupené poslanci v Národním shromáždění.

I když jsou požadavky „žlutých vest“ někdy mlhavé, v otázce RIC jsou až překvapivě přesné a detailní. Na Facebooku skupina EHS – Politické rozpory aneb Jak vyčadit lid, která má vysokou sledovanost (více než 600 000 internautů) požaduje čtyři typy referenda: 1. RIC abrogatorní, jež by lidu umožnila zrušení zákona ; 2. RIC revokační, umožňují lidu odvolat jakéhokoliv politika, i prezidenta, ministra nebo poslance; 3. RIC legislativní, při němž by lid mohl navrhnout text zákona ; 4. RIC ústavní, jež by umožnila změnit nebo doplnit ústavu.

Tato skupina, kterou cituje Le Figaro, požaduje, aby byl zřízen „čitelný a efektivní portál, který bude rámován nezávislou kontrolní organizací, na němž budou moci lidé navrhovat zákony“. Pokud podle nich zákon získá 700 000 podpisů, může se o zákonu diskutovat, může být zformulován a předložen rok od zahájení sbírání podpisů Národnímu shromáždění, jež bude mít povinnost ji předložit lidu.

Mnozí francouzští politici, upřesňuje Le Monde, zejména z politických okrajů, ať již Jean-Luc Mélenchon z Nepoddajné Francie (LFI), jenž nabízel tzv. revokační referendum nebo Marine Le Penová z Národního sdružení (RN) nebo Nicolas Dupont-Aignan nabízeli podobná referenda (počet podpisů zde limitovali na 500 000). S návrhy přišel i bývalý socialista Benoît Hamon, který nabízel k úvaze 1 procento počtu občanů k tomu, aby parlament se návrhem zabýval. Centristé ze Svazu demokratů a nezávislých (UDI) či Demokratického hnutí (MoDem) ale vždy vyžadovali silný podíl parlamentu, aby nedošlo k „ústavnímu puči“.

Prezident Emmanuel Macron se dosud nikdy takhle otevřeně jako tento týden nevyslovil o občanských iniciativách, jež by předkládaly návrhy k referendu. „Vše můžeme být diskutováno,“ řekl v sobotu v televizním vystoupení na BFMTV předseda Národního shromáždění Richard ferrand z Macronova hnutí Republika na pochodu (LREM). Podle něj je nutné „přinést vypracované odpovědi na komplexní problémy“, neboť není možné se „spokojit se zjednodušeným řešením“.

Kdo koho vlastně vyčadí? Uvidíme... možná již brzy.

Související

Francouzská policie

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž

Francouzské úřady zahájily vyšetřování druhého výpadku elektřiny během pouhých dvou dnů poté, co bylo zjištěno, že požár transformátoru v Nice mohl být výsledkem úmyslného žhářství. Událost ovlivnila dodávky proudu pro nejméně 45 000 obyvatel a přišla den po podobném výpadku v Cannes, který narušil závěr tamního filmového festivalu.

Více souvisejících

Francie Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Vražda, ilustrační foto

Evropa v číslech: Kde je nejbezpečněji a kde nejvíc hrozí, že vás zastřelí?

Evropa je dnes považována za jeden z nejbezpečnějších regionů světa — a to i navzdory občasným zprávám o tragických útocích a násilnostech. Statistiky ale mluví jasně: míra vražd na tomto kontinentu dlouhodobě klesá a mnohé evropské státy, včetně České republiky, se mohou pochlubit extrémně nízkou kriminalitou v oblasti násilných úmrtí. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Harvardova univerzita

Trump chystá další kroky proti Harvardu. Soud je dopředu zablokuje

Administrativa Donalda Trumpa naznačila, že zřejmě ustoupí od okamžitého odebrání certifikace Harvardově univerzitě, která jí umožňuje přijímat zahraniční studenty. Místo toho by se mohla uchýlit k delšímu administrativnímu procesu, a to kvůli obavám mimo jiné z údajného selhání školy v boji proti antisemitismu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus

Zdrogovaný řidič kamionu sestřelil v Ústí nad Labem autobus plný lidí a ujel. Zraněných jsou desítky

Ve čtvrtek odpoledne došlo v ústecké čtvrti Předlice k vážné dopravní nehodě, při níž kamion narazil do malého autobusu a z místa kolize ujel. Incident si vyžádal 25 zraněných, z toho tři lidé utrpěli středně těžká poranění. Řidiče kamionu se policii podařilo krátce poté vypátrat a zadržet. Test na alkohol byl negativní, ale zkouška na přítomnost drog vyšla pozitivně.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Ukrajina dostane od Německa miliardy eur. Rakety Taurus ale ne

Německý kancléř Friedrich Merz během televizního vystoupení na stanici ZDF uvedl, že dodávky střel dlouhého doletu Taurus Ukrajině „jsou ve hře“. Dodal však, že by jejich nasazení vyžadovalo několikaměsíční výcvik ukrajinských vojáků. Vyjádření přišlo jen den po návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Berlíně.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Euro, ilustrační fotografie.

Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení

Bulhaři od příštího roku budou platit eurem, zelenou se mu k tomu chystá dát Evropská unie. Jeden z nejchudších států bloku se tak stane členem prestižní eurozóny, zatímco Česká republika stále zůstává u koruny. „Nemyslím, že by zavedení eura vedlo ke zdražování,“ podotkl pro EuroZprávy.cz ekonom Libor Žídek z brněnské Masarykovy univerzity. Nevole veřejnosti k přijetí eura podle něj vede k tomu, že politická reprezentace země téma přijetí evropské měny příliš nezmiňuje. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Britská ponorka HMS Superb

Černé moře Rusům nenechá. EU začala jednat, spouští novou vojenskou strategii

Evropská unie představila ve středu novou strategii pro oblast Černého moře, jejímž cílem je výrazně posílit schopnost regionu přepravovat těžkou vojenskou techniku v kontextu narůstající hrozby ze strany Ruska. Klíčovou součástí plánu je investice do infrastruktury, která by mohla urychlit pohyb evropských jednotek v případě krize.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil Trumpova cel uvalená na svět

Donald Trump narazil: Soud pro mezinárodní obchod v USA zrušil jeho cla na světový obchod

Soud pro mezinárodní obchod ve Spojených státech rozhodl, že několik celních opatření zavedených během vlády Donalda Trumpa je v rozporu se zákonem. Podle tříčlenného senátu soudců exprezident překročil své pravomoci, když prostřednictvím výkonných nařízení uvalil cla v souvislosti s národními krizemi, aniž by dodržel zákonné limity stanovené IEEPA.

před 13 hodinami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk opouští Donalda Trumpa. Po čtyřech měsících končí ve vládní iniciativě DOGE

Nejbohatší muž světa Elon Musk oznámil, že končí své působení v administrativě Donalda Trumpa. Jako zvláštní vládní zaměstnanec působil na ministerstvu financí v rámci kontroverzního programu DOGE, jehož cílem bylo výrazné omezení vládních výdajů. Jeho odchod přichází v době rostoucího napětí mezi Muskem a některými členy Trumpova týmu. Uvedl to deník Politico.

před 18 hodinami

Nezapomenutelný moment: Ewa Farna si zazpívala s Dua Lipou

Dua Lipa během pražského turné překvapila fanoušky nečekaným duetem s Ewou Farnou na píseň Na ostří nože. Spontánní vystoupení rychle zaujalo publikum i českou hudební scénu a stalo se virálním hitem.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy