Hloupá ženská? Hádky o brexit gradují, Corbyn v parlamentu utrousil nadávku

Britská premiérka Theresa Mayová chce začátkem příštího roku seznámit poslance s novými zárukami ohledně brexitové dohody, které podle jejích představ Británie získá od Evropské unie. Premiérka to dnes oznámila během bouřlivé debaty v parlamentu, kde čelila otázkám poslanců nespokojených s hrozícím odchodem z evropského bloku bez uzavření jakékoli dohody. Lídr britských labouristů Jeremy Corbyn dnes vyvolal v dolní komoře parlamentu bouři emocí, když podle mnohých v reakci na kritiku premiérky Theresy Mayové zamumlal slova "hloupá ženská" (stupid woman).

Lídr opozice Jeremy Corbyn premiérku vyzval, aby co nejdříve nechala Dolní sněmovnu hlasovat o dohodě, kterou připravili britští a unijní vyjednavači a která se v parlamentu setkává s nesouhlasem. Corbyn přitom podle médií sáhl během dnešní diskuse i k nevybíravým slovům na adresu Mayové.

Ministerská předsedkyně prohlásila, že dosažený pokrok objasní, až po Novém roce uzavře britská strana současná jednání s Bruselem. Britští politici požadují dodatečné záruky zvláště kolem řešení pohybu osob a zboží mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Corbyn, který Mayové adresoval několik velmi kritických dotazů, premiérce vyčetl, že podle něj stále nemá jasno, kdy by měl parlament hlasovat o smlouvě. Premiérka podle něho trestuhodně mrhá penězi daňových poplatníků, když vede zemi k brexitu bez dohody. Mayová se zároveň pokouší předejít tvrdému brexitu tím, že prezentuje dosaženou dohodu jako "menší ze dvou zel", dodal Corbyn.

Dojednaný text nemá podporu opozice ani velké části konzervativců, jeho schválení je proto považováno za nepravděpodobné. Představitelé EU přitom nehodlají na dosažené podobě dohody cokoli měnit.

Mayová dnes na výtky předsedy labouristů opáčila, že se k termínu hlasováni už dříve jasně vyjádřila. Premiérka předpokládá hlasování Dolní sněmovny ve třetím lednovém týdnu, tedy od 14. ledna.

Incident s "hloupou ženskou" přišel na úplném konci duelu lídrů nejsilnějších stran v rámci poledních interpelací premiérky Mayové. Ta Corbynovi vzkázala, že z jeho působení není nadšená Británie, ani jeho straničtí kolegové. Kamera sněmovního přenosu poté zabrala zachmuřeného vůdce opozice, který si sám pro sebe něco zamumlal.

Britští novináři se přikláněli k možnosti, že Corbyn skutečně Mayovou nazval hloupou ženskou. Média pak konzultovala experty na odezírání ze rtů a například bulvární deník The Sun s odvoláním na odbornici Jessicu Reesovou napsal, že Corbyn nepronesl "stupid woman", ale "stupid people" (hloupí lidé). Tak předtím situaci interpretoval i mluvčí Labouristické strany.

Sexism in the work place is not acceptable; it's time @jeremycorbyn left the 1980s behind. If true, he must apologise to the PM and to the women of Britain. #PMQs #stupidwoman pic.twitter.com/1airlnfTV3

— Wera Hobhouse MP (@Wera_Hobhouse) 19. prosince 2018

Několik konzervativních poslanců si nicméně na Corbynovo počínání ihned stěžovalo u předsedy sněmovny Johna Bercowa, který opozičního lídra vyzýval k omluvě, ten však ihned po ukončení slovní výměny s premiérkou sněmovnu opustil. Když se tam po několika hodinách společně s Bercowem vrátil, trval na tom, že jeho poznámka mířila proti "hlupákům", kteří neberou aktuální "národní krizi" dostatečně vážně.

Bercow poslancům sdělil, že si prohlédl záznam problematického okamžiku a dokonce se radil s experty. Je podle něj zcela pochopitelné, že lidé z videa vyčítají slovní útok na premiérku, nikdo včetně "odezíračů" ale prý nemůže mít 100procentní jistotu. Hněv konzervativců předtím mířil i proti samotnému předsedovi. Bercow totiž letos čelil obvinění, že jako "hloupou ženskou" označil Andreu Leadsomovou, která v Dolní sněmovně dojednává vládní záležitosti.

Řada novinářů během výsledného výbuchu emocí na twitteru psala, že Bercow prakticky ztratil nad sněmovnou kontrolu a že konzervativní poslanci si nyní vylévají nahromaděnou zlost vůči předsedovi. "Tohle je parlamentní ekvivalent posledního dne školního roku, kdy si všichni vytáhnou své hračky a začnou nezřízeně divočit," komentoval Matt Chorley z listu The Times.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Jeremy Corbyn Brexit Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

včera

včera

včera

Kim Čong-un

Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ostře kritizoval Spojené státy za jejich rostoucí spolupráci s Jižní Koreou a Japonskem, což označil za přímou hrozbu pro bezpečnost své země. Tento krok navazuje na dlouhodobou strategii Pchjongjangu, která spočívá ve zvyšování vojenské síly a především jaderného arzenálu, aby se mohl postavit "gangsterským hrozbám" Washingtonu.

včera

Romana Jungwirth Březovská

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

včera

Su-57 a Okhotnik

Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?

Na obloze v blízkosti frontové linie u města Kostjantynivka se odehrál neobvyklý moment, který upoutal pozornost ukrajinských i mezinárodních pozorovatelů. Dva bílé kondenzační pruhy, často předzvěst ruského leteckého útoku, se zkřížily, ale to, co následovalo, bylo podle BBC bezprecedentní. Nižší pruh se rozdělil a nový objekt prudce zrychlil směrem k druhému, než se jejich dráhy zkřížily a oblohu ozářil jasný oranžový záblesk.

včera

Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy