Bulharsko jedná s Američany o nákupu stíhaček F-16

Komise bulharského ministerstva obrany doporučila vládě, aby začala jednat se Spojenými státy o nákupu stíhaček F-16. Oznámil to dnes ministr obrany Krasimir Karakačanov. Bulharsko je připraveno na pořízení osmi letadel dát celkem 1,8 miliardy leva (23,8 miliardy Kč).

"Pokud vláda bude souhlasit s tímto doporučením a schválí to parlament, začne se jednat s USA," uvedl ministr, kterého citovala agentura Reuters. Rozhodnutí vlády se podle ní očekává příští měsíc.

Sofia má podle ministra zájem o nejnovější verzi F-16V Block 70, vybavenou nejmodernějším radarem a výzbrojí, která významně zvýší bojeschopnost bulharského letectva.

O dodávku osmi stíhaček, které by v bulharském letectvu nahradily stroje MiG-29 sovětské konstrukce, se kromě USA se stroji F-16 a F-18 ucházelo i Švédsko. To nabízelo deset stíhaček Gripen za cenu osmi. Vedle toho Itálie navrhla starší stíhačky Eurofighter Typhoon. Premiér Bojko Borisov a ministr Karakačanov se ale už v říjnu rozhodli pro nákup nových strojů.

Mezi původními nabídkami se objevily i starší stíhačky F-16 od Portugalska a Izraele, a buď staré nebo nové letouny Rafale od Francie.

O nákupu "nového typu bojových letounů" rozhodl letos 8. června bulharský parlament. Jedná se přitom o pořízení celkem 16 strojů ve dvou etapách. V první etapě by mělo být nakoupeno nejméně osm letounů ve "finančním rámci" 1,8 miliardy leva.

Rozhodnout o konkrétním nákupu má vláda, avšak příslušnou mezistátní dohodu musí ratifikovat zákonodárný sbor - Národní shromáždění.

Bulharsko, které patří k nejchudším zemím Evropské unie, má stále ještě z dob bývalého východního vojenského bloku mnoho zbraní sovětské či ruské provenience. Podobně jako další členské státy NATO čelí tlaku zejména ze strany Spojených států na zvýšení výdajů na obranu ve společně dohodnuté výši dvou procent hrubého domácího produktu (HDP). V případě Sofie to je nyní 1,5 procenta HDP.

Bulharská vláda chce na přezbrojení a nové vybavení armády vyčlenit tři až čtyři miliardy leva (přibližně 40 až 53 miliard Kč).

Slovensko tento měsíc podepsalo se Spojenými státy smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16. Hodnota kontraktu, o kterém kabinet premiéra Petera Pellegriniho rozhodl už v létě, dosáhne včetně logistické podpory, výzbroje a výcviku pilotů zhruba 1,6 miliardy eur (41,4 miliardy Kč). Na Slovensku jde o největší armádní zakázku od vzniku státu v roce 1993, kterou země nahradí dosluhující stroje MiG-29 ruské výroby.

Související

Více souvisejících

Bulharsko F-16

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy