Loď nevládní organizace zachránila z moře asi 300 migrantů

Plavidlo španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms zachránilo dnes v moři u Libye téměř 300 migrantů ze tří lodí, které se ocitly v nouzi. Organizace o tom informovala na twitteru. Zatím není jasné, kam loď se zachráněnými migranty zamíří. V podobných případech z poslední doby středomořské státy vylodění migrantů odmítaly a spory mezi Itálií, Maltou a Španělskem často trvaly i déle než týden.

"Pouhých 24 hodin po vyplutí na Středozemní moře zachránila Open Arms na otevřeném moři dvě lodě, kterým hrozilo, že se potopí. Bylo na nich více než 200 lidí, včetně těhotných žen, kojenců a dětí," uvedl zakladatel nevládní organizace Oscar Camps. Později informoval ještě o třetí zachráněné lodi, na jejíž palubě bylo 29 žen, pět dětí a 56 mužů. Mluvčí Open Arms Laura Lanuzaová agentuře AP sdělila, že mezi zachráněnými jsou tři těhotné ženy, šestiměsíční kojenec a sedmiletý chlapec.

#ULTIMAHORA Más de 300 personas a salvo a bordo del #OpenArms 3 barcas en peligro de naufragio en un solo día.Si nos cuentan los éxitos de las políticas migratorias, les diremos que ni el silencio para hacer desaparecer sus muertes, les funcionó.Así es la Navidad en #Med https://t.co/qQqpXgYgYs

— Proactiva Open Arms (@openarms_fund) 21. prosince 2018

Loď Proactiva Open Arms je jedním ze čtveřice plavidel, s jejichž pomocí nevládní organizace řídí záchranné operace na moři u libyjských břehů. Lodě obnovily činnost koncem listopadu, když předtím své mise omezily kvůli postupu nové italské vlády. Ta prosazuje tvrdý postup vůči migrantům a nechala uzavřít přístavy pro jejich lodě.

Nevládní organizace mají i kvůli postoji Itálie nyní velké problémy s vyloděním zachráněných migrantů, které evropské státy nacházející se nejblíže místu záchrany odmítají přijmout. Naposledy takový spor začátkem prosince více než týden řešily vlády v Itálii, na Maltě a ve Španělsku, když španělská rybářská loď zachránila 11 migrantů. Nakonec se zachránění vylodili na Maltě, ovšem pod podmínkou, že je později převezmou španělské úřady.

Podle údajů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) připlulo letos do poloviny prosince do Evropy přes Středozemní moře 113.145 lidí, loni to bylo ve stejném období 168.258 lidí. Při pokusu dostat se do Evropy letos přišlo o život nebo je pohřešováno více než 2200 lidí.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Proactiva Open Arms Španělsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy