Separatisté protestovali proti španělské vládě v Barceloně, zraněno bylo 51 lidí

V Katalánsku se dnes od rána konaly demonstrace umírněných separatistů i protesty radikálních zastánců nezávislosti tohoto autonomního regionu. Při střetech policie s radikály v Barceloně bylo zatčeno 13 lidí, 51 lidí včetně tří desítek policistů utrpělo zranění, uvedla agentura AP. Demonstrace u příležitosti výjezdního zasedání španělské vlády v Barceloně se konaly i jinde v Katalánsku, například v Gironě, a na řadě míst radikálové blokovali silnice.

Už časně ráno začaly blokády silnic, organizované radikálními separatisty z takzvaných Výborů pro obranu republiky (CDR) na řadě míst Katalánska, včetně klíčové přímořské dálnice AP-7. Někde účastníci uposlechli výzvy místní policie a silnice přestali blokovat, to se podařilo například po čtyřech hodinách na dálnici A2 u Girony. Někde ale v blokádách hořely i pneumatiky.

MAJOR BREAKING: Tens of thousands march in Barcelona to demand independence. pic.twitter.com/VYqgLyqTk3

— Catalans for Yes ???????? (@CatalansForYes) 21. prosince 2018

Napjatá byla situace na jednom místě v centru Barcelony, kde zasáhla místní policie proti skupině radikálů, kteří převraceli kontejnery na odpadky a policejní zátarasy a házeli na policisty i kamení. Zátarasy byly postaveny v ulicích vedoucích k místu zasedání španělské vlády v budově bývalé burzy, kde teď sídlí barcelonská obchodní komora. I na jiných místech maskovaní demonstranti házeli na policisty kamení, lahve, dělobuchy a další předměty a skandovali při tom heslo "Nezávislost!". Na pořádek v ulicích dohlíželo celkem asi 9000 příslušníků bezpečnostních složek.

Nedaleko místa jednání vlády v Barceloně se konala také poklidná demonstrace několika tisíc lidí, kteří s katalánskými vlajkami demonstrovali mimo jiné za propuštění katalánských politiků uvězněných za předchozí pravicové španělské vlády kvůli separatistickým snahám.

Manifestace se konaly i během odpoledne a večera, kdy ulicemi v centru města poklidně pochodovaly tisíce lidí.

Na dnešek připadá také první výročí předčasných regionálních voleb v Katalánsku, které vyhlásila předchozí španělská vláda, když se souhlasem Senátu dočasně převzala přímou správu regionu kvůli separatistickým snahám tehdejší katalánské vlády. Tu Madrid sesadil a španělská prokuratura ji obžalovala ze vzpoury. I po těchto volbách však letos sestavili vládu v Katalánsku separatisté.

Zasedání španělská vlády v Barceloně je druhým výjezdním zasedáním kabinetu socialisty Pedra Sáncheze, který je premiérem od letošního června. V říjnu zasedala vláda v andaluské Seville.

Vláda dnes mimo jiné schválila zvýšení minimální mzdy ve Španělsku na 900 eur (asi 23.300 Kč) měsíčně, zvýšení platů pro státní zaměstnance či investice do katalánské infrastruktury.

Kabinet se také dohodl na změně trestního zákona tak, aby všechny trestné činy sexuálního zneužití byly považovány za násilné trestné činy. Tato změna reaguje na nedávné protesty proti verdiktu nad skupinou mladíků, kteří v Pamploně v roce 2016 hromadně znásilnili osmnáctiletou dívku a letos dostali nižší trest proto, že se podle soudu při tom nedopustili násilí.

Španělská vláda dnes také schválila změnu názvu barcelonského letiště El Prat na Letiště Josepa Tarradellase, na počest bojovníka za autonomii Katalánska v minulém století.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko Katalánsko Demonstrace ve Španělsku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy