Redaktor Spiegelu má další problém. Možná zpronevěřil příspěvky na sirotky

Redaktor renomovaného německého časopisu Der Spiegel Claas Relotius, který si ve svých reportážích ve velkém vymýšlel a manipulativně upravoval rozhovory, se možná dopustil i zpronevěry, a to v souvislosti s výběrem příspěvků na sirotky. Der Spiegel to uvedl na svých internetových stránkách. Čtenáři podle časopisu tvrdí, že Relotius od nich prostřednictvím soukromého e-mailového účtu žádal příspěvky na syrské sirotky v Turecku. Tyto peníze přitom údajně šly na jeho osobní účet.

Podle časopisu zatím není jasné, kolik peněz na účet dorazilo a co se s nimi stalo. Redakce prý o těchto aktivitách nic nevěděla. Der Spiegel také uvedl, že všechny získané informace poskytne státnímu zastupitelství v rámci podání trestního oznámení.

Žádosti o příspěvky údajně souvisely s článkem, který Relotius napsal o dvou osiřelých syrských sourozencích žijících v Turecku na ulici. Podle časopisu se mezitím objevily pochybnosti o tom, do jaké míry byl tento článek pravdivý.

Der Spiegel již ve středu oznámil, že Relotius, který pro něj od roku 2007 pracoval nejdříve jako novinář na volné noze a zhruba rok a půl jako řádný zaměstnanec, si vymýšlel ve svých reportážích ze zahraničí rozhovory i některá fakta. Přinejmenším částečně tak prý zfalšoval nejméně 14 článků.

Kauza třiatřicetiletého redaktora otřásla německou mediální scénou a podle mediálního analytika a bývalého novináře Volkera Lilienthala, který působí na univerzitě v Hamburku, napáchala obrovské škody. Lidem, kteří na demonstracích německé noviny označují za "lživý tisk" (Lügenpresse), podle něj Relotius svými podvody dodal munici.

Související

Více souvisejících

Německo Claas Relotius (novinář)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy