Britský ministr obrany Gavin Williamson dal najevo vážné obavy ohledně představy, že by čínská telekomunikační společnost Huawei v jeho zemi zajišťovala chod příští generace mobilní sítě. Británie podle něj musí v souvislosti s přechodem na síť páté generace (5G) zkoumat kroky svých spojenců a zohlednit zjištění o někdy "škodlivém" jednání Číny, píší dnes britská média.
"Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velmi pečlivě zabývat," řekl ministr.
Podle deníku The Times se v souvislosti s přechodem na nový komunikační systém v Británii mnozí obávají, že zapojení Huawei by umožnilo čínskou špionáž, avšak Williamson je prý prvním členem vlády, který proti firmě veřejně vystoupil. Ministerstvo pro digitální sféru, kulturu, média a sport, které má modernizaci mobilní sítě na starosti, ještě o přístupu k Huawei nerozhodlo.
"Musíme se podívat na to, co dělají partneři jako je Austrálie nebo Spojené státy, aby zajistili, že síť 5G bude maximálně bezpečná. My musíme zohlednit skutečnost, která byla nedávno odhalena, tedy že čínský stát někdy jedná škodlivým způsobem," pokračoval Williamson.
Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland již firmu Huawei vyloučili z procesu zavádění nové mobilní sítě. Orgány těchto tří zemí také před týdnem společně s britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC) zveřejnily závěry svých vyšetřování, kde prý zjistily vazby hackerské skupiny známé jako APT10 na čínské ministerstvo státní bezpečnosti. Hackeři údajně pod záštitou Pekingu vedli jednu z největších kampaní kybernetických útoků a firmám v Severní Americe, Evropě i v Asii ukradli duševní vlastnictví a další citlivé obchodní informace.
Varování ohledně Huawei pak zaznívá také od Evropské unie. Eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají "zadní vrátka".
V posledních dnech se debata o Huawei přelila i do České republiky, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že hardware i software této i další čínské firmy ZTE představují bezpečnostní hrozbu. Vyjádření se netýká běžných uživatelů, ale jen systémů zařazených do kritické informační infrastruktury či významných informačních systémů, řekl později premiér Andrej Babiš. Ten se kvůli zprávě NÚKIB sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem.
Huawei všechna tvrzení o úskalích svých výrobků důrazně odmítá a prohlašuje, že je "soukromou společností vlastněnou zaměstnanci", která by nikdy do svých systémů nepřidávala jakékoli mechanismy na žádost kteréhokoli státu. Firma údajně již investovala do technických opatření požadovaných britskými zpravodajskými složkami a se střediskem NCSC, které spadá pod tajnou službu GCHQ, se dohodla, že ve svých systémech učiní jisté změny.
Zároveň podle The Times platí, že ne všichni vidí v zapojení Huawei do britské telekomunikační infrastruktury zásadní hrozbu. Deník v této souvislosti zmiňuje výroky bývalého šéfa GCHQ Roberta Hannigana. Server Independent pak uvádí, že Londýn si nechce Čínu příliš znepřátelit, protože musí mít na paměti obchodní spolupráci po odchodu z EU. "Mnoho britských mobilních operátorů navíc s Huawei pracuje na svých programech pro 5G a nalezení alternativních cest by bylo v krátkém čase obtížné," dodal Independent.
Související
Britský ministr obrany padl neprávem? Vyzrazení informace o Huawei nebylo trestné, vyhodnotila policie
Kauza Huawei otřásá britskou vládou: Mayová odvolala ministra obrany
Gavin Williamson , Huawei , Velká Británie , Čína
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 3 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 4 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 6 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 7 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 7 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 7 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 8 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 8 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 9 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 9 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 10 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák