Britský ministr obrany Gavin Williamson dal najevo vážné obavy ohledně představy, že by čínská telekomunikační společnost Huawei v jeho zemi zajišťovala chod příští generace mobilní sítě. Británie podle něj musí v souvislosti s přechodem na síť páté generace (5G) zkoumat kroky svých spojenců a zohlednit zjištění o někdy "škodlivém" jednání Číny, píší dnes britská média.
"Mám vážné, velmi hluboké obavy z toho, že by Huawei v Británii poskytovala síť 5G. Je to něco, čím bychom se museli velmi pečlivě zabývat," řekl ministr.
Podle deníku The Times se v souvislosti s přechodem na nový komunikační systém v Británii mnozí obávají, že zapojení Huawei by umožnilo čínskou špionáž, avšak Williamson je prý prvním členem vlády, který proti firmě veřejně vystoupil. Ministerstvo pro digitální sféru, kulturu, média a sport, které má modernizaci mobilní sítě na starosti, ještě o přístupu k Huawei nerozhodlo.
"Musíme se podívat na to, co dělají partneři jako je Austrálie nebo Spojené státy, aby zajistili, že síť 5G bude maximálně bezpečná. My musíme zohlednit skutečnost, která byla nedávno odhalena, tedy že čínský stát někdy jedná škodlivým způsobem," pokračoval Williamson.
Spojené státy, Austrálie a Nový Zéland již firmu Huawei vyloučili z procesu zavádění nové mobilní sítě. Orgány těchto tří zemí také před týdnem společně s britským Národním střediskem kybernetické bezpečnosti (NCSC) zveřejnily závěry svých vyšetřování, kde prý zjistily vazby hackerské skupiny známé jako APT10 na čínské ministerstvo státní bezpečnosti. Hackeři údajně pod záštitou Pekingu vedli jednu z největších kampaní kybernetických útoků a firmám v Severní Americe, Evropě i v Asii ukradli duševní vlastnictví a další citlivé obchodní informace.
Varování ohledně Huawei pak zaznívá také od Evropské unie. Eurokomisař pro digitální trh Andrus Ansip se obává, že čínské technologické firmy jsou nuceny spolupracovat s čínskými tajnými službami a do svých technologií za tímto účelem zabudovávají "zadní vrátka".
V posledních dnech se debata o Huawei přelila i do České republiky, když Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varoval, že hardware i software této i další čínské firmy ZTE představují bezpečnostní hrozbu. Vyjádření se netýká běžných uživatelů, ale jen systémů zařazených do kritické informační infrastruktury či významných informačních systémů, řekl později premiér Andrej Babiš. Ten se kvůli zprávě NÚKIB sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem.
Huawei všechna tvrzení o úskalích svých výrobků důrazně odmítá a prohlašuje, že je "soukromou společností vlastněnou zaměstnanci", která by nikdy do svých systémů nepřidávala jakékoli mechanismy na žádost kteréhokoli státu. Firma údajně již investovala do technických opatření požadovaných britskými zpravodajskými složkami a se střediskem NCSC, které spadá pod tajnou službu GCHQ, se dohodla, že ve svých systémech učiní jisté změny.
Zároveň podle The Times platí, že ne všichni vidí v zapojení Huawei do britské telekomunikační infrastruktury zásadní hrozbu. Deník v této souvislosti zmiňuje výroky bývalého šéfa GCHQ Roberta Hannigana. Server Independent pak uvádí, že Londýn si nechce Čínu příliš znepřátelit, protože musí mít na paměti obchodní spolupráci po odchodu z EU. "Mnoho britských mobilních operátorů navíc s Huawei pracuje na svých programech pro 5G a nalezení alternativních cest by bylo v krátkém čase obtížné," dodal Independent.
Související
Britský ministr obrany padl neprávem? Vyzrazení informace o Huawei nebylo trestné, vyhodnotila policie
Kauza Huawei otřásá britskou vládou: Mayová odvolala ministra obrany
Gavin Williamson , Huawei , Velká Británie , Čína
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek