Kauza Huawei otřásá britskou vládou: Mayová odvolala ministra obrany

Britská premiérka Theresa Mayová dnes odvolala z funkce ministra obrany Gavina Williamsona. Podle oficiálního vyjádření premiérčina úřadu ztratil její důvěru kvůli vyšetřování úniku informací z dubnového jednání Národní bezpečnostní rady (NSC) o čínském výrobci telekomunikačních zařízení Huawei a jeho účasti na budování mobilních sítí páté generace (5G). Mayová je přesvědčena, že obsah schůzky médiím vyzradil právě on. Williamson to popírá.

Novou šéfkou resortu obrany se stane dosavadní ministryně pro mezinárodní rozvoj Penny Mordauntová. Jako nový ministr ji nahradí dosavadní tajemník ministerstva spravedlnosti Rory Stewart.

"Premiérka dnes večer požádala Gavina Williamsona, aby opustil vládu, protože ztratila důvěru v jeho schopnost zastávat funkci ministra obrany a člena kabinetu. Rozhodnutí ministerské předsedkyně bylo založeno na jeho jednání v souvislosti s vyšetřováním okolností nedovoleného úniku informací z jednání Národní bezpečnostní rady," stojí v oficiálním oznámení Downing Street, sídla britských premiérů.

Britská média o důvěrné schůzce NSC ohledně Huawei informovala a uvedla, že kabinet se chystá firmě přístup k výstavbě sítí 5G povolit, hodlá ji ale vyloučit z budování páteřních částí systému. Vláda později tyto informace dementovala a uvedla, že rozhodnutí ohledně Huawei zatím nepadlo. Zahájila také vyšetřování úniku informací.

Vyšetřování podle premiérky ukázalo, že za únik informací z jednání bezpečnostní rady je zodpovědný právě Williamson. Ten podle britských médií společně s ministrem vnitra Sajidem Javidem vyjádřil vážné obavy, že případné angažmá firmy Huawei může ohrozit bezpečnost Británie. Premiérka Mayová přitom podle týchž zdrojů rozhodla, že čínské společnosti omezenou účast na stavbě sítí umožní.

Mayová podle televize Sky své rozhodnutí Williamsonovi oznámila během dnešního jednání Dolní komory. V soukromém dopise, který mu adresovala a který zveřejnila britská média, mu mimo jiné vyčetla, že plně nespolupracoval během vyšetřování. Zdůraznila také, že dosavadní výsledky vyšetřování ukazují, že informace z jednání vyzradil právě on, protože "neexistuje žádná jiná věrohodná verze událostí".

Exministr Williamson popřel, že by obsah schůzky médiím vyzradil on nebo jeho spolupracovníci. V dopise premiérce, který zveřejnil na twitteru, napsal, že vinu za únik informací "důrazně odmítá". "Jsem si jist, že důkladné a oficiální vyšetřování by mi dalo za pravdu," uvedl.

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt naopak podpořil premiérku, když novinářům řekl, že Mayová neměla jinou možnost, než Williamsona odvolat. "V osobní rovině je mi velice líto, co se Gavinovi přihodilo, ale vzhledem k vážnosti situace jiný výsledek ani nebyl možný," citovala šéfa britské diplomacie agentura Reuters.

Williamson nastoupil do čela ministerstva obrany v roce 2017. Tehdy nahradil Michaela Fallona, který nečekaně rezignoval po obvinění ze sexuálního obtěžování.

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei však obvinění ohledně špionáže odmítá. Před používáním softwaru a hardwaru Huawei loni v prosinci varoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), restriktivní opatření zvažují i další země. Postoj členských zemí Evropské unie je ale v této záležitosti nejednotný.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Gavin Williamson Huawei

Aktuálně se děje

před 41 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy