Na člunech do Británie se vypravilo 539 migrantů. Reakce ministra rozlítila opozici

Na malých člunech se loni pokusilo překonat Lamanšský průliv 539 migrantů, uvedla dnes britská vláda, která nedávno rostoucí provoz na migrační trase z Francie označila za "závažný incident". Ve srovnání se situací ve Středozemním moři jde stále o velmi malé číslo, Londýn již nicméně ohlásil posílení hlídek u břehů jihovýchodní Anglie. Ministr vnitra Sajid Javid dnes také vyslovil pochybnosti, zda lidé směřující z Francie skutečně potřebují azyl.

"Lidé by neměli tuto velmi nebezpečnou cestu podstupovat, a jestliže to dělají, musíme vyslat velmi jasný signál, že neuspějí," citovala ministra zpravodajská společnost BBC.

Británie se podle Javida samozřejmě bude zabývat azylovými žádostmi obětí politického či náboženského útlaku, ale úřady budou přistupovat nekompromisně k takzvaným ekonomickým migrantům, aby nepodporovaly působení pašeráků.

"Musíme si položit otázku: Pokud jste opravdovým žadatelem o azyl, proč neusilujete o azyl v první bezpečné zemi, do níž jste dorazili?" řekl Javid v odkaze na Francii či jiné evropské státy. "Jestliže se vám nějakým způsobem podaří dorazit do Spojeného království, uděláme vše pro to, abyste nakonec nebyli úspěšní, protože musíme narušit ty vazby (na pašerácké ´gangy´)," dodal během návštěvy přístavu Dover.

Labouristická poslankyně Stella Creasyová na twitteru označila Javidova slova za "naprosto odporná", neboť jimi normalizuje protiuprchlickou rétoriku na internetu.

Utterly disgusting from @sajidjavid as he normalises anti refugee rhetoric online. The asylum system in France is completely deadlocked and I fear deliberately so- they should be challenged on that. But none of that means Britain can absolve itself of responsibility to refugees. https://t.co/N42YdVpEVQ

— stellacreasy (@stellacreasy) 2. ledna 2019

Opoziční politička také uvedla, že francouzský azylový systém je zcela ochromený. Javid sklidil kritiku také od přední představitelky charitativní organizace The Refugee Council Lisy Doyleové, podle níž jsou ministrovy výroky "velmi znepokojivé".

"Výsledek azylového řízení nelze vyhlásit předtím, než je žádost podána. Musí být zpracována individuálně, bez ohledu na to, jak daná osoba do země přišla," uvedla Doyleová. Řeč je podle ní řeč o lidech, kteří uprchli ze zemí sužovaných porušováním lidských práv a naléhavě potřebují ochranu.

Do Británie se loni na malých člunech přes Lamanšský průliv vydalo 539 migrantů. Podle Javida se 80 procent z nich na nebezpečnou cestu vyrazilo v posledních třech měsících roku. Zároveň 227 z celkového počtu migrantů loni na jejich cestě zastavily francouzské složky ještě předtím, než se dokázali přiblížit svému cíli.

Aktuální nárůst aktivity na trase přes Lamanšský průliv připisují britské úřady organizovaným skupinám pašeráků. I tento týden francouzská policie zadržela skupinu usilující o plavbu do Anglie, a to 14 migrantů u města Boulogne-sur-Mer.

Po četných zprávách z posledních měsíců o příchodech migrantů se britské úřady setkaly s kritikou ohledně údajné nepřipravenosti, neboť u jihovýchodní Anglie byla nasazena pouze jedna z pěti speciálních lodí pohraniční stráže.

Ministr Javid tento týden oznámil, že se do zdejší operace nyní zapojí další dvě plavidla, která dosud působila v rámci společného úsilí zemí Evropské unie ve Středozemním moři. Agentura AFP také píše o posíleném společném "akčním plánu" s Francií, který počítá s intenzivnějším hlídkováním či tvrdším bojem proti pašerákům.

Britská média zároveň podotýkají, že ačkoli situace v Lamanšském průlivu vyvolala na britské scéně nemalé pozdvižení, počty těchto migrantů jsou výrazně nižší oproti číslům registrovaným v posledních letech ve Středozemním moři. V roce 2017, z něhož pochází poslední dostupné údaje, také zaznamenala Británie výrazně vyšší počet žádostí o azyl. Podle deníku The Times to bylo 34.780, přičemž například ve Francii jich bylo 99.000.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Velká Británie Sajid Javid (britský ministr) Francie migrace

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 35 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy