Británie nasadí v kanálu La Manche bojovou loď, má zastrašit uprchlíky

Británie nasadí v Lamanšském průlivu hlídkovou loď královského námořnictva. Reaguje tak na rostoucí počet migrantů, kteří se pokoušejí na člunech dostat přes průliv do Spojeného království. V noci na dnešek to oznámil britský ministr obrany Gavin Williamson.

Úkolem plavidla HMS Mersey, které ve čtvrtek opustilo přístav v jihoanglickém Plymouthu, bude podle ministra pomáhat pohraniční policii a francouzským úřadům.

I can confirm that @hms_mersey will deploy to the Dover Straits to assist the UK Border Force and French authorities with their response to migrant crossings. Thank you @RoyalNavy https://t.co/kxIDjEKVS1

— Gavin Williamson MP (@GavinWilliamson) 4. ledna 2019

Ministerstvo obrany vysláním lodi vyhovělo žádosti ministerstva vnitra, píše britský tisk. "Mou prioritou je ochrana britských hranic. Také chci zabránit ztrátám na lidských životech v Lamanšském průlivu," uvedl v prohlášení ministr vnitra Sajid Javid.

Loď královského námořnictva bude podle ministra v průlivu působit jen dočasně. Po návratu ze Středozemního moře do britských vod ji vystřídají dvě lodě britské pohraniční policie.

Javid uvedl, že Lamanšský průliv se loni pokusilo překonat na člunech 539 migrantů, z toho 80 procent v posledních třech měsících roku. Jen v prosinci podle něj tento způsob zvolilo 230 migrantů. Ministr ve středu zpochybnil, zda je možné tyto migranty považovat za žadatele o azyl, když svou žádost nepodali už ve Francii. Vysloužil si tím kritiku labouristické opozice a humanitárních organizací.

Británie se podle agentury AFP už v neděli dohodla s Francií na akčním plánu, který předpokládá více hlídek v Lamanšském průlivu, intenzivnější boj proti převaděčům lidí a informování migrantů o nástrahách cesty přes kanál. Ta je nebezpečná kvůli hustotě námořního provozu, silným proudům a studené vodě. Na britské straně již podle AFP hlídkují čtyři lodě.

Související

Olaf Scholz

Spor o azylovou reformu: Scholz o ní pochybuje, Česko nabízí pomoc

Německý kancléř Olaf Scholz ve čtvrtek při příchodu na summit Evropské unie v Bruselu vyzval k urychlení reformy azylového systému EU. Migrace je hlavním tématem tohoto summitu, a Scholz zároveň vyjádřil pochybnosti o efektivitě plánovaných přijímacích center mimo EU.  

Více souvisejících

uprchlíci Velká Británie Gavin Williamson Royal Navy (námořnictvo Británie)

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 20 minutami

před 38 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy