Polskem otřásá skandál "dvorních dam". Padne šéf centrální banky Glapiński?

Pozici guvernéra Polské národní banky (NBP) Adama Glapińského ohrožuje skandál kolem jeho dvou blízkých spolupracovnic, které některá polská média nazývají "dvorními dámami". Glapiński je přítelem Jaroslawa Kaczyńského, předsedy vládnoucího Práva a spravedlnosti (PiS). U jeho politiků panuje nervozita, že voliči by stranu za aféry kolem Glapińského mohli potrestat při podzimních parlamentních volbách.

Server politico.eu připomíná, že polští novináři vypočítali, že šéfka oddělení komunikace a propagace NBP Martyna Wojciechowská si měsíčně vydělá okolo 65.000 zlotých (přes 387.000 korun), což odpovídá třináctinásobku průměrného platu v Polsku. Média také tvrdí, že Kamila Sukienniková, ředitelka kanceláře guvernéra Glapińského, zasedá v Centrálním depozitáři cenných papírů, ačkoliv pro to nemá potřebnou kvalifikaci. "Je dlouholetou známou Adama Glapińského. V tomto případě jde o dostačující kvalifikaci," poznamenal před časem nejmenovaný zdroj portálu wp.pl.

Zarządzanie kryzysem w NBP przypomina gaszenie pożaru benzyną. Czekam na wybuch.#NBP #asystentki #Glapiński pic.twitter.com/f3RfpvCAv0

— Rafał Skrzypek (@Zulus_pl) 9. ledna 2019

"Veřejnost čeká na konkrétní údaje ohledně výdělků některých lidí v NBP," řekl senátor za PiS Jan Maria Jackowski, který je považován za loajálního vůči stranickému šéfovi Kaczyńskému. Vysoké částky, na něž si přijdou blízké spolupracovnice Glapińského, jsou podle něho v rozporu s "dobrou změnou", jakou národně-konzervativní PiS slíbilo před třemi lety voličům při nástupu k moci poté, co osm let vládla centristická Občanská platforma.

Polský prezident Andrzej Duda, který ve volbách hlavy státu v roce 2015 kandidoval za PiS, tvrdí, že za současnou platovou politiku v NBP odpovídá její bývalý guvernér Marek Belka. Podotkl však, že "jako prezident se netají tím, že (spolupracovnicím Glapińského) závidí". Na rozdíl od platů v NBP jsou výdělky polského prezidenta veřejně známé. Ročně jde o přibližně 240.000 zlotých, tedy několikanásobně méně než v případě "andílků" Glapińského. Někdejší šéf NBP Belka připomněl, že platy v NBP jsou vysoké od začátků politické a hospodářské transformace v Polsku a podotkl, že je nelze porovnávat s jinými státními institucemi.

Zástupkyně šéfa personálního oddělení NBP Ewa Raczková na středeční tiskové konferenci prohlásila, že žádný vedoucí oddělení centrální banky nevydělává měsíčně 65.000 zlotých. O kolik v případě "dvorních dam" Glapińského jde, ale neuvedla. Na otázku ohledně mzdy Wojciechowské i na to, jak se tato absolventka rusko-ukrajinské filologie a žurnalistiky na současný post dostala, odpověděla, že na tento dotaz "není připravená", a proto ho nezodpoví.

Podle guvernéra Glapińského se média informující o neobvykle vysokých výdělcích jeho kolegyň vyžívají v "odporné, brutální a sexistické" kritice dvou matek. Na otázku, zda je možné, že by nedokončil své funkční období na postu šéfa NBP, řekl, že "přírodní katastrofy, klepu na dřevo, ve Varšavě nehrozí". Nic se podle něho neděje a svět médií je prý vzdálený realitě.

Opoziční Občanská platforma předložila v parlamentu návrh zákona, podle kterého by bylo možné zveřejňovat informace ohledně platů v NBP. Vládní PiS uvedlo, že pokud se neukáže, že návrh má formální nebo právní nedostatky, strana ho jistě podpoří.

Politico připomíná, že nejde o první aféru spojovanou s Glapińským. Loni v listopadu protikorupční policie zatkla jeho chráněnce Marka Chrzanowského, bývalého předsedu úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF) kvůli podezření z úplatkářství.

Související

Donald Tusk

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko

Obrovský požár, který v květnu 2024 téměř zcela zničil nákupní centrum Marywilska 44 ve Varšavě, byl podle polského premiéra Donalda Tuska výsledkem cíleného žhářského útoku nařízeného ruskými tajnými službami. Po roce vyšetřování Tusk v neděli oznámil, že Polsko má v tomto ohledu již „jistotu“.
Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

Více souvisejících

Polsko Adam Glapiński (polský bankéř) Jaroslaw Kaczyński

Aktuálně se děje

před 5 minutami

OSN

USA dochází trpělivost: Nejsme žádná charita, zní z OSN

Spojené státy by se na Organizaci spojených národů neměly dívat jako na charitativní projekt, ale jako na instituci, která přináší konkrétní výhody – prohlásil v úterý technologický vyslanec OSN Amandeep Singh Gill na konferenci Politico AI & Tech Summit v Soulu.

před 51 minutami

MS v hokeji

První ztráta pro českou reprezentaci. Na hokejovém MS už nebude pokračovat Kondelík

Čeští fanoušci byli jistě rádi za předvedenou hru a výkon svěřenců kouče Radima Rulíka v duelu s domácím Dánskem, které bylo nakonec poraženo s přehledem vysoko 7:2. Jedinou kaňkou vydařeného pondělního večera však byla informace, kterou po zápase potvrdil samotný trenér. Do dalšího průběhu mistrovství světa totiž už nenastoupí útočník Jáchym Kondelík, který v nedělním duelu s Norskem utrpěl zlomeninu ruky a čeká ho tak operace.

před 54 minutami

MS v hokeji

Slovinci nadále čekají na výhru na MS. Norové po Češích nestačili ani na Němce

I v úterý svými dalšími čtyřmi zápasy pokračuje mistrovství světa v hokeji. V odpoledním bloku se jednak ve Stockholmu střetli Slovinci s Lotyšemi, v Herningu pak Němci s Nory. Prvně zmiňovaný zápas nabídl divoký průběh zápasu, ve kterém se marně snažili Slovinci o první výhru na tomto turnaji. Ve druhém zmiňovaném duelu pak Němci – stejně jako Češi – poznali tvrdost Norů, nakonec je Němci také porazili a to s větším přehledem, než v případě Čechů. 

před 1 hodinou

Donald Trump

Trump opět zahýbal ekonomikou. Chce mít ceny léků jako zbytek světa

Prezident Donald Trump využil svých exekutivních pravomocí a nařídil plošné snížení cen léků na předpis ve Spojených státech. Cílem je srovnat ceny s ostatními vyspělými zeměmi. Tento krok okamžitě způsobil výkyvy na burzách – akcie farmaceutických společností nejprve prudce oslabily, později se ale zotavily kvůli pochybnostem o skutečném rozsahu reformy.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

"Teď jde o všechno." Koalice Spolu zahájila předvolební kampaň, podpořil ji Bolek Polívka

Koalice Spolu zahájila v Praze politickou kampaň, která je podle jejích slov vůbec největší roadshow v historii České republiky. Pod názvem „Teď jde o všechno“ plánují lídři ODS, TOP 09 a KDU-ČSL během šesti týdnů navštívit více než dvě stovky měst a obcí po celé republice, kde chtějí diskutovat s voliči o budoucnosti země a přesvědčit je o pokračování v aktuálním vládním kurzu.

před 3 hodinami

Hans Petter Midttun

Jen jeden z nich je čestný a důstojný muž, Zelenskyj nemá důvod Putinovi věřit, říká Midttun pro EZ

V souvislosti s možným setkáním ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a ruského vůdce Vladimira Putina v Istanbulu oslovily EuroZprávy.cz norského bezpečnostního experta Hanse Petera Midttuna. Ten upozornil, že trvalý mír na Ukrajině nebude možný bez přítomnosti západních sil. Zároveň však zdůraznil, že tato přítomnost rozhodně není jistá. „Nikdo neočekává, že Rusko bude dohodu o příměří dlouhodobě dodržovat, a nikdo nechce být chycen v křížové palbě, až začne další útok,“ připustil.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Zatímco svět řeší Ukrajinu, Trump v tichosti přetváří globální strategii USA. Zaměřuje se na pět klíčových uzlů

Prezident Donald Trump přetváří globální strategii Spojených států s důrazem na kontrolu pěti klíčových námořních průlivů, které ovládají světový obchod. Jeho nedávné kroky k zajištění amerického přístupu do Suezského a Panamského průplavu, stejně jako vojenská kampaň proti Húsíjům v Rudém moři, jsou podle něj součástí širší geopolitické vize: zajistit americkou dominanci na klíčových mořských trasách dříve, než je ovládne Čína.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael čelí tvrdému obvinění: Palestince týrá hlady, zadržuje humanitární pomoc

Izrael čelí vážnému obvinění ze strany šéfa Agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA), Philippa Lazzariniho, který v rozhovoru pro BBC označil zadržování potravinové a humanitární pomoci v Gaze za „válečnou zbraň“. Podle něj je systematické odepírání základních životních potřeb civilnímu obyvatelstvu nejen morálně nepřijatelné, ale může být klasifikováno i jako válečný zločin.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Trumpovy nemístné výhrůžky. Exšéf NATO se ohradil, jde o Grónsko

Bývalý generální tajemník NATO a dánský expremiér Anders Fogh Rasmussen se ostře ohradil proti výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o možném obsazení Grónska Spojenými státy. Jeho výhrůžky označil za hanebné a připomněl, že největší ostrov světa je součástí Severoatlantické aliance.

před 10 hodinami

Donald Trump (21. února 2025).

Mimořádná zpráva Setkání, které vstoupí do historie. Trump možná poletí do Turecka na schůzku Putina se Zelenským

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že uvažuje o cestě do Turecka, kde by se ve čtvrtek 15. května mohlo uskutečnit historické setkání mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. „Zvažuji cestu do Istanbulu. Pokud uvidím, že se věci mohou skutečně posunout, je možné, že tam poletím. Věřím, že oba lídři budou na místě,“ uvedl Trump.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump: Evropská unie je v mnoha ohledech hnusnější než Čína

Americký prezident Donald Trump označil Evropskou unii za „hnusnější“ než Čínu. Řekl to navzdory nedávné chvále na adresu šéfky unijní exekutivy Ursuly von der Leyenové, kterou dokonce označil za „fantastickou“. Obchodní válka nad Atlantikem se tedy zřejmě teprve blíží. 

před 11 hodinami

Trump odsunul Evropu na vedlejší kolej. A EU s tím nic nedělá

Zatímco americký prezident Donald Trump postupuje v obchodních dohodách s Velkou Británií a dokonce i s Čínou, Evropská unie zůstává stranou – což podle evropských diplomatů poukazuje na hluboký rozkol mezi dříve blízkými spojenci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy