Zabil belgický veterán RAF generálního tajemníka OSN? Nový dokument to naznačuje

V roce 1961 se v Africe zřítilo letadlo, na jehož palubě cestoval generální tajemní OSN Dag Hammarskjöld. Dodnes není uspokojivě vyšetřeno, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo úmyslný čin. Nový dokument, který se případu věnuje, však naznačuje, že letadlo mohl sestřelit belgický veterán RAF Jan van Risseghem.

Letadlo, na jehož palubě bylo kromě Hammarskjölda i dalších 15 lidí, se zřítilo v Zambii 18. září 1961. Tragédii nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Generální tajemník OSN byl na tajné misi, jejímž úkolem bylo dojednat příměří se separatisty z provincie Katanga v Kongu.

Jan van Risseghem pocházel z Belgie, na začátku druhé světové války však uprchl do Anglie. Tam se přidal k pilotům RAF a bojoval proti Němcům. V průběhu války se ve Velké Británii také oženil a po válce se i s manželkou vrátil do rodné Belgie. V roce 1961 se přesunul do Konga, které se po získání samostatnosti zmítalo v občanské válce. Zde začal pracovat právě pro separatisty, kteří vytvořili dočasný „stát“ Katanga.

Podle britského deníku Guardian nyní nový dokument, který se záhadným zřícením letadla zabývá, a který bude mít premiéru na festivalu Sundance, přinesl nové informace. Ty naznačují, že letadlo sestřelil právě Risseghem. Již v minulosti se sice objevily dohady, že by za tragédií mohl stát belgický pilot, nikdy však nebyly potvrzeny. Tajná depeše zaslaná americkým ambasadorem v Kongu ještě v den havárie, například Risseghema jmenovala mezi podezřelými.

Letové záznamy, kterými se Risseghem bránil, dokazovaly, že 18. září žádné mise nepilotoval. Podle autorů dokumentu však mohly být zfalšovány. To filmařům potvrdil i Roger Bracco, další z žoldnéřů, který pro separatisty pracoval. Když se ho ptali, zda mohou být letové záznamy falešné, odpověděl, „Takhle to neřeknu, ale … nemyslím si, že odpovídají pravdě.“ Později však u pročítání dokumentů označí jednu uvedenou destinaci za vymyšlenou a zpochybní pravost jmen některých kopilotů. Sám nicméně nevěří, že by za havárií stál jeho kolega.

Pierre Coppens, který se s Van Risseghemem spřátelil v roce 1965, ale tvrdí, že se mu pilot k sestřelu letadla přiznal. Údajně však v průběhu akce nevěděl, kdo na palubě cestuje. „Nevěděl to,“ řekl filmařům Coppens. „Řekl mi – provedl jsem tu misi, a to bylo vše. A potom jsem se musel vrátit zpátky a zachránit si život.“

Jan Van Risseghem zemřel v roce 2007. Jeho žena je nicméně přesvědčená, že za útokem nestál. V době tragédie se měl nacházet v Rhodesii, kde vyjednával nákup letadla pro konžské rebely. Vyšetřování OSN nebylo ani po více jak padesáti letech uzavřeno.

Související

Více souvisejících

Belgie OSN havárie Kongo Hammarskjöld Dag letadla, letectví

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy