Zemím, které se starají o uprchlíky, musíme více pomoci, apeluje UNHCR

Rozvinuté země by měly více finančně pomáhat rozvojovým státům, které pečují o běžence. Při své návštěvě Egypta to dnes řekl vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi. On sám by udělal cokoliv pro to, aby uprchl, kdyby byl uvězněn v tak odporných uprchlických střediscích, jako jsou ty ve válkou zdevastované Libyi.

Podle Grandiho země jako Egypt nemají dostatečné uznání za svou péči o migranty. Pro Káhiru proto chce požadovat zvýšení humanitární pomoci. Vyjádřil také naději, že více zdrojů pro uprchlíky v Africe přinese i letošní egyptské předsednictví v Africké unii. Zdůraznil přitom, že na chudé jižní polokouli žije v současné době zhruba 85 procent z celkových 68 milionů běženců a násilím vysídlených osob na světě.

Grandi také připomněl, že počet uprchlíků mířících přes Středozemní moře do Evropy v porovnání s předešlými lety výrazně klesl. Lidé, kteří prchají před válkou a chudobou, se však i nadále hromadí v zadržovacích centrech například v Libyi. Ochránci lidských práv přitom upozorňují na příšerné podmínky v podobných zařízeních. Lidé zde trpí hlady nebo se stávají oběťmi znásilnění či bití.

"Kdybych byl uprchlíkem nebo migrantem nebo kýmkoliv, kdo by šel do takového střediska, udělal bych cokoliv, abych se odtud dostal, i kdybych věděl, že riziko, že zemřu, je vysoké," prohlásil Grandi.

Podle agentury AFP žije nyní v Egyptě bezmála 250.000 uprchlíků zaregistrovaných v UNHCR. Více než polovina z nich pochází ze Sýrie. Káhira je přitom považována za dobrý příklad spolupráce v boji proti migrační vlně mířící do zemí EU, píše agentura AP. Země přesto odmítá zřídit "platformy pro vylodění", kde by bylo možné běžence zachráněné na moři vysadit.

"Ze strany místní vlády jsme slyšeli jasně a nahlas, že zde žádný tábor nebo středisko nezřídí... upřímně si myslím, že mají pravdu," dodal Grandi.

Související

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie.

V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.

Více souvisejících

uprchlíci OSN Filippo Grandi

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 49 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

včera

včera

Zoran Milanović zřejmě vyhrál prezidentské volby v Chorvatsku už v prvním kole

Chorvatský prezident Zoran Milanović dosáhl významného vítězství v nedělních prezidentských volbách, kdy podle předběžných údajů získal nadpoloviční většinu hlasů již v prvním kole.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy