Španělsko ohrožuje životy migrantů? Úřady zakázaly vyplout lodi nevládní organizace

Španělské úřady nepovolily vyplout jedné z lodí španělské nevládní organizace Proactiva Open Arms, která chtěla minulý týden vyrazit k Libyi naloďovat migranty prchající z Afriky na vratkých člunech do Evropy. Informovala o tom dnes místní média. Ředitel organizace Proactiva Open Arms Óscar Camps rozhodnutí místních úřadů kritizoval s odůvodněním, že ohrožuje životy migrantů.

Jako jeden z důvodů nevydání povolení španělské úřady uvedly, že posádka lodi nesplnila při předchozích misích mezinárodní předpisy, které ukládají vylodit zachráněné v nejbližším bezpečném přístavu. To ale nemohla udělat loni řada lodí ve Středomoří, protože Itálie a Malta odmítají vpouštět do svých přístavů lodě zahraničních nevládních organizací, snaží se tak přimět další státy EU, aby se na přijímání migrantů také podílely.

"Loď musela s migranty plout několik dní, než mohla zachráněné migranty vylodit v přístavu, který byl velmi vzdálen místu jejich nalodění," píše se mimo jiné ve zdůvodnění zákazu vyplout pro loď organizace Proactiva Open Arms. Šéf námořnictva v Barceloně Javiera Valencia vydal zákaz této lodi do té doby, než bude dosaženo dohody s příslušnými úřady v zemích, které jsou pro vylodění migrantů plujících z Libye nejbližší.

Óscar Camps označil zákaz za "absurdní" a "nezodpovědný". "Máme všechny papíry v pořádku, předpisy plníme a vždy včas kontaktujeme koordinační centrum pobřežní stráže," řekl Camps serveru eldiaro.es. Dodal, že při poslední misi této lodě v prosinci žádali marně o vplutí do přístavu Itálii, Maltu, Francii a Tunisko. Nakonec dostali povolení od Španělska.

Španělská vláda loni přijala několik lodí s migranty, které předtím odmítly vpustit do svých přístavů jiné země Středomoří. S tímto zákazem přišla loni jako první italská vláda, které se takto snaží snížit masový příliv migrantů z Afriky. Italský ministr vnitra Matteo Salvini viní nevládní organizace, že naloďování migrantů u pobřeží Libye nahrávají pašerákům a nelegální migraci.

A zatímco v posledních několika letech zažívaly největší příliv migrantů z Afriky a Blízkého východu Itálie a Řecko, loni připlulo nejvíce běženců přes Středomoří do Španělska (na 56.000).

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Španělsko Proactiva Open Arms

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy