Seehofer v sobotu skončí v čele CSU. Nahradí ho Söder, spřádá plán proti AfD

Střídání generací nastane v sobotu na mimořádném sjezdu německé vládní Křesťanskosociální unie (CSU) v Mnichově. Devětašedesátiletého Horsta Seehofera v čele strany nahradí o sedmnáct let mladší bavorský premiér Markus Söder. Právě do něj spolustraníci vkládají naděje, že k CSU přivede zpět voliče, kteří od ní v posledních letech odešli.

Seehofer, který se už pomalu začíná chystat na psaní memoárů, si svůj rozfázovaný odchod do politického důchodu určitě představoval jinak. Kdyby to bylo jen na něm, pokračoval by zřejmě rodák z Ingolstadtu v dlouholeté politické kariéře v Bavorsku, o kterém mluví jako o nebi na zemi. Dvojice výrazných volebních neúspěchů CSU z posledních dvou let ale zkřížila jeho plány.

V parlamentních volbách ze září 2017 dosáhla CSU spolu se svou sesterskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU), kterou tehdy vedla kancléřka Angela Merkelová, jen na 32,9 procenta hlasů, což byl její nejhorší výsledek od roku 1949. CSU, která působí jen v Bavorsku, přitom v této spolkové zemi oproti předchozím volbám ztratila celých 10,5 procentního bodu.

Seehofer, který podle mnohých k výsledku přispěl svými dlouhodobými spory o migrační politiku s kancléřkou Angelou Merkelovou, se po hlasování dostal pod velký vnitrostranický tlak, který vyústil v to, že se loni v březnu vzdal funkce bavorského premiéra, kterou zastával od roku 2008. Na čele mnichovské vlády ho nahradil jeho vnitrostranický rival Söder, i když se tomu Seehofer dlouho snažil zabránit.

Nyní Seehofer, který je od loňského března celoněmeckým ministrem vnitra, skončí po více než deseti letech i v čele CSU a znovu za to může špatný volební výsledek. V loňských říjnových volbách do bavorského zemského sněmu získala dominantní strana tamní politické scény jen 37,2 procenta hlasů, což pro ni byl nejhorší výsledek za téměř 70 let. Velmi rychle se ukázalo, že by za to podle straníků měl nést zodpovědnost právě Seehofer.

Zda výměna za Södera CSU pomůže, ale není vůbec jisté. Politik, který na sebe upozornil třeba nařízením, podle něhož musí u vchodů všech zemských úřadů viset křesťanské kříže, je sice považován za velmi sebevědomého a ambiciózního, u občanů ale zatím neměl vždy takový ohlas, jaký by si přál. Před loňskými bavorskými volbami patřil k nejméně oblíbeným premiérům některé ze zemských vlád, letos, kdy už je jasné, že CSU do budoucna povede on, obliba strany v průzkumech ještě klesla.

V momentě, kdy Manfred Weber kandiduje jako lídr evropských lidovců ve volbách do Evropského parlamentu, nemá ale podle mnohých CSU žádnou další tak silnou osobnost do svého čela jako právě Södera. Ten věří, že se mu dlouhodobou prací ve vládě podaří zpět přilákat voliče, kteří přešli k protiimigrační Alternativě pro Německo (AfD), nebo naopak k Zeleným.

Výměna na čele CSU bude mít dopady i na celoněmeckou vládu, povede totiž k velmi nezvyklé konstelaci. Ani jeden z předsedů trojice koaličních stran CDU, CSU a sociálních demokratů (SPD) nově nebude členem kabinetu. Söder zůstane působit v Mnichově, kancléřka Merkelová od prosince není šéfkou CDU a předsedkyně SPD Andrea Nahlesová od vzniku vlády cíleně nebyla její součástí. Podle některých pozorovatelů může nezvyklá situace vést k horší komunikaci mezi koaličními stranami, například člen předsednictva CDU a ministr zdravotnictví Jens Spahn si ale myslí, že to stranám pomůže lépe se vyprofilovat.

Související

Horst Seehofer

Pravicový extremismus je hrozbou pro Německo, varuje Seehofer

Pravicový extremismus a antisemitismus jsou největší hrozbou pro bezpečnost Německa. Dnes to na tiskové konferenci při představení výroční zprávy Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, prohlásil ministr vnitra Horst Seehofer.

Více souvisejících

Horst Seehofer Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Německo

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy