Petříček zavítal do Vídně. Kromě brexitu řešil ještě jedno ožehavé téma pro ČR

S dalšími návrhy postupu při řešení brexitového patu, který nastal po rozhodnutí britské Dolní sněmovny odmítnout rozvodovou dohodu vyjednanou s Bruselem, musí přijít Londýn. Shodli se na tom ministři zahraničí Česka a Rakouska Tomáš Petříček a Karin Kneisslová, kteří se dnes sešli ve Vídni. Oba ministři hovořili také o krácení přídavků na děti pro rodiče z chudších zemí pracující v Rakousku a o jaderné energii.

"Čekáme na představení návrhu (ohledně brexitu) ze strany britské premiérky. Míč je v tuto chvíli na britské straně. Důležité je, že Británie neopouští Evropu, opouští pouze Evropské unii, Británie bude důležitý partner do budoucna," řekl novinářům Petříček, který zavítal do Rakouska na svou první návštěvu ve funkci šéfa české diplomacie.

.@AustrianDev je pro nás zkušeným partnerem. Velice aktivně spolupracujeme v Gruzii a Moldavsku. @czechaid @MFA_Austria ???? pic.twitter.com/i3i7oTnrK8

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 17. ledna 2019

Takzvaný plán B týkající se plánovaného odchodu Británie z Evropské unie předloží premiérka Theresa Mayová britskému parlamentu podle dostupných informací příští pondělí.

Petříček po schůzce s Kneisslovou naznačil, že Česko zatím neplánuje podat žalobu na Rakousko kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Na základě tohoto opatření budou lidé z chudších zemí pracující v Rakousku dostávat od rakouského státu na děti žijící ve své vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu, tedy nižší než dosud.

"Pro Českou republiku je to důležité téma. Nicméně v tuto chvíli se to řeší právní cestou, Česká republika bude čekat na výsledek této cesty," uvedl Petříček.

Mluvčí Evropské komise dříve v tomto měsíci řekla, že zmiňovaná indexace je v rozporu s právem EU. Neuvedla ale, zda by se komise v této záležitosti připojila k žalobě na Rakousko, jejíž podání zvažuje Rumunsko.

Ministři zahraničí Česka a Rakouska hovořili také o jaderné energetice, kterou alpská republika při výrobě elektřiny nevyužívá; v minulosti Vídeň kritizovala postavení české jaderné elektrárny Temelín. Kneisslová před novináři ocenila fungující dialog a výměnu informací v této oblasti mezi oběma zeměmi. Řekla rovněž, že v souladu s evropským pravidly o způsobu výroby elektřiny rozhodují členské státy EU samostatně.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.
Tomáš Petříček

Petříček by k jednání o Turówu přizval Evropskou komisi

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) považuje za zarážející, že k jednání o problematice polského hnědouhelného dolu Turów dosud nebyla pozvána Evropská komise. Zároveň podle něj měly být směrem k Polsku učiněny otevřenější a veřejné výzvy požadující respektování evropského práva a rozhodnutí evropských soudů.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Rakousko Karin Kneisslová Brexit EU (Evropská unie) ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Čerpací stanice, ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty mají zlevnit. Navzdory začátku motoristické sezóny

Cena benzinu překročila 40 korun za litr, nafta je o více než korunu levnější. Navzdory zahájení motoristické sezóny se čeká první letošní výraznější zlevňování pohonných hmot. Důvodem je znatelný pokles cen ropy, která se minulý týden prodávala za cenu kolem 90 dolarů za barel. Nyní stojí méně než 84 dolarů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

Blinken: Odmítnutím dohody Hamás ukáže, že se o Palestince „nestará“

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v Jeruzalémě setkal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Po schůzce vyzval palestinské hnutí Hamás, aby přijalo nabízenou dohodu o propuštění rukojmích a příměří.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy