Petříček zavítal do Vídně. Kromě brexitu řešil ještě jedno ožehavé téma pro ČR

S dalšími návrhy postupu při řešení brexitového patu, který nastal po rozhodnutí britské Dolní sněmovny odmítnout rozvodovou dohodu vyjednanou s Bruselem, musí přijít Londýn. Shodli se na tom ministři zahraničí Česka a Rakouska Tomáš Petříček a Karin Kneisslová, kteří se dnes sešli ve Vídni. Oba ministři hovořili také o krácení přídavků na děti pro rodiče z chudších zemí pracující v Rakousku a o jaderné energii.

"Čekáme na představení návrhu (ohledně brexitu) ze strany britské premiérky. Míč je v tuto chvíli na britské straně. Důležité je, že Británie neopouští Evropu, opouští pouze Evropské unii, Británie bude důležitý partner do budoucna," řekl novinářům Petříček, který zavítal do Rakouska na svou první návštěvu ve funkci šéfa české diplomacie.

.@AustrianDev je pro nás zkušeným partnerem. Velice aktivně spolupracujeme v Gruzii a Moldavsku. @czechaid @MFA_Austria ???? pic.twitter.com/i3i7oTnrK8

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 17. ledna 2019

Takzvaný plán B týkající se plánovaného odchodu Británie z Evropské unie předloží premiérka Theresa Mayová britskému parlamentu podle dostupných informací příští pondělí.

Petříček po schůzce s Kneisslovou naznačil, že Česko zatím neplánuje podat žalobu na Rakousko kvůli takzvané indexaci přídavků na děti. Na základě tohoto opatření budou lidé z chudších zemí pracující v Rakousku dostávat od rakouského státu na děti žijící ve své vlasti přídavky odpovídající životním nákladům v zemích původu, tedy nižší než dosud.

"Pro Českou republiku je to důležité téma. Nicméně v tuto chvíli se to řeší právní cestou, Česká republika bude čekat na výsledek této cesty," uvedl Petříček.

Mluvčí Evropské komise dříve v tomto měsíci řekla, že zmiňovaná indexace je v rozporu s právem EU. Neuvedla ale, zda by se komise v této záležitosti připojila k žalobě na Rakousko, jejíž podání zvažuje Rumunsko.

Ministři zahraničí Česka a Rakouska hovořili také o jaderné energetice, kterou alpská republika při výrobě elektřiny nevyužívá; v minulosti Vídeň kritizovala postavení české jaderné elektrárny Temelín. Kneisslová před novináři ocenila fungující dialog a výměnu informací v této oblasti mezi oběma zeměmi. Řekla rovněž, že v souladu s evropským pravidly o způsobu výroby elektřiny rozhodují členské státy EU samostatně.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Rakousko Karin Kneisslová Brexit EU (Evropská unie) ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy