Itálie zveřejnila snímky ze sledování novináře Kuciaka

Veřejnosti dosud neznámé fotografie ze sledování loni zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka zveřejnila v pátek večer italská veřejnoprávní stanice RAI 1. Snímky na Slovensku získala italská investigativní novinářka Maria Grazia Mazzolaová. Podle Denníku N záběry pořídil bývalý šéf slovenské civilní kontrarozvědky Péter Tóth, který nyní spolupracuje jako utajovaný svědek s policií.

"Špehovaný, sledovaný, odposlouchávaný: tyto fotografie... dokazují, že investigativní novinář Ján Kuciak byl sledován a špehován před vraždou z 21. února minulého roku," říká v reportáži ze Slovenska italská novinářka, která se ve své práci věnuje mimo jiné činnosti mafie. Fotografie zachycují novináře většinou na ulici.

Kuciaka před vraždou z loňského roku sledoval podle serveru někdejší šéf Slovenské informační služby (SIS) Péter Tóth. Poté, co byla z objednání Kuciakovy vraždy obviněna Alena Zsuzsová z jihoslovenského Komárna, se Tóth údajně přihlásil sám na policii a začal s vyšetřovateli spolupracovat jako utajený svědek. Právě od něj policisté získali fotografie ze sledování mladého novináře. Server uvedl, že Tóth sledoval i jiné novináře.

Bývalý šéf SIS přitom údajně pracoval na objednávku kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky reportérovy vraždy. Kočner je od loňského června ve vazbě v jiném případu. O Kuciakovi chtěl podle serveru získat informace, které by později použil k jeho veřejné diskreditaci. Fotografie podle slovenského listu později posloužili i vrahovi Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové.

Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích, ale také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica. Že Kuciak psal také o kalábrijské mafii 'Ndranghetě, připomíná ve své reportáži i italská novinářka Mazzolaová.

Novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou zastřelili v únoru loňského roku v obci Veľká Mača východně od Bratislavy.

Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. Na začátku vyšetřování jako motiv činu označili policisté Kuciakovu investigativní práci.

Vražda vyvolala na Slovensku největší demonstrace od pádu komunismu v roce 1989 a také politickou krizi. V zájmu jejího řešení premiér Robert Fico v březnu podal demisi. Tříčlenná koalice se pak dohodla na sestavení nového kabinetu, ve kterém zůstala většina ministrů předchozí vlády. Premiérem se stal místopředseda Ficovy strany Směr-sociální demokracie Peter Pellegrini.

Související

Marian Kočner

V kauze Kuciak rozhodl soud o vině Zsuzsové. Kočnera osvobodil

Obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové i v dalším případu přípravy vraždy současného generálního prokurátora Maroše Žilinky. Odsedět si má 25 let. Kontroverzního podnikatele Mariana Kočnera však soud osvobodil. 

Více souvisejících

Ján Kuciak vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka (26. 2. 2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy