Je nejchmurnější ironií, že tajná, nucená deportace zhruba padesáti osob z Velké Británie na Jamajku může proběhnout již tento týden, a to ve stejný den, kdy bude skupina Stansted 15 bojující proti deportacím souzena za narušení předchozího pokusu repatriovat migranty, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm tvrdí, že krok ukazuje neochotu britské vlády poučit se z předchozích skandálů ohledně migrantů.
Agresivní přístup je zpět
Rozhodnutí britské vlády pokračovat v deportacích do Karibiku, ačkoliv zatím nejsou známy výsledky nezávislého šetření tzv. windrushského skandálu – v rámci kterého bylo z Británie neoprávněně deportováno množství osob, aniž by byl nikdo z poškozených odškodněn –, je podle editorialu urážka slušnosti a záměrný políček kritikům politiky „nepřátelského prostředí“, kterou ještě v křesle ministryně vnitra zavedla Theresa Mayová.
„Poselství zní, že agresivní přístup (britského) ministerstva vnitra je po pauze opět zpět,“ píše The Guardian. Připomíná, že počet nucených deportací ze Spojeného království a migrantů vzatých do detence v podle statistiky ze září 2018 meziročně klesl o 18%, resp. 41% a nejméně 3.400 osobám, většinou migrantům ze zemí Commonwealthu, kteří do Británie přicestovali před rokem 1973, bylo přiznáno občanství.
Neplatí tedy, že se nic nezměnilo, připouští renomovaný server. Přiznává také, že všechny osoby na dalším zvláštním deportačním letu mají - na rozdíl od dřívější praxe - kriminální minulost. Kritizuje však, že zatímco britské ministerstvo vnitra hovoří o vrazích a násilnících, aktivisté proti deportacím tvrdí, že jde o lidi vězněné za drogové delikty a dopravní přestupky.
Třináct z osob čekajících na deportaci přišlo do Británie v dětském věku, jedna má britský pas a další je bývalý britský voják, který sloužil v Afghánistánu, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že všichni tito lidé již byli potrestáni a více než tři desítky jejich dětí nyní čelí odloučení od svých rodičů. Konstatuje, že jde o „nerovné zacházení“, které coby rasistickou praxi popsal ve své parlamentní řeči labouristický poslanec David Lammy.
Znepokojení a smutek
Minulý rok se bývalá ministryně vnitra Amber Ruddová omluvila za „otřesné“ zacházení s osobami postiženými ve windrushském skandálu, přičemž se ví, že nejméně čtrnáct z omylem deportovaných již zemřelo, poukazuje prestižní deník. Dodává, že mnozí doufali, že skandál bude budíčkem pro byrokracii, která sešla z cesty, ale nyní se zjevně ukazuje, že britská vláda přichystala pouze kosmetické změny a princip „nepřátelského prostředí“ – tedy, že Británie by měla být nepřívětivá vůči idem, jejichž přistěhovalecký statut je nejasný, bez ohledu na to, jak dlouho v zemi žijí – zůstal nezměněn.
„Je to tento kontext, ořezávání svobod, co činí situaci ohledně (skupiny) Stansted 15 tak znepokojivou,“ píše The Guardian. Připomíná, že v březnu 2017 se tito aktivisté připoutali k Boeingu 767 vypraveném britským ministerstvem vnitra k deportaci zhruba 60 lidí, přičemž původní obžaloba z nezákonného vniknutí byla s posvěcením vrchního britského žalobce rozšířena na narušení letového provozu, což je přečin zavedený po teroristickém útoku na Boeing 747 u Lockerbie.
Členům skupiny tak nyní hrozí až doživotní vězení, ale i když bude rozsudek mírnější, jde podle renomovaného deníku o nespravedlnost, které může napravit pouze změna klasifikace obvinění.
Pro ty, kteří mají být deportováni, však žádné soudní odvolání neexistuje, kritizuje prestižní server. Ačkoliv vítá nedávnou iniciativu napříč britským politickým spektrem, která má ukončit zadržování migrantů na časově neomezenou dobu, politiku „nepřátelského prostředí“, jejíž nejhorším projevem jsou nucené repatriace, zůstává zdrojem znepokojení i smutku.
Související
Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko
Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise
migrace , Velká Británie , deportace
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 24 minutami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 32 minutami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 36 minutami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 1 hodinou
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 1 hodinou
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 1 hodinou
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 2 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 2 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 3 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 3 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 4 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 4 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 5 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 5 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 5 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 5 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 6 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 7 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě