Deportace migrantů? Agresivní postup vyvolává kritiku

Je nejchmurnější ironií, že tajná, nucená deportace zhruba padesáti osob z Velké Británie na Jamajku může proběhnout již tento týden, a to ve stejný den, kdy bude skupina Stansted 15 bojující proti deportacím souzena za narušení předchozího pokusu repatriovat migranty, konstatuje editorial serveru The Guardian. Prestižní deník v něm tvrdí, že krok ukazuje neochotu britské vlády poučit se z předchozích skandálů ohledně migrantů.

Agresivní přístup je zpět

Rozhodnutí britské vlády pokračovat v deportacích do Karibiku, ačkoliv zatím nejsou známy výsledky nezávislého šetření tzv. windrushského skandálu – v rámci kterého bylo z Británie neoprávněně deportováno množství osob, aniž by byl nikdo z poškozených odškodněn –, je podle editorialu urážka slušnosti a záměrný políček kritikům politiky „nepřátelského prostředí“, kterou ještě v křesle ministryně vnitra zavedla Theresa Mayová.

„Poselství zní, že agresivní přístup (britského) ministerstva vnitra je po pauze opět zpět,“ píše The Guardian. Připomíná, že počet nucených deportací ze Spojeného království a migrantů vzatých do detence v podle statistiky ze září 2018 meziročně klesl o 18%, resp. 41% a nejméně 3.400 osobám, většinou migrantům ze zemí Commonwealthu, kteří do Británie přicestovali před rokem 1973, bylo přiznáno občanství.

Neplatí tedy, že se nic nezměnilo, připouští renomovaný server. Přiznává také, že všechny osoby na dalším zvláštním deportačním letu mají  - na rozdíl od dřívější praxe - kriminální minulost. Kritizuje však, že zatímco britské ministerstvo vnitra hovoří o vrazích a násilnících, aktivisté proti deportacím tvrdí, že jde o lidi vězněné za drogové delikty a dopravní přestupky.

Třináct z osob čekajících na deportaci přišlo do Británie v dětském věku, jedna má britský pas a další je bývalý britský voják, který sloužil v Afghánistánu, poukazuje editorial. Zdůrazňuje, že všichni tito lidé již byli potrestáni a více než tři desítky jejich dětí nyní čelí odloučení od svých rodičů. Konstatuje, že jde o „nerovné zacházení“, které coby rasistickou praxi popsal ve své parlamentní řeči labouristický poslanec David Lammy.  

Znepokojení a smutek

Minulý rok se bývalá ministryně vnitra Amber Ruddová omluvila za „otřesné“ zacházení s osobami postiženými ve windrushském skandálu, přičemž se ví, že nejméně čtrnáct z omylem deportovaných již zemřelo, poukazuje prestižní deník. Dodává, že mnozí doufali, že skandál bude budíčkem pro byrokracii, která sešla z cesty, ale nyní se zjevně ukazuje, že britská vláda přichystala pouze kosmetické změny a princip „nepřátelského prostředí“ – tedy, že Británie by měla být nepřívětivá vůči idem, jejichž přistěhovalecký statut je nejasný, bez ohledu na to, jak dlouho v zemi žijí – zůstal nezměněn.

„Je to tento kontext, ořezávání svobod, co činí situaci ohledně (skupiny) Stansted 15 tak znepokojivou,“ píše The Guardian.  Připomíná, že v březnu 2017 se tito aktivisté připoutali k Boeingu 767 vypraveném britským ministerstvem vnitra k deportaci zhruba 60 lidí, přičemž původní obžaloba z nezákonného vniknutí byla s posvěcením vrchního britského žalobce rozšířena na narušení letového provozu, což je přečin zavedený po teroristickém útoku na Boeing 747 u Lockerbie.

Členům skupiny tak nyní hrozí až doživotní vězení, ale i když bude rozsudek mírnější, jde podle renomovaného deníku o nespravedlnost, které může napravit pouze změna klasifikace obvinění.

Pro ty, kteří mají být deportováni, však žádné soudní odvolání neexistuje, kritizuje prestižní server. Ačkoliv vítá nedávnou iniciativu napříč britským politickým spektrem, která má ukončit zadržování migrantů na časově neomezenou dobu, politiku „nepřátelského prostředí“, jejíž nejhorším projevem jsou nucené repatriace, zůstává zdrojem znepokojení i smutku.

Související

Donald Trump Komentář

Trump je šílenější a vzteklejší než minule. Z USA může být druhé Rusko

Kandidáti na šéfa Bílého domu Kamala Harrisová a Donald Trump mají za sebou závěrečné řeči. Zatímco demokratka ukázala na směřování kampaně proti svému protivníkovi, republikán pronesl dosud nejextrémnější výrok za celou svou kampaň – chce zahájit masivní deportační program. Ideologií se velice rychle blíží k současnému ruském politickému vedení, což pro USA může být nesmírně nebezpečné. 
Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

Více souvisejících

migrace Velká Británie deportace

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 24 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 32 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy