Rusko se snaží ve světě podkopávat svobodu, zatímco Čína usiluje o to, aby se stala silným hráčem. Během návštěvy Slovenska to dnes řekl americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Do Bratislavy přijel z Maďarska v rámci své cesty po regionu. Pompeo také ocenil vývoj na Slovensku po pádu komunistického režimu v roce 1989. Podobně jako v Budapešti i ve slovenské metropoli Pompeo upozornil na rizika používání technologií čínské telekomunikační firmy Huawei.
"Uvědomujeme si, jakou agresivní roli hraje Rusko v regionu, vidíme to na příkladu Ukrajiny," řekl Pompeo po schůzce se svým slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem.
Šéf americké diplomacie řekl, že s Lajčákem hovořil také o snaze Pekingu manipulovat politiku. Dodal, že Spojené státy budou sdílet se spojenci informace ohledně bezpečnostních rizik technologií společnosti Huawei, která kvůli obavám ze špionáže čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Washington podle Pompea nemá námitky proti konkurenci firem na světových trzích, konkurenční boj se ale podle něj musí odehrávat transparentním způsobem.
Most cordial welcome to US State Secretary @SecPompeo visiting #Slovakia. We will discuss modernization of Slovak Armed Forces, transatlantic trade & European stability and security pic.twitter.com/1SFY29dcUs
— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 12. února 2019
Slovensko podle dřívějších informací nezískalo důkazy o bezpečnostním riziku technologií firmy Huawei.
Lajčák ocenil vztahy mezi USA a EU. "Spojené státy a Evropa, ať již v rámci Severoatlantické aliance nebo na platformě USA-EU, zůstávají nejbližšími spojenci. Jsme zároveň největšími obchodními partnery a investory," řekl slovenský ministr.
Během dopoledního programu na Slovensku Pompeo ocenil vývoj země po pádu komunismu. "Je to už 30 let, co jste se vymanili ze sovětského vlivu. Slovensko se rozhodlo vstoupit do NATO, a to byla dobrá volba. Slovensko neprosperovalo víc, než prosperuje teď," řekl Pompeo. Uvedl také, že je potřeba vystupovat proti pokusům o podkopávání demokracie a svobody na Slovensku.
Americký ministr před schůzkami s vrcholnými slovenskými politiky navštívil na okraji Bratislavy památník obětem takzvané železné opony, což byla v komunistickém Československu přísně střežená hranice s Rakouskem. Pompeo zmínil, že v 80. letech jako mladý voják hlídkoval při hranicích Československa. "Viděl jsme na vlastní oči, jak zlý dokáže komunismus být," řekl.
Slovenský prezident Andrej Kiska po schůze s americkým ministrem na sociální síti napsal, že USA jsou důležitým spojencem a přítelem Slovenska a EU. Podle Kisky je v současnosti ještě více než jindy nutná hlubší spolupráce a transatlantická jednota.
Pompeo je od roku 1999 prvním šéfem americké diplomacie, který zavítal na oficiální návštěvu Slovenska. Při setkání se slovenským premiérem Peterem Pellegrinim americký ministr zahraničí připomněl spolupráci obou zemí ve vojenské oblasti.
Slovensko v rámci rozsáhlé modernizace armády už nakoupilo americké vojenské vrtulníky. Loni zase Bratislava podepsala smlouvu na nákup 14 kusů nejmodernější verze stíhaček F-16, hodnota zakázky včetně logistické podpory, výzbroje a výcviku pilotů činila zhruba 1,6 miliardy eur (41,4 miliardy Kč).
Pellegrini před novináři řekl, že Slovensko citlivě vnímá vývoj v obchodních vztazích mezi EU a Spojenými státy, protože by mohly mít dopad i na slovenskou ekonomiku. Slovensko vyváží do USA například auta, slovenský export by tedy mohla ovlivnit případná dodatečná cla ze strany Spojených států.
Související
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Pompeo čelí kritice za dohodu s Tálibánem, od chaosu se distancuje
Mike Pompeo , Slovensko , Rusko , NATO , Peter Pellegrini , Andrej Kiska , Miroslav Lajčák
Aktuálně se děje
před 26 minutami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 1 hodinou
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.
Zdroj: Libor Novák