V Mnichově bude rušno. Na bezpečnostní konferenci dorazí stovky politiků, Babiš účast zase odvolal

O narušení světového liberálního řádu, problémech v transatlantických vztazích, budoucnosti Evropské unie v době brexitu nebo ohrožení, které představují klimatické změny, budou od pátku na bezpečnostní konferenci v Mnichově diskutovat desítky světových lídrů a stovky diplomatů. Česko na třídenní akci, kterou doprovodí řada jednání na jejím okraji, bude zastupovat ministr zahraničí Tomáš Petříček. Premiér Andrej Babiš se jí nakonec nezúčastní.

Do bavorské metropole má dorazit na 35 hlav států a šéfů vlád a kolem 80 ministrů zahraničí a obrany z celého světa. Zřejmě největší pozornost bude upřena na americkou delegaci vedenou viceprezidentem Mikem Pencem, který před dvěma lety spojencům z NATO v Mnichově důrazně vzkázal, že většina z nich toho pro společnou obranu musí dělat o poznání více. Přinejmenším vůči Německu, jehož výdaje na obranu jsou stále daleko od představ USA, tuto výzvu zopakuje, je přesvědčen hlavní organizátor konference Wolfgang Ischinger.

The Munich Security Report 2019 from @MunSecConf is out now. This report features SIPRI data on multiple topics, one of which is defense spending.View the #MSCreport: https://t.co/Gce8AN30T5SIPRI's #milex report: https://t.co/2vfx7FoddbVisit: https://t.co/OiCbFcil2v#MSC2019 pic.twitter.com/Fyd1MnQteW

— SIPRI (@SIPRIorg) 13. února 2019

V Mnichově však ze Spojených států nebudou jen představitelé republikánské administrativy prezidenta Donalda Trumpa, ale také řada demokratů, od nichž mohou zaznívat o poznání jiné tóny, pokud jde o budoucnost transatlantické spolupráce. "Zatímco před deseti lety jsem si říkal, s jakými tématy mám do Mnichova nalákat senátory z USA, dnes je krizí a témat tolik, že to vůbec není problém," říká Ischinger, podle něhož delegace amerického Kongresu čítá rekordních více než 50 členů.

Na evropské straně měli Pencovi protiváhu dělat německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří chtěli ve společném projevu zdůraznit jednotu obou zemí a potažmo celé Evropské unie v době, kdy se chystá brexit. Macron ale nakonec k překvapení Berlína oznámil, že na konferenci nedorazí, aby se mohl věnovat vnitropolitickým záležitostem, především zvládnutí protestů takzvaných žlutých vest. Podle německých médií jeho krok ukazuje na rostoucí odcizení mezi Paříží a Berlínem.

Symbolizovat jednotu Evropy alespoň v obranné oblasti tak mají německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová a její britský protějšek Gavin Williamson, kteří společně konferenci zahájí. Očekává se od nich potvrzení, že i po vystoupení Británie z EU budou obě strany úzce spolupracovat v obranných a bezpečnostních otázkách. Na konferenci se samozřejmě budou probírat i další aspekty brexitu.

To nejzajímavější přitom dost možná zazní v některém z jednání na jejím okraji, která jsou pro mnohé účastníky ještě výrazně důležitější než samotná konference. Očekává se, že letos se na nich politici a diplomaté vedle brexitu budou věnovat i situaci ve Venezuele nebo konfliktům v Sýrii a na východě Ukrajiny, k níž by se mohlo uskutečnit i jednání v normandském formátu. Několik bilaterálních schůzek bude čekat i Petříčka.

#AVÍZOMZV: Ministr @TPetricek bude 16. a 17. 2. 2019 zastupovat ČR na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde vystoupí v panelu s názvem „Může se Evropa sama ubránit v éře velké mocenské konkurence? Budování schopnosti kontinentu jednat v 21. století“. → https://t.co/bFc5f8GCtn

— MZV ČR (@mzvcr) 14. února 2019

Původně se konference měl zúčastnit také Babiš. Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová ČTK řekla, že to zvažoval. Nakonec má ale dovolenou, která mu skončí o víkendu. Už loni Babiš účast na akci těsně před jejím začátkem ze zdravotních důvodů zrušil.

Vedle evropských politiků, k nimž patří i řada členů německé vlády nebo šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, bude mít v Mnichově tradičně silné zastoupení Rusko vedené ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Oproti předchozím letům na konferenci posílí Čína, která na ni poprvé vyšle člena politbyra komunistické strany. Výraznější zastoupení bude letos mít i Afrika, odkud se očekává například egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Kapacitně už podle šéfa konference Ischingera akce, která počítá s celkem 600 hosty, naráží na úplné hranice. I to je ale podle něj důkazem, jak je v dnešní době plné krizí a konfliktů důležitá podobná akce, na níž si i představitelé soupeřících režimů mohou promluvit. "Situace ve světě je taková, že kdybychom konferenci neměli, tak bychom si ji snad museli vymyslet," míní.

Související

Frank-Walter Steinmeier

Začala Mnichovská bezpečnostní konference. Prezident Steinmeier kritizoval Rusko i Trumpa

Ve světové politice je podle německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera patrná stále destruktivnější dynamika: rok od roku se vzdalujeme od mezinárodní spolupráce směřující k míru. Steinmeier, podle něhož za to může i nacionalismus mocností, to dnes řekl na úvod 56. mnichovské bezpečnostní konference. Konkrétně kritizoval Rusko, Čínu a Spojené státy.

Více souvisejících

Bezpečnostní konference v Mnichově Wolfgang Ischinger Andrej Babiš Tomáš Petříček Německo Mike Pence Emmanuel Macron ministerstvo zahraničí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy