K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin Erssonová, která loni v červenci v letadle bránila vyhoštění odmítnutého žadatele o azyl z Afghánistánu. Soud shledal ženu vinnou z porušení leteckého zákona. Informoval o tom švédský list Aftonbladet.
Erssonová loni v létě nastoupila do letadla společnosti Turkish Airlines, které mělo z jihošvédského Göteborgu zamířit do Istanbulu. Jejím cílem bylo zabránit letadlu ve startu a znemožnit tím deportaci mladého Afghánce. I když brzy zjistila, že mladík na palubě není, rozhodla se zahájit svůj protest, neboť v letadle byl jiný odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu. Později se ukázalo, že tento muž nemá čistý trestní rejstřík.
Aktivistka si přes opakované výzvy palubního personálu odmítla sednout na své místo. Letadlo přitom nesmí vzlétnout, dokud všichni pasažéři nesedí. Svou akci Erssonová natáčela po celou dobu na mobilní telefon a přenášela ji živě na facebook. U některých pasažérů se její čin setkal s pochopením, jiné rozhořčil. Palubní personál odmítl proti aktivistce zasáhnout násilím a nakonec nechal ji i 52letého afghánského běžence vystoupit.
Na videonahrávce pořízené mobilním telefonem, která má již 14 milionů zhlédnutí, Erssonová vysvětlila, že nesouhlasí s migrační politikou Švédska, jež podobně jako řada evropských zemí hodnotí žádosti Afghánců o azyl i podle místa, kde žijí. Některé oblasti Afghánistánu považuje švédská vláda za bezpečné a běžence tam vrací.
"Ve Švédsku nemáme trest smrti, ale deportace do země, ve které je válka, může smrt znamenat," vysvětlila loni Erssonová pohnutky svého činu.
Podle švédského tisku byli mezitím oba Afghánci - mladší, kvůli kterému do letadla Erssonová původně nastoupila, i starší, kterého nakonec svou akcí před deportací načas uchránila - do své vlasti deportováni.
Státní zastupitelství dospělo k závěru, že Erssonová porušila letecký zákon, a požadovalo pro ni dva týdny vězení. Okresní soud v Göteborgu ale dnes uvedl, že nepovažuje trest odnětí svobody za relevantní. "Čin není tak závažný, pokuta je dostatečný trest," citoval vyjádření soudu švédský deník Expressen.
Švédka svou vinu před soudem odmítla. Trvá na tom, že žádný zločin nespáchala, neboť svůj protest zahájila ještě na zemi, a ustanovení leteckého zákona se tak na ni nevztahuje. Erssonová rovněž zdůraznila, že svým činem chtěla pomoci člověku v nouzi. To ale dnes soud odmítl.
V roce 2015 přijalo Švédsko rekordních více než 163.000 žadatelů o azyl, což je z hlediska Evropy největší počet v poměru na jednoho obyvatele. Švédská vláda následně označila situaci za neudržitelnou a zpřísnila azylové podmínky, aby proud běženců mířících do země zpomalila.
Související

Švédsko reaguje na ruské výhrůžky. Předvolalo si velvyslance

Turecko zřejmě oznámí rozhodnutí o vstupu Finska do NATO v pátek
Švédsko , Elin Erssonová (aktivistka) , uprchlíci , deportace
Aktuálně se děje
před 6 minutami

V Čechách hrozí odpoledne silné bouřky, vyplývá z výstrahy
Aktualizováno před 7 minutami

Prezident Pavel tři týdny po inauguraci navštívil Senát
před 21 minutami

Pavel navrhne na ústavní soudce kandidáty, o nichž nebude pochybovat
před 22 minutami

Čínská armáda chce posílit spolupráci s Rusy
před 23 minutami

V Rusku zadrželi amerického novináře. Je podezřelý ze špionáže
Aktualizováno před 46 minutami

EU našla shodu na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie
před 52 minutami

Na Facebooku by mohla v rámci Evropy skončit politická reklama
před 55 minutami

Policie ukončila vyšetřování pražské kauzy Dozimetr
Aktualizováno před 58 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, zlevňuje i benzin
před 1 hodinou

Ukrajinci přiznali, že Rusové u Bachmutu opět postoupili
Aktualizováno před 1 hodinou

Ruský otec odsouzený v souvislosti s obrázkem dcery byl zadržen v Minsku
před 1 hodinou

Pobrexitový paradox: Britové mají větší důvěru v EU než ve svůj parlament
před 1 hodinou

Papež se nejspíš zotaví do Velikonoc, klinika je v obležení novinářů
Aktualizováno před 1 hodinou

Ředitelka základní školy měla falešný diplom. Teď jí hrozí osm let vězení
před 2 hodinami

Tchaj-wan očekává méně tvrdou reakci Číny na schůzku prezidentky v USA
před 2 hodinami

V USA se při výcviku srazily dva vojenské vrtulníky
před 4 hodinami

Předpověď počasí na víkend: Může ještě sněžit, ačkoliv bude nad nulou
před 4 hodinami

Velikonoce 2023: Suverénně nejdražší v historii. Češi utratí o 30 % více než loni a o 50 % více než průměrně v letech 2016 až 2022
před 4 hodinami

Brazilský exprezident Bolsonaro se vrací do vlasti, řekl, že opozici vést nechce
před 4 hodinami
Hrdina Hotelu Rwanda, Paul Rusesabagina přiletěl do USA
Paul Rusesabagina, kterého proslavil film Hotel Rwanda o genocidě v této africké zemi, přiletěl do Spojených států. Ve středu o tom informoval bezpečnostní poradce Bílého domu Jake Sullivan.
Zdroj: ČTK