Dobro proti zlu? „Majka" Čaputová bojuje za dobro na Slovensku! Může to mít vliv i na Česko?

Komentář Josefa Brože - Působí příjemně, trochu nejistě, ale dělá v podstatě dobrý dojem. Zuzana Čaputová, slovenská advokátka, je největší hvězdou nejen na Slovensku, ale pomalu a jistě i v Česku. Proč? Včera totiž odstoupil u boje o slovenský prezidentský úřad její největší sok, ale zároveň i typově souputník, chemik a podnikatel Robert Mistrík.

Dobří a slušní lidé chtějí dobro, ne zlo!

Její heslo do kampaně zní: „Nevzdáme sa, postavíme sa zlu a spolu to dokážeme!" To je na liberální kandidátku, která ani nepovažuje manželství za to podstatné, docela velká síla. Co myslí kandidátka tím „zlem"? Ve vyjádření ze 17. října 2018, které je možné si přečíst na jejím facebookovém profilu, pokud jsem si všiml dobře, o tom mluví poprvé. V různé formě o tom potom mluví znovu. Stojí za to si to „poprvé" ocitovat celé. Zní totiž jako nějaká reklamní brožura hnutí „new age".

„Lidé na Slovensku jsou často unavení a zklamaní neférovostí a tím, že spravedlnost nefunguje včas a pro všechny stejně. V příbězích, v kterých jsem jako advokátka pomáhala, jsem se v těch nejtěžších chvílích zamýšlela nad tím, co to vlastně znamená, postavit se zlu. Uvědomila jsem si, že zlo není možné přebít, že na to je třeba jít jinak," napsala a na efektním videu na pozadí s bratislavským Mostem SNP, dodala: „Dělejme dobré věci, pomáhejme, služme a důvěřujme tomu, že se to dá. Že to spolu dáme."

V klipu, který je k dispozici na YouTube k tomu ke dni 15. listopadu 2018, vyrobila i to, co by se dalo nazvat „kavárenskou vzpourou": Postavme se zlu! „Seděla jsem proti arogantním mocným, kteří chtěli, abych to vzdala! Řekla jsem, co by udělala patrně většina z nás. Řekla jsem: Ne!" Kolem ní vstávají mladí a krásní lidé, kteří se k ní patrně přidávají. „Dobro na Slovensku zvítězí, jakmile se spojí dobří a slušní lidé, kterých je na Slovensku stále víc!"

Při odstoupení Roberta Mistríka 26. února zase zopakovala: „Děkuji za velké gesto. Zlo porazíme, jen když se spojíme."

Čaputová: Liberální tah i zázemí, konzervativní slogan

Na jejím profilu, který je k dispozici, zjistíme, že tato pětačtyřicetiletá dáma je kandidátkou neparlamentní strany Progresívne Slovensko, kde rovněž zastává funkci místopředsedkyně. Strana vznikla v roce 2016, oficiálně byla zaregistrovaná až 27. listopadu 2017. jde patrně o výsledek „ideové konference" z 18. září téhož roku, které se zúčastnil Guy Verhofstadt, předseda Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) a další zástupci liberálních stran z Rakouska (NEOS), Polska (Nowoczesna) a Maďarska  (Momentum).

Tato uskupení, jejichž zásadní afiliací je příslušnost k evropským liberálům a demokratům, dlouhodobě tvoří jednu z evropských frakcí, ale i stran, které v nynějším střetu na evropské úrovni stojí sešikovaní především za Emmanuelem Macronem, který utvořil s ALDE strategickou alianci. Tah na Slovensku se Zuzanou Čaputovou, která se tu v Česku vynořila doslova jako Majka z Gurunu, která kdysi taky „spadla z oblakov", abych tu připomněl slavný československý seriál téhož jména, který byl vysílán v letech 1977 až 1980, působí efektně. Vypadá to, že podobně jako se Majka snažila seznámit na Zemi se „světem lidí a jejich radostmi i smutky, přátelstvím a vzájemnou pomocí", také Zuzana Čaputová, rozená Strapáková, je tak trochu z Gurunu.

Ne, nelze jí vytknout, že by neměla snahu a odvahu seznamovat se s lidskými „radostmi i smutky", neboť má za sebou hned dvě velmi viditelné kauzy: nepovolenou skládku v Pezinku a snahu zvrátit Mečiarovy amnestie v dresu sdružení Via Iuris se 76 000 podpisy. Obě kauzy dokázala mimořádně úspěšně vykomunikovat, a v obou případech v zásadě i dotáhnout do konce. Její občanské postoje se jistě týkají konkrétních věcí. U nepovolené skládky v Pezimu je to jasné, u Mečiarových amnestií se ale na tom shodla celá politická scéna.

Navíc, kandidátem do Evropského parlamentu je za Progresívne Slovensko její místopředseda Michal Šimečka, politolog a syn Michala M. Šimečky, spisovatele a novináře, známého i u nás z časů Respektu v letech 2006 až 2009. Zdá se to být v zásadě jasné, jenže...

Je opravdu možné „porazit zlo", když se „spojí dobří a slušní" lidé? Obávám se, že to může zafungovat jenom tehdy, když k takovému heslu existuje důvěra, daná patrně nějakým velkým morálním otřesem. A to se přesně na Slovensku stalo! Vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, rozpoutal v katolickém Slovensku doslova „pašijové procesí", kde „boj proti zlu" náhle nabral nejen metafyzický, ale zcela konkrétní rozměr. Vymýtání „zla" z těla slovenské politiky se odehrává způsobem, který připomíná „vymýtání komunismu" z těla společnosti polské. V Česku, byť i zde tento narativ známe, je to přeci jenom jaksi „morálně slabší".

Na webových stránkách tohoto Progresívného Slovenska ovšem nepřekvapí, že klade důraz na komunitu a hodnoty, a pojetí progresivismu vypadá jako trochu spojení modlitebního breviáře a výběru z katechismus církve. „Největší výzvy Slovenska nemají ideologický charakter," dočteme se na stránkách. „Jsme přesvědčeni, že na námi prosazovaných prioritách se dovedou shodnout progresivní křesťan i liberál, rozumný pravičák i socialista."

Přichází „Majka" Čaputová jako nová Radičová?

Politička, která má úsměv na rtech a nejistotu v hlase, připomíná trochu Ivetu Radičovou, jen o sedmnáct let mladší. To, že se obě dámy již setkaly, je jen v logice věcí. Měly si jistě co říct, protože i jejich trajektorie se v mnoha věcech podobají. Ne, když si vzpomeneme na Magdu Vašáryovou, nezdá se mi, že by Slovensku chyběly odvážné ženy.

V tomto ohledu může být Čaputová jako třetí v pořadí jistě velkou inspirací i v Česku. Ale v něčem jsme přeci jenom jiní. Nevěříme ani v Boha, ani v Desatero, a „pravda a láska", ten ekumenicky abstraktní slogan, se změnil v čase na „lež a nenávist". Jaký otřes vlastně potřebuje česká společnost?

Mimochodem, napadá mě, že by se advokátka Čaputová mohla sejít s představitelkou Majky, mají stejné křestní jméno, bývalou herečkou Pravňaskou. Jsou totiž generační souputnice. Třeba ta stará Majka sveze Majku novou v tramvaji, kterou nyní v Bratislavě řídí...

Související

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Slovensko Robert Mistrík Prezident SR

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

před 1 hodinou

Jan Rafaj

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 3 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 3 hodinami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 4 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy