Éra stíhaček MiG-29 je u konce? Neštěstí v Polsku vyvolalo bouřlivou debatu

Je čas skončit se stíhačkami MiG-29, vybízí dnes polský tisk domácí politiky k rozhodnutí o náhradě těchto strojů. V pondělí se totiž u Varšavy zřítila další stíhačka někdejší sovětské konstrukce. Podle televize TVN 24 byla vyrobena před 30 lety a sloužila původně v československém a pak v českém letectvu. Pilot se stačil katapultovat a jeho život není ohrožen, ujistilo velení ozbrojených sil. Další lety těchto stíhaček dočasně zakázalo.

"Letouny MiG-29 jsou jedny z nejlepších stíhaček v dějinách, ale jejich čas končí. Pokud naše země není s to postarat se o údržbu flotily těchto stíhaček, pak jsou politici povinni přijmout příslušné rozhodnutí. Závisí na něm životy pilotů," zdůraznil opoziční list Gazeta Wyborcza. "Až další piloti budou usedat do kabin těchto stíhaček, jejich rodiny budou ustaraně poslouchat zprávy médií," dodal.

Zatímco pondělní katastrofu pilot přežil, loni v červenci pilot zahynul, protože selhal nejen letoun, ale i vystřelovací sedadlo.

#PolishAirForce MiG-29 from 23rd tactical airbase crashed shortly after takeoff. The pilot managed to eject, in stable conditionpics ©FB/Ratownictwo Powiatu Węgrowskiego#Poland #MiG29 #SiłyPowietrzne #aviation #aircraft #airforce #military #wojsko #samoloty #samolot #lotnictwo pic.twitter.com/Tk9vpaI4kp

— FrogFootTV (@FrogFootTV) 4. března 2019

Jiný MiG-29 se před půldruhým rokem zřítil do lesa u základny Mińsk Mazowiecki, připomněl deník. Ministra obrany Mariusze Blaszczaka přitom obvinil, že není s to sérii těchto katastrof vysvětlit, ani zaručit bezpečnost pilotů, zato volá po nákupu amerických stíhaček F-35, přestože není jasné, kdy se tak stane a kde na to vezme peníze.

"Co je horší - dodnes nevíme, co zavinilo předchozí katastrofy. Je to výsledek obchodní války s Ruskem a rostoucího nedostatku náhradních dílů, které nenahradily nejrůznější padělky? Anebo je to důsledek odchodu nejlepších specialistů za nynější vlády?" ptá se deník. Připomněl, že ministerstvo obrany ještě minulý měsíc tvrdilo, že letadla MiG jsou bezpečná a mohou létat až do roku 2030. Bulhaři si ale stroje tohoto typu nechávají opravovat v Rusku, Maďaři sice měli novější migy, ale přestali s nimi létat v roce 2010 a teď je prodávají. Češi a Němci své letouny prodali Polsku.

Další nehoda letounu MiG-29 je důvodem k naléhavému rozhodnutí o nákupu nových letadel, apeluje rovněž deník Rzeczpospolita. Připomněl, že hlavní síla polského letectva sice spočívá ve 48 stíhačkách F-16 americké výroby, ale v letectvu už 35 let slouží desítky stíhacích bombardérů Su-22 a také jen o málo mladší stíhačky MiG-29.

"O nástupci těchto strojů ještě sovětské konstrukce armáda hovoří od roku 2017, ale z neznámých příčin se rozhodnutí stále odkládá," připomíná Rzeczpospolita. Sliby ministra obrany, že nákup nových strojů je prioritou, jsou podle listu příliš málo. Teď nastal čas jednat. "Životy pilotů jsou nejdůležitější, ale politici si musejí být vědomi, že pokud teď nerozhodnou, pak naše letectvo zakrátko ztratí schopnost efektivně fungovat," zdůraznil.

Stíhačky MiG-29 byly podle vojáků a odborníků tím nejlepším, co měla někdejší Československá lidová armáda ve sféře letecké techniky k dispozici. Byly vyvinuty v 70. letech, do výzbroje sovětské armády se dostaly v roce 1983. V dubnu 1989 dorazil první letoun i do Československa. Část "devětadvacítek" po rozdělení společného státu zdědilo Slovensko, v české armádě sloužily jen krátce. V roce 1995 směřovaly do Polska výměnou za vrtulníky Sokol určené pro záchrannou službu.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinští piloti vídají své kolegy umírat. I proto si přejí americké F-16

Ukrajinští piloti ve starých stíhačkách mnohdy bojují o život proti modernějším ruským strojům. Ty totiž mají na ukrajinském nebi převahu i přes probíhající protiofenzívu. Přáli by si letouny F-16, které jim umožní spolehlivější manévrování a odpalování raket. Velení v Kyjevě jejich potřeby zohledňuje a západní země na Spojené státy už tlačí s výcvikem letců z Ukrajiny na tyto stroje. 

Více souvisejících

MiG-29 Polsko armáda Polsko Letecké nehody

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy