Každý premiér nerad prohrává v parlamentu, ale předsedkyně britského vládního kabinetu Theresa Mayová si na prohry již musela zvyknout, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník připomíná, že v úterý večer zaznamenala Mayová již osmnáctou porážku za své krátké premiérství a co je důležitější, šlo o důležité hlasování o její brexitové dohodě.
Destruktivní fantasie
Porážka byla sice menší než při prvním lednovém pokusu o schválení dohody, avšak neschopnost Mayové zajistit si většinu pro pravidla opuštění EU naznačuje, že její kontrola nad parlamentem mizí, deklaruje prestižní server. Zdůrazňuje, že nyní již neexistuje šance, že by premiérka dokázala protlačit svou dohodu před 29. březnem, kdy má Británie s EU odejít.
"Mayová tento tristní scénář předvídala," pokračuje The Guardian. Dodává, že premiérka nyní nechá hlasovat poslance o tom, zda chtějí odejít z EU bez dohody, což by znamenalo ničivý, chaotický brexit.
Premiérka je natolik oslabená, že její autorita neplatí ani pro vládní poslance, tudíž každý bude hlasovat podle svého uvážení, zda tvrdý brexit podpoří, kritizuje britský deník. Konstatuje, že i vládní ministři budou hlasovat o tom, zda stávající politickou a ústavní krizi přemění také v krizi ekonomickou, a to v zájmu své další politické kariéry.
Situace podle editorialu ukazuje, jak ničivý je brexit. "Je třeba zamítnout brexit bez dohody a zastavit destruktivní fantazie, které zakořenily v naší politice," nebere si servítky liberální deník. Dodává, že následně chce Mayová nechat hlasovat o prodloužení jednání s evropskými partnery, což by mělo britským poslanců poskytnout příležitost pro přehodnocení podmínek odchodu země z EU.
Pokud dojde k takovému odložení brexitu - které by ovšem nemělo vést k účasti Británie v blížících se evropských volbách -, premiérka následně postaví parlament před volbu mezi novou dohodou a chaotickým brexitem bez dohody, který již jednou poslanci odmítli, vysvětluje renomovaný server. Takový postup označuje za špatný.
Jelikož ani rekordní opozice vůči brexitové dohodě z ledna nedokázala přimět EU k výraznějším ústupkům v otázce tzv. irské pojistky, pak není vůbec jasné, čeho může Mayová za další dva měsíce dosáhnout, tvrdí The Guardian. Soudí, že premiérku do této pozice dostaly její chyby v diplomacii, stylu vládnutí i domácí strategii.
"Poslanci by měli hlasovat o odkladu, ale takovém, který bude další než odklad prosazovaný Mayovou," nabádá editorial. Pro delší odklad podle něj hovoří i skutečnost, že mezi květnem a říjnem bude EU pohlcena eurovolbami a sestavováním nové Evropské komise, navíc delší odklad by ulevil i britským firmám, které nyní poškozuje nejistota.
Mayová zasela svůj vlastní pád
Pokud by měl odklad brexitu pouze získat čas a prodloužit pat, není vůbec jisté, zda EU vyhoví jakýmkoliv britským požadavkům, obává se The Guardian. Poukazuje, že Mayová se údajně chce poučit z první fáze brexitu a zaměřit se na nastolení konsensu, ale toho lze dosáhnout pouze prostřednictvím upřímné komunikace s britskou veřejností ohledně takového budoucího vztahu s EU, který budou Britové moci jednotně podpořit.
V tomto zatím Mayová podle prestižního deníku nápadně selhávala, uchylovala se k nacionalistické rétorice, aby si zajistila vlastní politické přežití, čímž si ovšem znepřátelila značnou část britských poslanců i evropské partnery. "Premiérka zasela zrno svého vlastního pádu, když z omezení přistěhovalectví, fantaskních dohod o volném obchodu a odchodu z Evropského soudního dvora učinila své priority," píše The Guardian. Kritizuje, že Mayová odmítala brát v potaz legitimní zájmu 48% voličů, kteří hlasovali proti brexitu, čímž prohloubila polarizaci v britské společnosti, kterou referendum o vystoupení z EU vytvořilo.
Tuto polarizaci nyní nelze snadno překlenout pomocí argumentů, jak by bývalo šlo, protože Mayová spor mezi zastánci a odpůrci brexitu přenesla do roviny identity a morálky a takové rozdělení vyšumí jen za dlouhou dobu, očekává britský server. Delší odklad brexitu je podle něj nezbytný, jelikož politici si musejí uvědomit, že je potřeba přestat se vést na vlně populistického nacionalismu s cílem volebních zisků, když tato vlna přerůstá v tsunami ohrožujícím celou společnost.
Odklad brexitu by měl být natolik dlouhý, aby Británii umožnil pochopit, co odchod z EU skutečně znamená a v čem se odlišuje od výkřiků Konzervativní strany, která se nachází na pokraji nervového kolapsu, konstatuje editorial. Doplňuje, že pauza je nezbytná i z důvodu, že uzavření nové dohody bude v praxi těžší, než se zdá.
"Většina Mayovou navrhovaných alternativ k našemu členství v EU se jeví jako neudržitelných, nelákavých pro obě strany," píše britský deník. Soudí, že aby se Británie změnila v politicky přívětivější místo, potřebuje odlišnou, lepší strategii, která si však vyžádá čas a premiérka o něj musí EU požádat.
Související
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
Brexit , Velká Británie , Theresa Mayová , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
před 2 hodinami
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
před 2 hodinami
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
před 3 hodinami
Zelenskyj dal Bělorusku ultimátum: Do týdne stáhne z hranic ruské armádní vybavení
před 4 hodinami
Írán uzavírá Hormuzský průliv. Obvinil USA a Izrael z porušení mírové dohody
před 5 hodinami
Trumpův ministr financí označil Zelenského za parchanta a Mr. Beana na cracku
před 6 hodinami
Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir
před 7 hodinami
Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy
před 8 hodinami
Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu
před 9 hodinami
Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá
před 10 hodinami
Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří
před 11 hodinami
Ukrajinské drony vážně narušují zásobovací linie ruské armády směřující na frontu
před 12 hodinami
Izraelci jsou naštvaní. Trump nás zradil, tvrdí po uzavření dohody s Íránem
před 14 hodinami
Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání
před 15 hodinami
Počasí přinese o víkendu do Česka tropickou noc i silné bouřky
včera
Myslí si, že je silnější než Napoleon či Hitler. Trump se považuje za nejmocnějšího muže v dějinách
včera
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
včera
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
včera
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
včera
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.
Zdroj: Libor Novák