Brutalita vůči uprchlíkům? Za dění v Chorvatsku nese vinu i Brusel, tvrdí Amnesty International

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v dnes zveřejněné zprávě upozornila na systematické a záměrné vytlačování uprchlíků a migrantů, někdy provázené násilím, z Chorvatska do Bosny. Zároveň vyčetla Evropské unii, že kvůli chybějící patřičné reakci a dávání přednosti ochraně unijních hranic na tom nese díl viny. Mluvčí Evropské komise v reakci ujistila, že Brusel je obviněními uvedenými ve zprávě znepokojený a bere je vážně.

Migranti jsou vyháněni z chorvatských hranic a jsou nuceni žít v hrozných podmínkách, upozorňuje AI. "Kolem 5500 mužů, žen a dětí, kteří v současné době uvázli v Bihači a Veliké Kladuši, obývá opuštěné bývalé továrny bez základního vybavení," uvádí se v dokumentu. Mnozí z těchto lidí přitom hovoří o nedostatečné hygieně, chybějící teplé vodě, nedostatku jídla a těžko dostupné lékařské péči.

Amnesty International viní evropské vlády, že nejen zavírají oči před brutálním postupem chorvatské policie, nýbrž její jednání vlastně financují.

"Evropská reakce na postup chorvatské pohraniční policie není konzistentní. Ve skutečnosti chorvatští politici poukazují na to, že se země ocitla v paradoxní situaci... Na jedné straně je Chorvatsko peskováno kvůli údajnému špatnému zacházení s příchozími migranty, zatímco na druhé straně se od něj očekává, že bude chránit hranice Evropské unie," uvádí organizace ve své zprávě.

"K pochopení priorit evropských vlád pouze stačí sledovat peníze. Jejich finanční přínos humanitární pomoci je mnohem menší než prostředky, které se dávají na zajištění bezpečnosti hranic, což zahrnuje výbavu příslušníků chorvatské pohraniční policie, a dokonce i výdaje na jejich platy," uvedl v této souvislosti představitel AI Massimo Moratti.

Evropská komise je podle své mluvčí Miny Andreevové obviněními vyjádřenými organizací Amnesty International znepokojená a bere je vážně. "Jakákoli forma násilí nebo špatného zacházení s migranty a uprchlíky je nepřijatelná," řekla podle agentury AP Andreevová novinářům v reakci na zprávu AI. Dodala, že EU v této věci Chorvatsko kontaktovala.

"Komise očekává, že Chorvatsko se bude těmito specifickými obviněními neprodleně zabývat a my budeme pokračovat v důkladném monitorování situace," uvedla rovněž mluvčí.

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović dnes v reakci na zprávu AI obviňování chorvatských policistů z nelidského zacházení s migranty důrazně odmítl. Uvedl, že od roku 2016 úřady dostaly 202 stížností, které se týkají údajného násilí policie na migrantech a odebírání jejich majetku. Všechny byly podle Božinoviče prověřeny a ani v jednom případě se prý nepotvrdily.

Razgovarali smo i o novom Zakonu o prometu koji ulazi u zadnju fazu procedure.https://t.co/c3st7E8gMF

— Davor Božinović (@DavorBozinovic) 13. března 2019

"Migranti nejčastěji lživě obviňují policejní úředníky z násilí, protože očekávají, že jim takováto obviňování pomohou při novém pokusu dostat se do Chorvatska a pokračovat dál do cílové země," citoval na svém webu prohlášení ministra deník Večernji list.

Tisíce lidí mířících přes Balkán za lepším životem v EU uvázly v Bosně a Hercegovině kvůli přísně střeženým chorvatským hranicím. Většina jich cestuje ilegálně za pomoci pašeráků lidí.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.
Migranti z Latinské Ameriky míří do USA

Migranti se bojí nástupu Trumpa. Začali mobilizovat

Blížící se druhé funkční období prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi imigranty v USA, jejich zaměstnavateli a podpůrnými organizacemi rostoucí obavy a mobilizaci. Trump slíbil, že se zaměří na deportaci milionů nelegálních přistěhovalců, což podle CNN budí obavy o osudy rodin a komunit napříč Spojenými státy.

Více souvisejících

uprchlíci Chorvatsko amnesty international

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy