Mayová jako kůl v plotě. Brexit zůstává i před klíčovým týdnem zcela nepředvídatelný

Třetí hlasování o rozvodové dohodě Británie s Evropskou unií, záplava hlasování o dalším postupu a vyostření sporů uvnitř britské vlády, potažmo Konzervativní strany. To vše by mohl přinést následující týden, tedy ten poslední před původním datem odchodu země z unie. A ačkoli je po summitu EU v podstatě jasné, že Británie z EU příští pátek nevystoupí, význam následujících dní pro budoucnost brexitu zůstává. Rovněž se nemění nepředvídatelnost celého procesu.

Už na začátku týdne by měla vláda premiérky Theresy Mayové předložit návrh umožňující změnu uzákoněného data brexitu z 29. března na 12. duben. Tento termín je nyní považován za novou "hranu útesu", přes kterou může Británie přepadnout bez dohody. Ve hře je pak stále pestrá škála dalších scénářů, přičemž poslanci podle aktuálních spekulací britských médií dostanou možnost hlasovat i pro odvolání brexitu.

Hlavním očekávaným bodem byl nicméně před víkendem třetí pokus vlády prosadit v Dolní sněmovně brexitovou dohodu. Pakliže by se jí to podařilo, Británie by unii opustila "spořádaným" způsobem v noci z 22. na 23. května, tedy bezprostředně před volbami do Evropského parlamentu.

Jenže tento vývoj očekává málokdo a v pátek večer dokonce premiérka v dopise poslancům naznačila, že dohodu by jim už nemusela vůbec předložit, nebudou-li její šance na úspěch příliš nadějné. Po prvotních ohlasech na dojednané podmínky brexitu na konci loňského roku se hojně spekulovalo o prosazení dohody až na druhý nebo třetí pokus, avšak i to se nyní zdá být mimo dosah. Mayová si v tomto ohledu nepomohla svým středečním projevem, v němž vinu za aktuální chaos v podstatě svalila na poslance.

Klíčové pro osud odchodu z EU tedy zřejmě bude to, jak na očekávaný vývoj zareaguje vláda, do jaké míry budou schopni směřování země ovlivnit řadoví poslanci a případně to, zda bude premiérka Mayová vůbec schopná po ztroskotání hlavního smyslu existence její vlády pokračovat ve funkci.

Možnost vyjádřit se k dalším krokům dostane Dolní sněmovna už v pondělí, přičemž v pátek večer už bylo připravených sedm poslaneckých návrhů. Očekává se, že napotřetí už uspěje společná snaha některých konzervativců a labouristů vynutit si hlasování o různých scénářích, s cílem nalézt ve sněmovně většinovou podporu pro jistou podobu brexitu.

Britští novináři v pátek spekulovali i o tom, že Mayová by mohla třeba i před případným třetím hlasováním o brexitové dohodě sérii sondovacích hlasování iniciovat sama.

Podle zdrojů Sky News či The Daily Telegraph zvažuje premiérčin tým nejrůznější návrhy včetně setrvání Británie v bezcelní zóně EU, uspořádání nového referenda i odvolání brexitu. I o tomto se ale údajně uvnitř kabinetu vedou drsné boje. Stále zároveň není jasné, zda by se Mayová, jíž by jakékoli "změkčení" brexitu způsobilo obrovské problémy ve straně i ve vládě, musela vůli poslanců podřídit.

Premiérka se už od listopadového dosažení rozvodové dohody snaží nedávat najevo, jak by se v případě jejího krachu zachovala - respektive drží všechny strany debaty v šachu nejednoznačnými výroky. Server politico.eu dokonce nedávno naznačil, že ani sama Mayová neví, jak by po definitivním odmítnutí dohody s EU postupovala. To umožňuje například i takové spekulace, že Mayová pod tlakem stranických kolegů nastolí kurz k brexitu bez dohody. V takovém případě by se poslancům jen těžko zabraňovalo realizaci jejího záměru.

Právníci v oddělených týmech řeší, co se vlastně při #Brexit vyjednalo, co to znamená, a jak to uchopit. Protože řešení komplikovaných vztahů společností v problémech je naše parketa, tady jsme současný stav jejich poznání přehledně zanalyzovali. Budu aktualizovat. Až do konce.. pic.twitter.com/SwWcfjcEnV

— Petr Barton (@petr_barton) 23. března 2019

Při ztroskotání "rozvodové" dohody bude mít Londýn na vyjasnění svých představ čas do 12. dubna, přičemž s dalším odkladem brexitu už by se pojila účast Britů v evropských volbách, což mnozí unijní politici považují za absurdní. Mayová už minulý týden údajně kvůli odporu probrexitových ministrů dlouhý odklad se zapojením do eurovoleb zavrhla.

"Mohla by v takové situaci Mayová - už tak pod obrovským tlakem své strany, - pokračovat jako premiérka? (...) Nic není jisté, ale zdá se pravděpodobné, že dlouhý odklad by mohl znamenat konec premiérství Mayové," píše politico.eu. "Je naprosto osamocená," napsal pak o Mayové šéf politického zpravodajství bulvárního listu The Sun Tom Newton Dunn.

With Theresa May's Premiership now in such serious jeopardy - some MPs think days away from ending - it's staggering not a single Cabinet minister has done any broadcast today to defend her. She's utterly alone.

— Tom Newton Dunn (@tnewtondunn) 22. března 2019

Není mnoho novinářů, kteří by si nyní troufali odhadovat, jak a kdy nakonec země EU opustí. Výjimkou je moderátor televize ITV Robert Peston, který v pátek večer napsal: "Popravdě, vzhledem k tomu, co by se dalo nazvat behaviorálními důkazy o současné generaci zákonodárců, neměním svoji předpověď. Tedy že odejdeme bez dohody, pravděpodobně za 21 dní."

Související

Brexit, ilustrační foto

Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují

Odchod Velké Británie z Evropské unie byl aktem sabotáže, který zemi každoročně stojí patnáct až třicet miliard liber, což v přepočtu na výkon ekonomiky znamená ztrátu půl až jednoho procenta HDP. Bývalý britský ministr zahraničí David Miliband to uvedl v příspěvku pro novou knihu sira Anthonyho Seldona s názvem The Brexit Effect, jejíž části zveřejňuje deník The Independent v rámci své nové kampaně za obnovu vztahů s Evropou.

Více souvisejících

Brexit Velká Británie EU (Evropská unie) Theresa Mayová

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Pantsir-S

Rusko se obává dalšího útoku Ukrajiny. Nasadilo další systém Pantsir

Ruské síly posílily ochranu moskevské rafinérie v jihozápadní části metropole umístěním dalšího protiletadlového systému Pantsir. Nové stanoviště se nachází nedaleko sjezdu z moskevského dálničního okruhu, jen několik stovek metrů od samotného průmyslového areálu. Podle analytiků z Defence Express tento krok jasně ukazuje na snahu zabezpečit klíčovou infrastrukturu po nedávných vzdušných útocích.

před 1 hodinou

Bouřky, ilustrační fotografie

Počasí: Silné bouřky dorazily do Česka. Na západě padají dvoucentimetrové kroupy

První výraznější bouřky dnešního dne se na českém území již rozvíjejí v Jihočeském kraji, kde zasáhly zejména Prachaticko a Volyňsko. Vzhledem ke stávajícím atmosférickým podmínkám je v těchto oblastech nutné počítat s rizikem pádu krup o průměru přesahujícím 2 centimetry a také s velmi intenzivními přívalovými srážkami.

před 2 hodinami

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Příměří dlouho nevydrželo. Izrael opět útočí v Libanonu

Izraelské nálety v jižním Libanonu si vyžádaly několik lidských životů, a to necelých čtyřiadvacet hodin po oznámení nového příměří mezi Izraelem a hnutím Hizballáh. Podle libanonské státní tiskové agentury zahynulo nejméně jedenáct lidí poté, co izraelské bojové letouny, drony a dělostřelectvo zasáhly více než tucet oblastí, přičemž mnoho útoků se soustředilo kolem města Nabatíja. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla teroristické cíle Hizballáhu poté, co tato skupina vypálila přes padesát projektilů na izraelské jednotky rozmístěné v jižním Libanonu.

před 3 hodinami

Keir Starmer (labouristi)

Británií zmítá hluboká politická krize. Všichni chtějí konec Starmera, ten rezignaci odmítá

Britský premiér Keir Starmer v současné době čelí nejhlubší politické krizi od svého nástupu do úřadu a jeho pozice v čele Labouristické strany je vážně ohrožena. Podle vlivných hlasů zevnitř strany ztratil předseda vlády faktickou kontrolu nad svým kabinetem i parlamentní frakcí. Vnitrostranický tlak rapidně zesílil po klíčových událostech uplynulých dní, které nastartovaly otevřené debaty o nutnosti rychlé výměny ve vůdcovském křesle.

před 4 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Izrael a Hizballáh dosáhly dohody o příměří

Spojené státy oznámily, že Izrael a hnutí Hizballáh dosáhly dohody o příměří. Toto oznámení přišlo po vlně intenzivních izraelských náletů v jižním Libanonu, které si vyžádaly 47 lidských životů. Nová dohoda reaguje na vážné obavy, že pokračující střety – při nichž Hizballáh v Libanonu zabil také čtyři izraelské vojáky – by mohly zcela podkopat širší dohodu o ukončení války mezi Spojenými státy a Íránem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Do Prahy přijel polský prezident Karol Nawrocki. (24.11.2025)

Nawrocki odebral Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání

Polský prezident Karol Nawrocki se rozhodl odebrat ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému nejvyšší polské státní vyznamenání, Řád bílé orlice. Tento krok přichází poté, co Zelenskyj schválil přejmenování jedné z jednotek ukrajinské armády po Ukrajinské povstalecké armádě (UPA). Polská hlava státu zdůraznila, že toto rozhodnutí není namířeno proti ukrajinskému lidu ani neznamená změnu ve strategickém směřování polské bezpečnostní politiky.

před 9 hodinami

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii

Italská premiérka Giorgia Meloniová ostře reagovala na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v rozhovoru pro tamní média tvrdil, že ho během nedávného summitu zemí G7 prosila o společnou fotografii. Podle šéfky italského kabinetu je celá historka kompletně vymyšlená a Trumpova slova ji hluboce šokovala. Tento incident okamžitě vyvolal diplomatickou roztržku, v jejímž důsledku italský ministr zahraničí Antonio Tajani zrušel svou plánovanou oficiální cestu do Spojených států amerických.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek varoval, že by Rusko mohlo zintenzivnit své raketové a dronové útoky, protože pozice ruského prezidenta Vladimira Putina oslabuje. V rozhovoru s novináři proto vyzval občany, aby důsledně dodržovali bezpečnostní opatření a během leteckých poplachů vyhledávali úkryty. Podle Zelenského slábne Putin jak politicky a na bojišti, tak i fyzicky, což ho může vést k provádění ještě tvrdších úderů proti ukrajinskému obyvatelstvu.

včera

Ilustrační foto

Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory

Strategickým Hormuzským průlivem proplulo za jedinou noc více než 12,5 milionu barelů ropy. Oznámil to americký viceprezident JD Vance s tím, že jde o nejvyšší objem přepravy od konce února, kdy v regionu vypukl válečný konflikt. Tento prudký nárůst lodní dopravy umožnilo okamžité uvolnění americké námořní blokády, které následovalo po podpisu memoranda o porozumění mezi Washingtonem a Teheránem.

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli

Plánované mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem ve Švýcarsku byly odloženy poté, co prudké vojenské střety v Libanonu vystavily nově uzavřenou předběžnou dohodu obrovskému tlaku. Viceprezident JD Vance, který měl stát v čele americké diplomatické delegace, zrušil svůj čtvrteční odlet. Teherán ústy svých diplomatů jasně vzkázal, že požaduje pevné záruky úplného ukončení veškerých nepřátelských akcí v Libanonu, než bude ochoten v technických rozhovorech s Washingtonem pokračovat.

včera

včera

Rusko, Kreml

Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť

Obyvatelé Moskvy si podle BBC stěžují na padající černý déšť poté, co ruskou metropoli zasáhl dosud největší ukrajinský dronový útok od začátku plné invaze. Nálet, při kterém bylo směrem na hlavní město vysláno téměř 200 bezpilotních letounů, cílil na tamní rafinérii.

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec

Americký viceprezident JD Vance ostře zkritizoval izraelské členy kabinetu, kteří odmítají novou dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. Vzkázal jim, že Donald Trump je v současné době jediným hlavním představitelem státu na světě, který má pro Izrael pochopení, a že by si tamní politici měli uvědomit realitu situace, v níž se jejich země nachází. 

včera

Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny

Plánované mírové rozhovory mezi Spojenými státy a Íránem, které se měly uskutečnit ve Švýcarsku, byly nečekaně zrušeny. Důvodem je prudká eskalace konfliktů v jižním Libanonu, kde došlo k masivním střetům mezi izraelskou armádou a hnutím Hizballáh. Rozhovory měly začít ve švýcarské vesnici Obbürgen pouhé dva dny poté, co obě strany podepsaly memorandum o porozumění, které otevřelo šedesátidenní lhůtu pro vyjednání trvalé dohody o íránském jaderném programu a obnovení ropné dopravy přes Hormuzský průliv.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy