Mayová obhajovala jednání s labouristy o brexitu, dle tisku má nový plán

Britská premiérka Theresa Mayová obhajuje své rozhodnutí začít o dalším postupu na cestě k odchodu Británie z Evropské unie jednat s opozičními labouristy. V prohlášení, které zveřejnila v sobotu pozdě večer, píše, že to je jediný způsob, jak zajistit brexit s dohodou. Podle dnešního vydání listu The Sunday Times chce premiérka nejsilnější opoziční stranu k podpoře své brexitové dohody přimět změnou zákona o odchodu Británie z EU, do kterého by vložila zmínku o "celních ujednáních" s EU.

"Pravdou je, že v otázce brexitu jsou oblasti, v nichž se obě hlavní strany shodují: obě chceme ukončit volný pohyb, obě chceme odejít (z EU) s dobrou dohodou a obě chceme chránit pracovní místa," uvedla Mayová. "To je základem pro kompromis, který může v parlamentu získat většinu," dodala.

Mayová varovala, že čím déle vyjednávání potrvá, tím větší je riziko, "že Spojené království (z EU) nikdy neodejde". "Jelikož parlament dal jasně najevo, že zastaví odchod Británie bez dohody, máme nyní jasnou volbu: buď odejít z EU s dohodou, nebo neodejít vůbec," uvedla Mayová.

V prohlášení Mayová rovněž uvedla, že udělala vše, co bylo v jejích silách, aby přiměla své konzervativce a severoirskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) k podpoře její brexitové dohody s unií. Když se jí to nepodařilo, musela "zvolit jiný přístup".

Premiérka v úterý překvapivě vyzvala předsedu Labouristické strany Jeremyho Corbyna k jednání o východisku z brexitového patu. Hovořili spolu ve středu a v následujících dnech vedly "technická jednání" jejich týmy. V pátek Mayová požádala předsedu Evropské rady Donalda Tuska o druhý odklad brexitu do 30. června. Zatím platí, že Británie má opustit EU 12. dubna.

Podle The Sunday Times má ale Mayová plán, jak přesvědčit labouristy k podpoře brexitové dohody, kterou loni vyjednala s Bruselem a kterou už poslanci třikrát odmítli. Podle listu chce budoucí "celní ujednání" s EU vložit do zákona o odchodu Británie z EU. Labouristé dlouhodobě požadují, aby Británie po brexitu zůstala členem celní unie.

Podle The Sunday Times by mohla vláda labouristům nabídnout i místo v delegaci, která vyrazí na středeční summit EU. Na něm by měla Mayová předložit "důvěryhodný plán" vedoucí ke schválení brexitové dohody. Lídři zemí EU pak rozhodnou, zda Mayové povolí další odklad brexitu.

V případě posunutí brexitu za 22. květen by se ale musela Británie účastnit voleb do Evropského parlamentu, jež začnou 23. května. Podle dnešního vydání listu The Observer premiérce spolustraníci pohrozili, že se jí pokusí svrhnout, pokud se Británie evropských voleb zúčastní.

”⁦@UKLabour⁩ has maintained the charade that it could deliver a #Brexit deal that delivers all the benefits of EU membership with none of costs.” Isn’t that as much of a lie as ”£350 m a week for the #NHS”? ? https://t.co/a6KxKADGk7

— Peter ?️‍???✊? (@PeterNHerold) 7. dubna 2019

List The Sunday Telegraph dnes napsal, že řada členů vlády zvažuje, že by v případě účasti Británie v eurovolbách na kabinetní posty rezignovala.

Nespokojené hlasy se ozývají také z místních organizací Konzervativní strany. "Naše strana a naše vláda úplně ztratily kontakt s voliči," napsala v dopise Mayové stovka kandidátů v místních volbách, které se budou 2. května konat ve větší části Anglie a v Severním Irsku.

Těžké situaci uvnitř strany čelí i šéf labouristů Corbyn. Osm desítek jeho poslanců ho v dopise vyzvalo, aby v jednáních s vládou trval na druhém referendu. Vyjádřili též obavu, že cokoli labouristé vyjednají s Mayovou, nemusí po případném odchodu premiérky z čela vlády platit.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Brexit Labouristická strana (VB) Velká Británie Jeremy Corbyn Demokratická unionistická strana (DUP) Dominic Raab

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy