Assange upozornil na zvěrstva. Mayová musí zablokovat jeho vydání, žádají labouristé

Britští labouristé dnes vyzvali premiérku Theresu Mayovou, aby zabránila vydání Juliana Assange do Spojených států. Podle předsedy opoziční levicové strany Jeremyho Corbyna hrozí zakladateli webu WikiLeaks trest za to, že upozornil na "zvěrstva páchaná v Iráku a Afgnánistánu". Washington požaduje jeho vydání kvůli zveřejnění tajných vládních informací.

Stínová labouristická ministryně vnitra Diane Abbottová premiérce vzkázala, že by měla u Assange postupovat podobně jako v případě hackera Garyho McKinnona v roce 2012. Mayová tehdy jako ministryně vnitra zablokovala jeho vydání do USA na základě obavy o jeho práva. Lékaři tehdy konstatovali, že muž obviněný z odcizení důvěrných informací by mohl spáchat sebevraždu, pokud bude souzen v USA.

Shame on you @HackneyAbbott your pal #Assange holed up in an Embassy to avoid extradition to Sweden to face allegations of rape & sexual assault. He’s no hero & the failure of @jeremycorbyn & #DianeAbbott to stand by the women who have made those allegations is disgraceful. https://t.co/MvDaTtcluE

— Anna Soubry MP (@Anna_Soubry) 12. dubna 2019

"Dopustil se rozsáhlého hackerského útoku, ale jeho skutečným zločinem bylo, že popudil americké vojenské a bezpečnostní složky," řekla dnes Abbottová stanici BBC s tím, že Assangeův případ je velmi podobný. WikiLeaks zveřejnil velké množství důvěrných informací týkajících se mimo jiné podrobností amerického vojenského nasazení v Afghánistánu a Iráku. Podle USA tím ohrozil bezpečnost mnoha Američanů.

Britská premiérka se k situaci sedmačtyřicetiletého Australana zatčeného ve čtvrtek nevyjádřila. Americké ministerstvo spravedlnosti Assange ve čtvrtek obvinilo ze spiknutí za účelem získání tajných informací z vládních počítačů, za které mu hrozí až pět let vězení. Britský soud má o jeho případu jednat v květnu.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva dnes justiční orgány vyzval, aby Assangeovi zajistily férový proces. Podle komisařovy mluvčí Raviny Shamdasaniové se to týká i jeho případného vydávání do USA.

Související

Ursula von der Leyenová

Brexit zpečetěn. Lídři EU podepsali dohodu, britští poslanci ji schválili

Britští poslanci dnes ve druhém čtení jasnou většinou schválili vyjednanou dohodu s Evropskou unií o pobrexitových vztazích. Podle BBC ji podpořilo 521 členů Dolní sněmovny oproti 73 zákonodárcům, kteří byli proti. Nyní se dokumentem zabývá Sněmovna lordů. Po schválení v horní komoře, které britská média považují za hotovou věc a které se očekává pozdě v noci, musí dohodu podepsat královna Alžběta II.
Brexit, ilustrační foto

Brexit: Rozvod Británie s EU byl turbulentní, trval přes čtyři roky

Referendum o brexitu, kterým Britové v červnu 2016 vyslovili souhlas s odchodem z EU, odstartovalo pracná vyjednávání s konečným cílem dosáhnout obchodní dohody mezi EU a Británií. Ke svému konci dospěla po mnoha odkladech až dnes, kdy úřad britského premiéra Borise Johnsona oznámil, že se obě strany dohodly na podobě budoucích vztahů po konci přechodného období.

Více souvisejících

Theresa Mayová Julian Assange Labouristická strana (VB) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy