Ve Španělsku startuje předvolební kampaň, lídr opozice se zjevil jako hologram

Originálně zahájil předvolební kampaň, která ve Španělsku začala v noci na dnešek, lídr strany Ciudadanos Albert Rivera. Voličům se "zjevil" hned na dvou místech - ve vesničce Pedraza u Segovie osobně a v Madridu jako hologram. Favoritem parlamentních voleb, které se ve Španělsku konají 28. dubna, jsou vládní socialisté, kteří ale nebudou moci vládnout bez podpory další levicové strany a některých stran regionálních. Vládu však může nakonec sestavovat i pravice, protože více než třetina voličů je zatím nerozhodnutá.

"Španělsko nemusí jít ani doleva, ani doprava, nemusí se vrátit ani do rudých, ani do modrých časů," uvedl v noci na dnešek Rivera s odkazem na centristické kořeny strany. Minimálně v posledním roce se ale podle místních médií jasně přikláněl doprava.

Skutečný Rivera i jeho trojrozměrná vizualizace žádali dnes voliče, aby řekli "ne" šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi i separatismu. Sánchez totiž po nástupu do čela vlády loni v červnu zahájil dialog s katalánskými separatisty, jimž nabídl širší autonomii.

Comparto con vosotros todo lo que no se vio del inicio de campaña por holograma ayer desde Pedraza a Madrid. ¡No os lo perdáis! ???#VamosCiudadanos ????? pic.twitter.com/U0XdQl2fvn

— Albert Rivera (@Albert_Rivera) 12. dubna 2019

Boj o pravicového voliče zahájil v noci na dnešek předseda zatím nejsilnější pravicové strany Pablo Casado, který vede lidovce od loňska. V čele Lidové strany (PP) nahradil Mariana Rajoye, jehož loni parlament sesadil z úřadu premiéra kvůli korupční kauze bývalých regionálních politiků PP. Podle některých průzkumů by nyní lidovci získali zhruba polovinu křesel oproti minulým volbám, které v roce 2016 vyhráli.

Casado dnes vyzval voliče, kteří se "cítí zklamaní" dřívějšími chybami lidovců, aby nehráli "ruskou ruletu". Podle televize RTVE se snaží zabránit útěku voličů ke straně Ciudadanos a k ultrapravicové straně Vox.

Právě tyto tři strany (PP, Ciuadadanos a Vox) by mohly utvořit po volbách pravicový blok schopný sestavit vládu. Šéf socialistů Sánchez, který oficiálně zahájil kampaň v jihošpanělské Seville, vyzval voliče, aby zastavili "tři pravice", které označil za hrozby. Připomněl také loňské regionální volby v Andalusii, jejíž je Sevilla hlavním městem, díky nimž strana Vox získala jednoho senátora. Ten se stal prvním ultrapravicovým politikem ve španělském parlamentu od pádu diktatury v roce 1975.

Straně Vox v posledních měsících výrazně vzrostly preference a průzkumy jí dávají šanci koncem dubna ve volbách získat kolem 30 křesel v 350členném Kongresu poslanců. Poprvé od svého vzniku v roce 2013 se tato strana zřejmě dostane do dolní komory parlamentu. Její šéf Santiago Abascal zahájil kampaň v Toledu v duchu svých tradičních útoků proti feministkám, nelegální migraci a proti separatismu.

Kampaň zahájili i katalánští separatisté, na jejichž mítincích ale chyběli lídři barcelonských kandidátek Oriol Junqueras a Jordi Sánchez, kteří jsou od podzimu 2017 ve vězení kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli podle prokuratury, stejně jako někteří další členové bývalého vedení Katalánska, dopustit uspořádáním referenda o nezávislosti regionu v říjnu 2017. Soud s nimi začal letos v únoru.

Související

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

Více souvisejících

Španělsko volby ve Španělsku

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy