Není těžké pohrdat Julianem Assangem, přiznává editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník připomíná, že Assange se sedm let snažil vyhýbat obvinění ze znásilnění a sexuálního násilí, kterému čelí ve Švédku, a proto se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, přičemž obvinění odmítal coby "radikálně feministické spiknutí" a o poškozené tvrdil, že jedná jménem CIA.
Otázky zůstávají
Assangeův argument, že se nemůže dostavit k soudu ve Švédsku, protože by mu hrozilo vydání do USA, je nesmyslný, deklaruje editorial. Poukazuje, že zakladateli serveru WikiLeaks nehrozilo vydání o nic méně v Británii, o čemž se může brzy přesvědčit.
Otázky zůstávají i ohledně webu WikiLeak, zdůrazňuje The Observer. Připouští, že web dělá neocenitelnou službu, když umožňuje whistleblowerům bezpečně zveřejňovat dokumenty, které by úřady raději držely v tajnosti - od materiálů společnosti Trafigura skladující chemický odpad v Pobřeží slonoviny po videa z amerických vojenských vrtulníků pálících na irácké civilisty.
Zpočátku skutečně šlo o důležitý nástroj, který mohl omezit moc těch, kteří ji zneužívali, uvádí renomovaný server. Zároveň podotýká, že WikiLeaks jedná nemorálně a nezodpovědně a zveřejnila tisíce diplomatických depeší v plném znění, čímž potenciálně vystavila smrtelnému nebezpeční mnoho osob, jejichž jména dokumenty obsahují, což kritizoval například i Edward Snowden, bývalý pracovník americké Národní bezpečnostní agentury, který sám v roce 2013 zveřejnil tisíce utajovaných materiálů a nyní se skrývá v Moskvě.
"Pak je zde Assangeovo rozviřování konspiračních teorií, jeho ochota spojit se s nejodpornějšími postavami, například popíračem holocaustu Israelem Shamirem, jeho pokusy očerňovat kritikům a vyhrožovat jim," pokračuje britský týdeník. Varuje však, že cokoliv si myslíme o Assangeově osobnosti a přístupu, nelze pochybovat o nebezpečí, které pro všechny novináře představují obvinění, kterým Assange čelí v USA.
Poté, co byl Assange zatčen v Londýně, se ukázalo, že ve Spojených státech je obviněn ze spiknutí s cílem spáchat kybernetický útok, kterého se měl dopustit spoluprací s bývalou americkou vojačkou Chelsea Manningovou postavenou v roce 2013 před vojenský soud kvůli špionáži, vysvětluje The Observer. Dodává, že zpravodajská analytička Manningová (která v té době byla mužem, pozn. redaktora) měla prolomit heslo do tajného amerického vládního počítače a následně získat možnost přihlásit se do dalších vládních počítačů pod falešným jménem, aby ztížila vyšetřovatelům zjistit zdroj úniku informací.
Běžná novinářská praxe
Dá se namítat, že Assange se ve skutečnosti nedopustil hackerského útoku, ale spíše pomáhal krýt identitu svého zdroje, což je běžná novinářská praxe, uvádí prestižní server. Poukazuje, že podle obvinění měl Assange Manningovou podněcovat k předávání vládních informací a záznamů, ale snaha vytěžit maximálně zdroj je rovněž standardní součástí novinářské práce.
Mnozí se zpochybňují, že je Assange skutečným novinářem, a že by měl tudíž mít nárok na příslušnou právní ochranu, připouští editorial. Otázku označuje za irelevantní, protože nehledě na Assangeův statut jsou americká obvinění vůči jeho osobě hrozbou pro všechny novináře a potenciálně i pro svobodu tisku.
"Jedním z rysů této ságy je tendence dívat se jen na polovinu obrazu," kritizuje The Observer. Připomíná, že Assangeovi stoupenci ignorují či zlehčují obvinění ze znásilnění - což platí i o předních britských labouristech, například poslankyni Diane Abbottové -, zatímco Assangeovi odpůrci oprávněně poukazují na závažnost švédských obvinění, ale ignorují nebezpeční, které představuje americká žaloba.
Pokud švédské státní zastupitelství znovuotevře Assangeův případ, britská vláda bude muset učinit precedentní rozhodnutí o jeho vydání, zdůrazňuje renomovaný týdeník. Za nejlepší možnost označuje, aby byl Assange skutečně souzen ve Švédsku a soudy určily, zda je jeho vydání do USA právně přípustné.
Pokud by soudy vydání Assange skutečně posvětily, mohlo by to mít hrozivé následky pro svobodu tisku, i kdyby vydávací procedura byla v souladu se zákonem, varuje The Observer.
Související
Assange se po 14 letech vrátil do rodné Austrálie, přivítaly ho zástupy příznivců
Assange je volný, do USA už ale nesmí, rozhodly úřady
Julian Assange , Velká Británie , USA (Spojené státy americké) , Wikileaks , Svoboda médií
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák