Zásadní ohrožení svobody tisku? Americká žaloba vůči Assangeovi vyvolává obavy

Není těžké pohrdat Julianem Assangem, přiznává editorial serveru The Observer. Prestižní britský týdeník připomíná, že Assange se sedm let snažil vyhýbat obvinění ze znásilnění a sexuálního násilí, kterému čelí ve Švédku, a proto se ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, přičemž obvinění odmítal coby "radikálně feministické spiknutí" a o poškozené tvrdil, že jedná jménem CIA.

Otázky zůstávají

Assangeův argument, že se nemůže dostavit k soudu ve Švédsku, protože by mu hrozilo vydání do USA, je nesmyslný, deklaruje editorial. Poukazuje, že zakladateli serveru WikiLeaks nehrozilo vydání o nic méně v Británii, o čemž se může brzy přesvědčit.  

Otázky zůstávají i ohledně webu WikiLeak, zdůrazňuje The Observer. Připouští, že web dělá neocenitelnou službu, když umožňuje whistleblowerům bezpečně zveřejňovat dokumenty, které by úřady raději držely v tajnosti - od materiálů společnosti Trafigura skladující chemický odpad v Pobřeží slonoviny po videa z amerických vojenských vrtulníků pálících na irácké civilisty.

Zpočátku skutečně šlo o důležitý nástroj, který mohl omezit moc těch, kteří ji zneužívali, uvádí renomovaný server. Zároveň podotýká, že WikiLeaks jedná nemorálně a nezodpovědně a zveřejnila tisíce diplomatických depeší v plném znění, čímž potenciálně vystavila smrtelnému nebezpeční mnoho osob, jejichž jména dokumenty obsahují, což kritizoval například i Edward Snowden, bývalý pracovník americké Národní bezpečnostní agentury, který sám v roce 2013 zveřejnil tisíce utajovaných materiálů a nyní se skrývá v Moskvě.

"Pak je zde Assangeovo rozviřování konspiračních teorií, jeho ochota spojit se s nejodpornějšími postavami, například popíračem holocaustu Israelem Shamirem, jeho pokusy očerňovat kritikům a vyhrožovat jim," pokračuje britský týdeník. Varuje však, že cokoliv si myslíme o Assangeově osobnosti a přístupu, nelze pochybovat o nebezpečí, které pro všechny novináře představují obvinění, kterým Assange čelí v USA.

Poté, co byl Assange zatčen v Londýně, se ukázalo, že ve Spojených státech je obviněn ze spiknutí s cílem spáchat kybernetický útok, kterého se měl dopustit spoluprací s bývalou americkou vojačkou Chelsea Manningovou postavenou v roce 2013 před vojenský soud kvůli špionáži, vysvětluje The Observer. Dodává, že zpravodajská analytička Manningová (která v té době byla mužem, pozn. redaktora) měla prolomit heslo do tajného amerického vládního počítače a následně získat možnost přihlásit se do dalších vládních počítačů pod falešným jménem, aby ztížila vyšetřovatelům zjistit zdroj úniku informací.

Běžná novinářská praxe

Dá se namítat, že Assange se ve skutečnosti nedopustil hackerského útoku, ale spíše pomáhal krýt identitu svého zdroje, což je běžná novinářská praxe, uvádí prestižní server. Poukazuje, že podle obvinění měl Assange Manningovou podněcovat k předávání vládních informací a záznamů, ale snaha vytěžit maximálně zdroj je rovněž standardní součástí novinářské práce.

Mnozí se zpochybňují, že je Assange skutečným novinářem, a že by měl tudíž mít nárok na příslušnou právní ochranu, připouští editorial. Otázku označuje za irelevantní, protože nehledě na Assangeův statut jsou americká obvinění vůči jeho osobě hrozbou pro všechny novináře a potenciálně i pro svobodu tisku.

"Jedním z rysů této ságy je tendence dívat se jen na polovinu obrazu," kritizuje The Observer. Připomíná, že Assangeovi stoupenci ignorují či zlehčují obvinění ze znásilnění - což platí i o předních britských labouristech, například poslankyni Diane Abbottové -, zatímco Assangeovi odpůrci oprávněně poukazují na závažnost švédských obvinění, ale ignorují nebezpeční, které představuje americká žaloba.

Pokud švédské státní zastupitelství znovuotevře Assangeův případ, britská vláda bude muset učinit precedentní rozhodnutí o jeho vydání, zdůrazňuje renomovaný týdeník. Za nejlepší možnost označuje, aby byl Assange skutečně souzen ve Švédsku a soudy určily, zda je jeho vydání do USA právně přípustné.

Pokud by soudy vydání Assange skutečně posvětily, mohlo by to mít hrozivé následky pro svobodu tisku, i kdyby vydávací procedura byla v souladu se zákonem, varuje The Observer.

Související

Více souvisejících

Julian Assange Velká Británie USA (Spojené státy americké) Wikileaks Svoboda médií

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 38 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy