Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny. Včetně Krymu, řekl Pellegrini

Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny i integrační ambice Kyjeva, řekl slovenský premiér Peter Pellegrini po dnešní schůzce se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Hrojsmanem. Oba státníci se vyslovili proti rozšíření plynovodu Nord Stream po dně Baltského moře, který by Rusku umožnil obejít Ukrajinu při dodávkách zemního plynu do západní Evropy. Předseda ukrajinské vlády před novináři v souvislosti s narušením územní celistvosti svého státu hovořil o ruské agresi.

"Podporujeme suverenitu a územní celistvost Ukrajiny včetně poloostrova Krym a Doněcké a Luhanské oblasti. Slovenská republika plně podporuje integrační ambice Ukrajiny," uvedl Pellegrini.

Slovakia fully supports integration ambitions of Ukraine to the European Union. Sovereignty and territorial integrity of Ukraine is also in Slovak strategic and security interests. pic.twitter.com/r6lTpsavvh

— Peter Pellegrini (@PellegriniP_) 16. dubna 2019

Pellegrini i Hrojsman se postavili proti rozšíření plynovodu Nord Stream. Případný nižší tranzit ruského plynu přes tuto východoevropskou zemi by pocítilo i Slovensko, které s Ukrajinou sousedí a které zajišťuje přepravu ruského plynu přes své území dále do západní Evropy. Hrojsman označil Nord Stream za prvek ruské hybridní války proti evropským zemím.

"Je mnoho zemí, které o pomoci Ukrajině hovoří, jsou ale ochotné podporovat to, že vznikne bypass, který obejde Ukrajinu," uvedl Pellegrini k rozšíření plynovodu Nord Stream. Dodal, že realizace projektu by mohla vyústit v zastavení nebo ve snížení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu na minimální úroveň.

Slovensko v roce 2014 zahájilo zpětné dodávky ruského plynu na Ukrajinu, což podle Hrojsmana zachránilo zemi před závislostí na Rusku.

Premiéři Slovenska a Ukrajiny podepsali dohodu o rozšíření malého pohraničního styku v příhraničních regionech obou zemí, které dělí přísně střežená vnější hranice EU. Slovensko také plánuje umožnit Ukrajině využívat svůj vzdušný prostor pro přistávání letadel na letišti v ukrajinském Užhorodu blízko společných hranic obou zemí.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

Více souvisejících

Peter Pellegrini Volodymyr Hrojsman Slovensko Ukrajina Krym

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 7 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy