Poslední proces s esesákem? Německo obžalovalo muže (92) za vraždění ve Stutthofu

Státní zastupitelství v německém Hamburku obžalovalo 92letého muže z napomáhání k vraždám více než 5200 lidí v někdejším nacistickém koncentračním táboře Stutthof. Podle agentury Reuters může jít o jeden z posledních procesů proti pachatelům zločinů spáchaných během nacismu.

Deník Die Welt napsal, že Bruno D. byl coby dozorce ve Stutthofu nedaleko Gdaňsku nasazen od srpna 1944 do konce dubna 1945. Během této doby tam Němci podle státního zástupce zavraždili 5230 lidí v plynových komorách, vpichováním jedovatých látek do srdce nebo během mučení. Vězni také umírali v důsledku hladu a nemocí.

Die Staatsanwaltschaft #Hamburg hat Anklage gegen einen 92‐jährigen ehemaligen #SS‐Wachmann erhoben. Dem Mann wird Beihilfe zum Mord in 5230 Fällen im #Konzentrationslager #Stutthof vorgeworfen https://t.co/4W18s8JQMz

— Jüdische Allgemeine (@JuedischeOnline) 18. dubna 2019

Bruno D. loni v létě několik hodin dobrovolně vypovídal o své minulosti. Tento vyučený pekař nepopřel, že v koncentračním táboře působil. Tvrdil, že s nacismem nesympatizoval a že k SS se přidal proto, že kvůli své srdeční nemoci nemohl být "nasazen k žádné vojenské posádce". Vyprávěl o tom, že na vlastní oči viděl, jak příslušníci SS cpali lidi do plynové komory a jak posléze byla jejich těla spálena v krematoriu stojícím několik málo metrů od plynové komory. A prý mu bylo obětí líto.

Vinu ale nepociťuje. "K čemu by to bylo, kdybych odešel, našli by pak někoho jiného," vysvětloval.

Podle údajů centrály pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu v německém Ludwigsburgu zemřelo do konce druhé světové války ve Stutthofu a pobočných táborech a při místních pochodech smrti na 65.000 lidí.

Reuters připomíná, že němečtí vyšetřovatelé závodí s časem, aby bylo spravedlnosti v případě nacistických zločinů učiněno alespoň částečně zadost. Soud v Münsteru začátkem tohoto měsíce zastavil proces s jiným bývalým dozorcem ze Stutthofu. Pětadevadesátiletý muž nebyl podle lékařského posudku způsobilý soudní jednání absolvovat.

Loni v březnu zemřel Oskar Gröning, známý jako "účetní z Osvětimi", odsouzený za napomáhání k vraždám nejméně 300.000 Židů. Tento bývalý dobrovolník jednotek Waffen-SS se přiznal, že odklízel a evidoval zavazadla deportovaných vězňů vyhlazovacího tábora a počítal jejich peníze.

Související

Bruno Dey (nacistický dozorce)

Německý soud potrestal bývalého člena SS. Bruno Dey se podílel na smrti 5232 lidí.

Soud v Hamburku dnes uznal vinným 93letého bývalého příslušníka nacistické ozbrojené organizace SS za podíl na smrti 5232 lidí v nacistickém koncentračním táboře Stutthof za druhé světové války. Někdejší dozorce Bruno Dey dostal dvouletý podmíněný trest na základě trestního práva pro mladistvé, protože v době spáchání části činů v roce 1944 mu bylo 17 let, informovala agentura DPA.

Více souvisejících

koncentrační tábor Stutthof Koncentrační tábory Německo

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 11 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy