Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí socialisté (PSOE). Získat by mohli podle sondáže, kterou zveřejnil deník El País, 28,8 procenta hlasů a tedy 129 křesel v 350členném parlamentu. Nejsilnější poziční Lidové straně (PP) průzkum přisoudil jen 75 křesel. Posiluje především krajně pravicová strana Vox.

Většinu v parlamentu podle průzkumu po volbách, které se budou konat již za týden, nezíská ani levicový blok socialistů a strany Podemos (Můžeme), ani tábor pravicových stran, který tvoří konzervativní lidovci, liberální Ciudadanos (Občané) a krajně pravicová strana Vox.

Zatímco podpora vládnoucích socialistů premiéra Pedra Sáncheze podle průzkumu roste a nyní by jim svůj hlas dalo 28,8 procenta voličů, preference lidovců předsedy Pabla Casada klesají. V aktuální sondáži je podpořilo 17,8 procenta respondentů. Pokud by volby skutečně dopadly, jak předpovídá průzkum, a PP by získala jen 75 křesel v parlamentu, byl by to podle agentury Reuters její nejhorší výsledek v dějinách.

Ser patriota, para el @PSOE, es trabajar todos los días para que en España se viva mejor. Y España no tiene un minuto que perder. Este país y su gente merecen el mejor de los futuros.#HazQuePase /❤#VOTAPSOE ? pic.twitter.com/57O4rTjKbx

— Pedro Sánchez (@sanchezcastejon) 20. dubna 2019

Do parlamentu by se měla dostat také levicová strana Podemos se ziskem 13,2 procenta hlasů a 33 křesel a liberální Ciudadanos s 14,1 procenta a 49 křesly. Zatímco pro Podemos by to znamenalo oproti předchozím volbám ztrátu počtu poslanců, Ciudadanos by si polepšili.

Krajně pravicová strana Vox by podle sondáže mohla získat 12,5 procenta hlasů a 32 křesel. Vše tak nasvědčuje tomu, že po nadcházejících volbách poprvé po několika desítkách let opět usednou ve španělských poslaneckých lavicích příslušníci krajní pravice.

I když ani jeden z táborů zřejmě nezíská parlamentní většinu 176 křesel, největší šanci na to stát se premiérem má dosavadní předseda vlády Sánchez. Jeho socialisté a strana Podemos by získali celkem 162 křesel a většiny v parlamentu by mohli dosáhnout díky podpoře některých z řady menších, hlavně regionálních uskupení, které by mohly získat až 32 mandátů.

Španělská média stále považují za reálnou i možnost, že volby skončí bezvýchodným patem podobně jako koncem roku 2015.

Související

Pedro Sánchez

Španělé uprostřed parného léta volili novou vládu. Sánchez asi jako premiér skončí

Španělé poprvé v historii zamířili k volebním urnám uprostřed parného léta, kdy je spousta lidí na dovolené. Hlas mohlo do nedělní 20. hodiny místního času odevzdat 37 milionů voličů. Více než dva miliony lidí předem využily možnosti korespondenční volby. Podle prvních povolebních odhadů by pravice měla získat většinu. Konečné výsledky mohou být známé kolem půlnoci.

Více souvisejících

volby ve Španělsku Španělsko Podemos (Můžeme - španělská levicová strana) Vox (krajně pravicová strana) Pedro Sánchez

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Teherán pod útokem

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo

Izrael podniká masivní sérii leteckých úderů proti strategickým cílům v Íránu, přičemž terčem se stal i podzemní jaderný komplex Fordo. Jak informují zahraniční média, útok směřoval přímo na zařízení nacházející se v provincii Qom, jižně od Teheránu. Mluvčí místního krizového štábu potvrdil, že „agresor opět zaútočil na jaderné zařízení Fordo“.

před 41 minutami

Íránské jaderné zařízení Fordo

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza

Americký útok na íránská jaderná zařízení, který prezident Donald Trump označil za „spektakulární vojenský úspěch“, sice způsobil rozsáhlé škody, ale zároveň může paradoxně urychlit ambice Teheránu získat jadernou zbraň. Analýza CNN poukazuje na to, že i když byly klíčové íránské jaderné komplexy silně zasaženy, neznamená to konec hrozby. Naopak – mohlo dojít k jejímu prohloubení.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 2 hodinami

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

Trump hrozí Íránu dalšími útoky. Washington přitom tvrdí, že šlo o jednorázový úder

Prezident ISA Donald Trump v sobotu večer vystoupil s mimořádným projevem k národu, během něhož označil americký útok na tři íránská jaderná zařízení za „spektakulární vojenský úspěch“ a současně varoval Teherán, že další údery jsou na stole, pokud se Írán nebude ochoten dohodnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy